Aké sú príznaky nedostatku selénu? Môže to spôsobiť tieto ťažkosti!

príznaky nedostatku selénu

I selén môžeme zaradiť medzi látky, ktoré ľudský organizmus nepochybne potrebuje pre správnu funkciu. Na čo všetko vplýva v našom tele? Prečo je dôležité prijímať selén a prečo musí byť hladina selénu v norme? V prvom rade môžeme spomenúť, že má antioxidačné účinky a organizmus chráni pred oxidačným poškodením. Rovnako je súčasťou takzvaných selenoproteínov. Tie sú nevyhnutné pri syntéze DNA a rozmnožovaní. Okrem toho potrebujú selén naše tkanivá, štítna žľaza aj orgány srdcovo-cievnej sústavy.

Nedostatok tohto minerálu sa môže nepekne podpísať na zdraví človeka. Dobrou správou je, že jeho deficit nebýva úplne bežný. Zdroje selénu totiž môžeme hľadať v rastlinnej aj živočíšnej strave. K jeho nedostatku môže dôjsť z dôvodu poruchy vstrebávania živín či zlej životosprávy. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú príznaky nedostatku selénu. Aké sú rizikové faktory nedostatku? Ako sa nedostatok prejavuje v tele? A ako sa lieči nedostatok? Aj na to sa pozrieme v článku!

Kto môže trpieť nedostatkom selénu?

Kto je najviac ohrozený nedostatkom selénu? Aké sú najčastejšie príčiny nedostatku? Nedostatkom selénu môžu trpieť ľudia s nedostatočne vyváženou stravou, ktorá obsahuje málo potravín bohatých na selén. Medzi tieto potraviny patria napríklad morské plody, mäso a para orechy. Nedostatok selénu sa môže tiež vyskytnúť u ľudí s určitými zdravotnými stavmi, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín, ako sú Crohnova choroba, celiakia alebo iné gastrointestinálne poruchy.

Najviac ohrozené nedostatkom selénu sú osoby žijúce v oblastiach s nízkym obsahom selénu v pôde, čo ovplyvňuje množstvo selénu v miestnych potravinách. Tiež vegetariáni a vegáni môžu byť ohrození, ak nekonzumujú dostatočné množstvo rastlinných zdrojov selénu. Ďalšou rizikovou skupinou sú ľudia na prísnych diétach alebo s obmedzeným prístupom k rozmanitej strave.

A ako lekár zistí nedostatok selénu v našom tele? Lekár môže zistiť nedostatok selénu v tele pomocou niekoľkých diagnostických metód. Najbežnejším spôsobom je krvný test, ktorý meria hladinu selénu v sére alebo plazme. Nízke hladiny v krvi naznačujú nedostatok selénu.

Odporúčame: Je toto najzdravšia náhrada mäsa? Vegetariáni a vegáni, zbystrite!

selén a štítna žľaza
Shutterstock®

Ako sa prejavuje dlhodobý nedostatok selénu?

1. Problémy so štítnou žľazou – patria medzi najbežnejšie príznaky

Ako rozpoznať nedostatok selénu v organizme? Selén je v prvom rade nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy, podobne ako aj jód. Podieľa sa na regulácii tvorby aktívnych hormónov tohto orgánu. Chronický nedostatok spomínaného minerálu tak môže viesť až k zhoršenej funkcii štítnej žľazy, najmä teda k zníženiu jej funkcie. Aj nadmerný príjem selénu však môže mať na funkciu daného orgánu negatívny vplyv.

2. Nedostatočná funkcie imunitného systému

Ak telu výrazne chýba selén, môže to viesť až k zníženiu obranyschopnosti. Aj tento minerál sa totiž podieľa na posilnení imunity. Pomáha chrániť telo pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Jedinec, ktorému dlhodobo chýba selén, môže byť viac náchylný na infekcie. Býva častejšie chorý, a to najmä počas chrípkových období. Doplniť selén je možné pomocou para orechov, vajec i kuracieho mäsa.

3. Únava

Ďalším príznakom dlhodobého deficitu selénu môže byť i nadmerná únava. Dostatočné dávky spomínaného minerálu však môžu byť naopak nápomocné pri liečbe chronického únavového syndrómu. Únava a vyčerpanosť sú však pomerne nešpecifickými príznakmi, ktoré môže poukazovať na celý rad zdravotných problémov. Preto je vhodné sledovať aj iné signály tela a v prípade potreby prekonzultovať zdravotný stav s lekárom.

Pozri aj: Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!

padanie vlasov
Shutterstock®

4. Zhoršená kvalita kože a vlasov

Nedostatok selénu sa podpíše aj na kvalite vlasov a kože. Jedinca môžu trápiť kožné problémy, tvorba lupín i vypadávanie vlasovDostatočná hladina spomínanej minerálnej látky v organizme bojuje proti vzniku akné a podporuje rast vlasov.

5. Problémy s kardiovaskulárnym systémom

Nakoniec môže mať deficit selénu v ľudskom organizme negatívny vplyv aj na srdcovo-cievny systém. Potrebné je spomenúť najmä fakt, že spomínaný minerál prispieva k znižovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, preto by v našej strave rozhodne nemal chýbať. Ochorenia srdcovo-cievneho systému sú totiž v súčasnosti jednou z najčastejších príčin úmrtí.

Aký je optimálny denný príjem selénu? 

Odporúčaná denná dávka selénu pre dospelých je 50 až 200 mikrogramov (µg). Vyššie dávky sú obvykle potrebné pre fyzicky aktívnych jedincov, ako sú športovci, a tehotné ženy.

Ako riešiť nedostatok selénu?

Nedostatok selénu možno riešiť zvýšením príjmu potravy bohatých na tento stopový prvok. Medzi potraviny s vysokým obsahom selénu patria para orechy, morské plody (ako tuniak a ustrice), mäso (najmä pečeň a obličky), vajcia a celozrnné obilniny.

Zahrnutie týchto potravín do vašej každodennej stravy môže pomôcť zvýšiť hladinu selénu v tele prirodzeným spôsobom. Ak nie je možné dosiahnuť dostatočný príjem selénu prostredníctvom stravy, môžete zvážiť užívanie výživových doplnkov. Pred začatím užívania doplnkov je však dôležité konzultovať s lekárom, aby ste predišli riziku nadmerného príjmu selénu, ktorý môže byť toxický. Lekár vám môže odporučiť vhodné dávkovanie a monitorovať vašu hladinu selénu, aby sa zabezpečilo, že dosiahnete optimálny zdravotný stav.

A čo nadbytok selénu?

Nadbytok selénu môže byť spôsobený nadmerným príjmom výživových doplnkov alebo konzumáciou veľkého množstva potravín s vysokým obsahom selénu, ako sú para orechy. Medzi vedľajšie účinky nadbytku selénu patria nevoľnosť, hnačka, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, únava, podráždenosť a kovová chuť v ústach. 

V extrémnych prípadoch môže nadbytok selénu viesť k závažnejším zdravotným problémom, ako sú poškodenie nervového systému a poruchy srdcového rytmu. Preto je dôležité sledovať príjem selénu a konzultovať jeho užívanie s lekárom, najmä pri užívaní doplnkov.

Článok aktualizovaný 4.8.2024

Aktualizovaný článok: 05.08.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE