Zásady hygieny a bezpečnosti na kúpalisku: Čo dodržiavať pri jeho návšteve?

hygiena na kúpalisku

Letné kúpaliská sú miestom radosti, oddychu aj osvieženia – no zároveň skrývajú neviditeľné riziká pre zdravie. Voda, slnko, horúčavy a davy ľudí vytvárajú ideálne prostredie nielen na relax, ale aj na šírenie baktérií, vírusov, plesní a zvýšený výskyt úrazov. 

Aby ste si deň pri vode užili naplno a bez nepríjemností, je dôležité dodržiavať niekoľko základných hygienických aj bezpečnostných pravidiel. Oplatí sa ich poznať – ochránia vás, vašu rodinu a pomôžu predísť zdravotným komplikáciám, ktoré sa často začínajú len obyčajným prehliadnutím sprchy či prezúvok.

Hygiena na kúpalisku: Na čo si dať pozor?

Letná sezóna praje pobytu pri vode, no zároveň kladie zvýšené nároky na hygienu. Na kúpaliskách sa stretáva množstvo ľudí, čo znamená aj vyššie riziko šírenia baktérií, plesní, vírusov či parazitov. Aby ste si odtiaľ nepriniesli viac než len pekné spomienky, oplatí sa poznať základné hygienické zásady – a hlavne ich aj dodržiavať.

Sprchovanie pred vstupom do bazéna a po

Mnohí tento krok preskočia, no sprcha pred vstupom do bazéna má veľký význam. Odstraňuje z tela pot, kožný maz či zvyšky kozmetiky, ktoré by mohli znečisťovať vodu. Okrem toho pomáha znížiť počet baktérií, ktoré by sa inak uvoľnili priamo do bazéna. Práve preto sú pred vstupom do bazénov umiestnené povinné sprchy – nie sú tam len tak pre parádu.

Rovnako dôležité je osprchovať sa po odchode z vody. Chlórová voda môže vysušovať pokožku, dráždiť oči aj sliznice a ak zostane na pokožke dlhšie, môže narušiť jej prirodzené pH. Sprcha po kúpaní navyše zmyje aj zvyšky potenciálnych baktérií a zabráni ich ďalšiemu šíreniu – napríklad doma na uterákoch alebo oblečení.

Používanie prezúvok a uterákov

Jedným z najväčších hygienických rizík na kúpaliskách je chodenie naboso. Šatne, sprchy, toalety či okraje bazénov sú ideálnym miestom pre šírenie plesní a vírusov spôsobujúcich bradavice. Prezúvky či gumené šľapky by preto mali byť povinnou výbavou každého návštevníka, bez ohľadu na vek.

Podobne dôležité je používanie vlastného, čistého uteráka. Ten by ste nemali požičiavať ani členom rodiny a je dobré ho po každom použití nechať vysušiť a vymeniť. Mokré uteráky sú totiž živnou pôdou pre baktérie a plesne. Ak ich navyše rozložíte na verejné lavičky či ležadlá, ľahko dôjde ku kontaminácii. Vždy sa teda oplatí mať uterák alebo podložku len pre seba a pravidelne ich prať.

Intímna hygiena a plavky 

Mokré plavky na tele nie sú len nepríjemné, ale môžu byť aj zdravotným rizikom. Dlhodobé nosenie vlhkých plaviek vytvára ideálne prostredie pre vznik kvasinkových infekcií a podráždenia citlivej pokožky. Ženy by preto mali venovať zvýšenú pozornosť intímnej hygiene – po kúpaní si čo najskôr vymeniť plavky za suché, prípadne si so sebou zobrať náhradné.

Hygienu počas dňa podporí aj jemné intímne mydlo a čistá voda, ideálne bez parfémov a zbytočnej chémie. Muži by sa mali vyhnúť noseniu plaviek celý deň, ak sa nekúpali – vlhké prostredie a teplo môžu spôsobiť podráždenie či dokonca zápaly. Vždy platí: radšej sa prezliecť do suchého, ako riskovať zdravotné komplikácie.

Ako spoznať, že voda nie je hygienicky v poriadku?

Nie všetky kúpaliská dodržiavajú rovnaké štandardy čistoty. Všímajte si pred vstupom do vody aj tieto znaky:

  • zakalená alebo zelenkastá voda, v ktorej nevidno dno,

  • štipľavý alebo zatuchnutý zápach z vody alebo okolia bazéna,

  • šmykľavé, mastné okraje bazéna (môže ísť o biofilm),

  • chýbajúce sprchy, dezinfekčné rohože alebo toalety v blízkosti,

  • veľké množstvo odpadu či zanedbané sociálne priestory.

Ak čokoľvek z toho spozorujete, je lepšie kúpanie vynechať – môže ísť o signál zvýšeného výskytu baktérií, kvasiniek alebo parazitov ako Cryptosporidium či Giardia, ktoré sú zodpovedné za tráviace ťažkosti.

Bezpečnosť na kúpalisku
Depositphotos

Bezpečnosť na kúpalisku: Predchádzajte úrazom a nehygienickým situáciám 

Oddych pri vode má byť príjemný a bezstarostný, no stačí chvíľka nepozornosti a môže dôjsť k nepríjemnému úrazu alebo infekcii. Na kúpaliskách sa denne pohybujú stovky ľudí – to so sebou nesie riziko šmykov, poranení, dehydratácie, úpalu či šírenia baktérií. S dodržaním niekoľkých jednoduchých zásad však môžete predísť väčšine problémov a užiť si deň pri vode bez stresu. 

Pozor na šmykľavý povrch

Mokré dlažby v okolí bazénov či v sprchách sú ako stvorené na pošmyknutie – hlavne ak sa ponáhľate alebo ste bosí. Deti aj dospelí by mali chodiť pomaly a obozretne, ideálne v šľapkách alebo vodeodolnej obuvi, ktorá znižuje riziko šmyku. Nenechávajte deti behať – aj keď je to lákavé, nehody sa stávajú rýchlo.

Všímajte si aj varovné tabule alebo výstražné značky. Ak je niekde mokrá podlaha, vyšmýkané schodíky do bazéna alebo prasknutý obrubník, radšej sa tejto oblasti vyhnite. Prevencia je v tomto prípade skutočne jednoduchšia ako ošetrovanie odrenín či výronu členku.

Ochrana pred slnkom

Pobyt na kúpalisku často znamená aj dlhé hodiny na priamom slnku. To však môže byť zradné – spálenie kože, úpal či slnečný úžeh dokážu pokaziť celý deň. Najlepšou ochranou je pravidelné používanie krému s vysokým SPF faktorom, ktorý by ste mali nanášať každé dve hodiny a vždy po kúpaní.

Nezabudnite ani na doplnkovú ochranu – klobúk alebo šiltovka, slnečné okuliare a ľahké oblečenie cez plecia. Snažte sa vyhýbať najprudšiemu slnku medzi 11:00 a 15:00. V tomto čase je ideálne ukryť sa do tieňa alebo si dopriať prestávku na občerstvenie.

Hydratácia a jedlo na kúpalisku 

Horúčava a pohyb vo vode spôsobujú, že sa potíme viac, aj keď si to nemusíme uvedomiť. Pravidelné dopĺňanie tekutín je preto absolútny základ. Vhodná je čistá voda, nesladené nápoje alebo iontové drinky – sladké limonády a alkohol vás môžu ešte viac dehydrovať. Nečakajte, kým pocítite smäd – pite priebežne počas celého dňa.

Na kúpalisku tiež neriskujte s ťažkými a rýchlo sa kaziacimi jedlami. Mastné jedlá, majonézové šaláty alebo pokrmy zo surových vajec môžu byť v horúčavách nebezpečné. Radšej siahnite po ovocí, sendvičoch, orieškoch alebo studených cestovinových šalátoch uložených v chladiacej taške.

Deti na kúpalisku – extra pozor

Deti si vodu užívajú naplno, no práve preto potrebujú neustály dohľad. Ani tie, ktoré vedia plávať, by nemali byť vo vode samy – aj sekunda nepozornosti môže viesť k nebezpečnej situácii. Nenechávajte ich bez dozoru ani v detských bazénikoch a zabezpečte im vhodné pomôcky ako rukávniky či plávacie vesty.

Nezabudnite im pravidelne podávať vodu, natierať ich krémom proti slnku a motivovať ich k oddychu v tieni. Deti sa často hrajú až do vyčerpania, čo môže viesť k prehriatiu či nevoľnosti. Robte pravidelné prestávky a pozorne sledujte ich stav – radšej krátka pauza ako zbytočné riziko.

Po návrate z kúpaliska: Nezabudnite na dôkladnú hygienu

Aj keď sa počas celého dňa snažíte dodržiavať hygienu, po návrate domov je dôležité dopriať si dôkladné očistenie celého tela. Sprchovanie s použitím jemného, no účinného sprchového gélu pomáha odstrániť nielen zvyšky chlóru a potu, ale aj mikroorganizmy, ktoré sa môžu v bazénoch či na lehátkach nachádzať. 

Nezabudnite na umytie vlasov, najmä ak ste boli niekoľkokrát pod vodou – chlór ich môže vysušovať a poškodzovať. Rovnako dôležité je vymeniť si plavky a uteráky za čisté, suché oblečenie a nenechávať ich v igelitových taškách, kde by mohli začať zapáchať alebo plesnivieť. 

Umytie nôh (najmä medzi prstami) a použitie antimykotického spreja môže pomôcť predísť plesňovým infekciám, ktoré sa ľahko prenášajú v spoločných priestoroch.

Kedy návštevu kúpaliska radšej vynechať?

Sú situácie, keď je lepšie kúpalisko úplne vynechať – nielen kvôli vlastnému zdraviu, ale aj z ohľaduplnosti k ostatným návštevníkom:

  • ak máte hnačku, žalúdočné problémy alebo prebiehajúce infekčné ochorenie,

  • pri podozrení na kožnú infekciu alebo vyrážku nejasného pôvodu,

  • ak trpíte infekciou močových ciest či gynekologickým zápalom,

  • v prípade, že máte čerstvé rany, odreniny alebo nezahojené tetovanie,

  • keď ste nadmerne unavení alebo dehydrovaní – pobyt na slnku a vo vode vás môže ešte viac vyčerpať.

Opatrnosť sa oplatí

Pobyt na kúpalisku patrí k najkrajším častiam leta – najmä ak ho spojíte so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu a ohľaduplnosťou voči ostatným. Dodržiavaním jednoduchých hygienických pravidiel môžete predísť mnohým nepríjemnostiam, infekciám či úrazom.

Nezabúdajte – čistota, hydratácia, ochrana pred slnkom a obozretnosť sú základné piliere bezpečného dňa pri vode. Užite si leto naplno, no s rozumom a rešpektom k vlastnému telu aj prostrediu.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE