Ako by mal vyzerať jedálniček astmatika? Tomuto sa vyhnite!

Astma je jedným z najrozšírenejších chronických zápalových ochorení dýchacích ciest. Prejavuje sa najmä neprestávajúcim suchým kašľom, ktorý pretrváva pokojne aj niekoľko týždňov. Ide pritom o ochorenie, na ktoré antibiotiká nezaberajú, keďže nie je infekčné. 

Ako dobre vieme, zdravý životný štýl a zdravá životospráva môže pomôcť pri mnohých zdravotných ťažkostiach a odborníci sa domnievajú, že je to tak aj pri astme. Ako by mal vyzerať jedálniček astmatika, teda čo by mal a čo naopak nemal jesť? Môžu niektoré potraviny znižovať riziko astmatických záchvatov? Môžu mať niektoré potraviny na astmu škodlivý vplyv? Zistite viac!

Čo jesť a ako sa stravovať pri astme?

Aj keď nie je vedecky dokázané, že určité potraviny a ich zložky dokážu astmu liečiť alebo zmierniť jej symptómy, mnohí lekári si myslia, že zdravá životospráva môže naozaj pomôcť. Odporúča sa pridať do jedálnička najmä prvky, ktoré podporujú správnu činnosť pľúc. Medzi tie zaraďujeme vitamín D, ktorý podľa výskumov pomohol deťom od 6 do 15 rokov znížiť počet astmatických záchvatov. Déčko možno získať z rýb, vajíčok či z mlieka a mliečnych výrobkov. 

Ďalej sa astmatikom z vitamínov odporúča doplniť vitamín A. Toto odporúčanie je založené na výskume, ktorý zistil, že astmatickým deťom chýbal vitamín A, zatiaľ čo zdravým deťom nechýbal. Deti s vyššou hladinou áčka v krvi tiež preukázali lepšiu pľúcnu činnosť. Vitamín A získate z mrkvy, listovej zeleniny, brokolice či batatov. 

Ak sa bavíme o nutrientoch, z minerálov by mali astmatici zasa doplniť magnézium. Detskí astmatickí pacienti s nižšími hladinami horčíka totiž preukázali aj nižší objem pľúc a tiež slabší pľúcny tok. Horčík môžete doplniť napríklad zo špenátu, tmavej čokolády, tekvicových semienok alebo z rýb, napríklad z lososa. Odborníci tiež odporúčajú astmatikom pravidelnú konzumáciu jabĺk a banánov. Vo všeobecnosti je ovocia a zelenina dobrou voľbou

Inšpiruj sa: Prečo chodiť na prechádzky? Toto spravia s vaším telom a mysľou!

vitamín D proti astme Shutterstock®

Potraviny pre astmatikov – TOP desiatka potravín do jedálnička pre dieťa i dospelého:

 1. Jablká: Sú bohaté na flavonoidy a antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zlepšiť funkciu pľúc a znížiť zápal. Štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia jabĺk môže byť spojená s nižším rizikom astmatických záchvatov.

 2. Zelená listová zelenina: Špenát, kel a ďalšie zelené listové zeleniny sú bohaté na vitamíny a minerály, ako sú vitamín C, vitamín E a horčík, ktoré môžu pomôcť zlepšiť zdravie pľúc a zmierniť zápalové procesy v tele.

 3. Cesnak: Má silné protizápalové vlastnosti a môže pomôcť zmierniť zápal dýchacích ciest. Obsahuje tiež alicín, ktorý má antioxidačné účinky a môže pomôcť znížiť riziko infekcií dýchacích ciest.

 4. Zázvor: Je známy svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Môže pomôcť uvoľniť svaly dýchacích ciest a zlepšiť dýchanie. Zázvorový čaj je skvelým spôsobom, ako zaradiť túto potravinu do svojej stravy.

 5. Losos a iné mastné ryby: Mastné ryby, ako losos, sardinky a makrela, sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré majú protizápalové účinky a môžu pomôcť zlepšiť funkciu pľúc. Omega-3 mastné kyseliny tiež podporujú imunitný systém a môžu znižovať riziko astmatických záchvatov. Navyše sú bohaté na proteíny. 

 6. Kurkumový prášok: Kurkuma obsahuje kurkumín, silný protizápalový a antioxidačný zlúčenina, ktorý môže pomôcť znížiť zápal v dýchacích cestách. Pridanie kurkumy do jedál alebo pitie kurkumového čaju môže byť prospešné pre astmatikov.

 7. Orechy a semienka: Orechy, ako sú vlašské orechy a mandle, a semienka, ako sú chia a ľanové semienka, sú bohaté na vitamín E a omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal a zlepšiť funkciu pľúc.

 8. Bobuľové ovocie: Bobuľové ovocie, ako sú čučoriedky, maliny a jahody, je bohaté na antioxidanty a vitamín C, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a zlepšiť zdravie pľúc.

 9. Citrusy: Citrusové plody, ako sú pomaranče, grapefruity a citróny, sú bohaté na vitamín C, ktorý môže pomôcť posilniť imunitný systém a znížiť zápal v dýchacích cestách.

 10. Med: Má prirodzené protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Môže pomôcť upokojiť podráždené dýchacie cesty a zmierniť kašeľ. Pridanie lyžičky medu do čaju môže byť prospešné.

Zakázané potraviny – sú niektoré potraviny pri astme nevhodné?

Čo by mal obsahovať jedálniček astmatika, sme sa už dozvedeli. Teraz si povieme, čo by nemal obsahovať za žiadnych okolností. Nasledovné zložky či konkrétne jedlá môžu totiž astmu spúšťať a tiež zhoršovať záchvaty.

 • Sulfáty, ktoré obsahujú niektoré typy potravín, môžu astmu zhoršovať. Astmatik by sa mal vyhýbať napríklad vínu, sušenému ovociu, nakladanej zelenine alebo dokonca krevetám. 

 • Jedlá, ktoré nadúvajú, môžu spôsobiť tlak na bránicu, čo môže v konečnom dôsledku u astmatikov spustiť jeden zo záchvatov. Vyhýbajte sa preto strukovinám, kapuste, sýteným nápojom aj vyprážanému jedlu.

 • Chemické prídavky, ktoré udržujú jedlo trvanlivejším či dodávajú umelú chuť – to sú ingrediencie v jedlách, ktorým by sa mali astmatici vyhýbať. To znamená, že by pre nich mali byť tabu aj všetky polotovary.

 • Alergény ako kravské mlieko a mliečne výrobky, pšenica, mäkkýše a tiež orechy bývajú spúšťačom astmy a jej prejavov. Je to však individuálne. 

Pozri aj: TOP domáce sirupy na kašeľ: Zbavia vás ťažkostí raz-dva!

astma u detí Shutterstock®

Liečba astmy nastavená lekárom je prvoradá

Akokoľvek sa rozhodnete svoj jedálniček ako astmatik upraviť, mali by ste sa najskôr poradiť so svojím lekárom. Najdôležitejšie je vždy zotrvať v užívaní predpísaných liečiv a neprestávať ich užívať ani vtedy, keď sa váš stav zlepšuje či astma naoko takmer úplne odišla. 

Dôležité je myslieť na spúšťače astmatických záchvatov a vyhýbanie sa im. Sú nimi napríklad chlpy zvierat, prach či cigaretový dym. To je dôležité pre znižovanie záchvatov astmy. Ak sa vám doma tvoria plesne, rýchlo ich eliminujte, nakoľko aj tie môžu astmu zhoršovať. 

Ďalšie tipy, ako zvládnuť astmu:

 • Užívajte lieky podľa predpisu: Pravidelné užívanie preventívnych liekov (inhalátorov, kortikosteroidov) môže pomôcť predchádzať záchvatom. Majte pri sebe vždy rýchlo pôsobiaci inhalátor na zmiernenie príznakov pri akútnom záchvate.

 • Zlepšite kvalitu vzduchu vo svojom okolí: Používajte čističky vzduchu, udržujte domácnosť čistú a dobre vetranú. Vyhnite sa fajčeniu a expozícii pasívnemu dymu.

 • Vedenie denníka: Zaznamenávajte si svoje príznaky, použitie inhalátorov a expozíciu spúšťačom. Pomôže to identifikovať vzory a efektívnejšie riadiť astmu.

 • Pravidelná fyzická aktivita: Cvičenie je dôležité, ale vyberajte si aktivity, ktoré nespôsobujú prílišné zaťaženie dýchacích ciest. Pred cvičením sa poraďte so svojím lekárom.

 • Hydratácia: Dôležitá je nielen zdravá strava, ale aj pitný režim. Pite dostatok vody na udržiavanie hydratácie dýchacích ciest.

 • Relaxácia a techniky zvládania stresu: Cvičte techniky ako hlboké dýchanie, meditácia, joga alebo progresívna svalová relaxácia. Stres môže byť spúšťačom astmy, takže je dôležité nájsť spôsoby, ako ho efektívne zvládať.

 • Dostatok spánku: Uistite sa, že máte dostatok kvalitného spánku, pretože únava môže zhoršiť symptómy astmy.

Článok aktualizovaný 20.5.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE