Kvety na tienistý balkón: Tieto sú najvďačnejšie a tieňomilné!

kvety do tieňa

Hľadáte kvety, ktorým sa bude dariť aj na tienistom balkóne? Nemusíte sa uspokojiť len s obyčajnou zeleňou. Aj bez priameho slnka si môžete dopriať nádherný kvetinový balkón, ktorý rozkvitne farbami a rozvonia priestor. Tieňomilné rastliny majú často jemnejšie, no o to pôvabnejšie kvety a dokážu vytvoriť príjemnú oázu pokoja v akomkoľvek orientovanom priestore.

Či už bývate v byte s balkónom orientovaným na sever, alebo máte terasu, kam slnko zavíta len na pár hodín denne, existuje množstvo kvetov, ktoré si s týmito podmienkami hravo poradia. V článku vám predstavíme najvďačnejšie druhy rastlín, ktoré sa budú dariť aj v tieni – od farebných fuchsií, cez romantické begónie až po majestátne hortenzie.

Máte tienistý balkón?

Máte tienistý balkón a neviete, aké rastliny tam porastú? Tienistý balkón je taký, na ktorý počas dňa dopadá minimum priameho slnečného svetla – často je orientovaný na sever alebo ho zatienia okolité budovy, stromy či strešné konštrukcie. 

Niekedy ide len o ranné alebo večerné slnko, ktoré nestačí na bežné svetlomilné rastliny. Napriek tomu má aj takýto priestor svoje výhody – nedochádza tu k prehriatiu pôdy, rastliny netrpia suchom a aj zálievka sa dá lepšie regulovať.

Na tienistý balkón je ideálne voliť rastliny, ktoré prirodzene rastú v podrastoch stromov či na tienistých lesných stanovištiach – teda v podmienkach s rozptýleným svetlom alebo v polotieni. Tieňomilné rastliny bývajú nielen nenáročné na svetlo, ale často aj na údržbu. 

Navyše majú tendenciu kvitnúť dlhšie alebo ponúkajú okrasné listy, ktoré zostávajú atraktívne po celé leto. V správnej kombinácii dokážu vytvoriť rovnako krásny a pôsobivý balkón ako ten, ktorý kúpe slnko od rána do večera.

fuchsie na balkóne
Shutterstock®

Kvety do tieňa, ktoré vás nesklamú

Fuchsia: Elegantná klasika do závesného koša

Fuchsia je úžasná tieňomilná rastlina. Môžete si vybrať medzi vzpriamenými, prevísajúcimi alebo vypestovanými na kmienku. Očaria nás škálou farieb od šarlátovej, purpurovej cez červené a ružové, či dvojfarebné odrody s bielymi a pastelovými odtieňmi.

Pri dobrej starostlivosti kvitnú celé leto až do jesene. Aby ste to dosiahli, nezabudnite pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Okrem tieňa fuchsiam vyhovuje vlhko, nie však mokro. Prevísajúce druhy sú ideálne do závesných košov a nádherne vyzerajú v črepníkoch a v zmiešanej výsadbe s rastlinami s dekoratívnymi listami, napríklad heucherami alebo funkiami.

Hosta: Kráľovná dekoratívnych listov

Hosty, známe aj pod názvom funkie, sú obľúbené najmä pre svoje nádherne tvarované listy v rôznych odtieňoch zelenej, modrozelenkavej či krémovej. Kým ich kvitnutie býva nenápadné, ich listy sú samy o sebe doslova ozdobou každého tieňomilného balkóna.

Darí sa im v polotieni až tieni, ideálne vo väčších nádobách s vlhkou a výživnou pôdou. Hosty vyniknú najmä v kombinácii s kvitnúcimi rastlinami ako begónie či netýkavky. Sú trvácne, mrazuvzdorné a rok čo rok vytvoria ešte bohatší trs. Ak chcete balkón plný štruktúry a elegancie, hosta je voľba číslo jeden.

begónie na balkóne
Shutterstock®

Begónie: Kráľovné tieňa s bohatým kvitnutím

Miluje tieň a polotieň, pretože pochádza z juhoamerického pralesa. Na slnku sa jej nedarí. Táto hľuznatá rastlina bola vyšľachtená v mnohých druhoch a farbách. Môžete si vybrať vzpriamene rastúce, previsnuté s kvetmi v odtieňoch od bielej až po tmavočervenú.

Na balkón ich dávajte až po mrazoch, pri zálievke dajte pozor, aby ste vodou nepokropili listy alebo stonku. Očarujúce sú veľkokveté begónie s veľkými farebnými súkvetiami rozmanitých farieb. Romanticky pôsobí kultivar Begonia Camelia so svojimi ružovobielymi kvetmi, ktoré, ako hovorí názov, pripomínajú kaméliu. Begónie sú krehké, ľahko sa lámu, preto ich stanovište by malo byť v závetrí.

Netýkavka: Nenáročná kráska pre tienisté zákutia

Netýkavky (lat. Impatiens) sú skvelou voľbou pre tienisté balkóny a lodžie. Tieto bohato kvitnúce rastliny žiaria farbami od jari až do prvých mrazov – nájdete ich v odtieňoch bielej, ružovej, červenej či fialovej. Vďaka kompaktnému rastu a neúnavnému kvitnutiu sú ideálne do črepníkov, kvetináčov aj okenných hrantíkov.

Majú rady mierne vlhký substrát, neznášajú však premokrenie. V polotieni vytvárajú hustý porast a v kombinácii s rastlinami s ozdobnými listami, ako sú paprade či hosty, dokážu premeniť tienistý priestor na romantickú oázu. Vhodné sú aj pre začiatočníkov, pretože sú nenáročné a veľmi vďačné.

hortenzie na balkóne
Shutterstock®

Hortenzie: Vhodné aj do nádob, nielen do záhrad

Hortenzie máme spojené s predstavou mohutnejšieho kríka. Existujú však kultivary, ktoré možno pestovať v nádobách a hodia sa na balkón orientovaný na východ s kratšou dobou slnečného svitu.

Aj keď sú pôsobivé vo všetkých farbách, zelenej, bielej a ružovej, najžiadanejšia je modrá. Tú určuje kyslosť pôdy. Teda ak pH pôdy má stupeň 4,5, čo dosiahnete aj roztokom síranu hlinitého, vaša hortenzia, ktorá bola minulý rok ružová, môže kvitnúť namodro.

Na pestovanie v nádobách sú najvhodnejšie hortenzia kalinolistá, rýchlorastúca hortenzia stromčekovitá a atraktívna hortenzia metlinatá. Bonusom sú kvety, ktoré sú dekoratívne aj v sušenej podobe.

Ako sa starať o kvety v tieni

  • Kvety musíte zasadiť do nádob s otvormi na odtekanie prebytočnej vody, aby neboli premokrené korene.
  • Kvety zasaďte do substrátu určeného pre balkónové rastliny. Obsahuje výživné látky na niekoľko týždňov dopredu.
  • Polievajte odstátou vodou, najlepšie z predchádzajúceho dňa, aby vyprchal chlór. Ideálne je polievanie ráno.
  • Približne 6 týždňov po zasadení začnite prihnojovať. Môžete si vybrať hnojivové tyčinky alebo tekuté hnojivo.

Ďalšie tieňomilné rastliny, ktoré stoja za pozornosť

Okrem spomínaných klasík existujú aj ďalšie nenáročné rastliny vhodné do tieňa. Medzi obľúbené patria paprade – nádherné zelené rastliny s elegantným habitusom, ktoré skvelo doplnia kvitnúce druhy. Rovnako efektné sú heuchery (kuklíky), známe dekoratívnymi listami v odtieňoch vínovej, striebornej či zelenej.

Ak túžite po výnimočnosti, skúste aj touleň srdcovitý (Houttuynia cordata), ktorý má nielen netradičný vzhľad listov, ale aj jemnú citrusovú vôňu. Tieto rastliny dodajú balkónu jedinečný charakter.

Tipy na kombinovanie rastlín v tieni

Pri výsadbe kombinujte rastliny podľa výšky a textúry – napríklad vysokú hortenziu umiestnite do stredu nádoby, okolo nej dajte begónie alebo netýkavky, a na okraje prevísajúce fuchsie či paprade. Výsledkom bude bohatý a dynamický vzhľad.

Nezabúdajte ani na farebný kontrast listov – tmavozelené hosty krásne vyniknú vedľa svetlých begónií. Týmto spôsobom si aj bez veľkého slnka vytvoríte zátišie plné života a farieb.

Aktualizovaný článok: 11.05.2025

1 komentár

autor komentu

Vaše meno:

Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

13.05.2019 20:59

Krásne kvety a užitočné rady:))

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE