Kvety na tienistý balkón: Tieto sú najvďačnejšie a tieňomilné!

Pestovať kvety na slnkom zaliatom balkóne či terase je potešením pre oči aj dušu. Prečo by o túto radosť mali prísť tí, ktorí majú na balkóne polotieň, dokonca tieň? Existuje mnoho zaujímavých, nádherne sfarbených rastlín, ktoré tieň milujú a darí sa im. Niektoré majú nápadné listy, iné rozžiaria priestor krásnymi a voňavými kvetmi. Ak chystáte výsadbu do väčších nádob alebo kontajnerov, výhodné je kombinovať trvalky s jednoročnými rastlinami, ktoré v nasledujúcej sezóne vymeníte za iný druh a váš balkón bude každý rok iný. Ponúkame vám niekoľko tipov na rastliny, ktoré prosperujú aj v tieni.

Pozri aj: Zelená letná oáza: Ktoré kvety sú vhodné pre slnečný balkón?

fuchsie na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Elegantné a nežné fuchsie

Fuchsia je úžasná tieňomilná rastlina. Môžete si vybrať medzi vzpriamenými, prevísajúcimi alebo vypestovanými na kmienku. Očaria nás škálou farieb od šarlátovej, purpurovej cez červené a ružové, či dvojfarebné odrody s bielymi a pastelovými odtieňmi.

Pri dobrej starostlivosti kvitnú celé leto až do jesene. Aby ste to dosiahli, nezabudnite pravidelne odstraňovať odkvitnuté kvety. Okrem tieňa fuchsiam vyhovuje vlhko, nie však mokro. Prevísajúce druhy sú ideálne do závesných košov a nádherne vyzerajú v črepníkoch a v zmiešanej výsadbe s rastlinami s dekoratívnymi listami, napríklad heucherami alebo funkiami.

begónie na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Kráľovná tieňa – begónia

Miluje tieň a polotieň, pretože pochádza z juhoamerického pralesa. Na slnku sa jej nedarí. Táto hľuznatá rastlina bola vyšľachtená v mnohých druhoch a farbách. Môžete si vybrať vzpriamene rastúce, previsnuté s kvetmi v odtieňoch od bielej až po tmavočervenú.

Na balkón ich dávajte až po mrazoch, pri zálievke dajte pozor, aby ste vodou nepokropili listy alebo stonku. Očarujúce sú veľkokveté begónie s veľkými farebnými súkvetiami rozmanitých farieb. Romanticky pôsobí kultivar Begonia Camelia so svojimi ružovobielymi kvetmi, ktoré, ako hovorí názov, pripomínajú kaméliu. Begónie sú krehké, ľahko sa lámu, preto ich stanovište by malo byť v závetrí.

Inšpiruj sa: Žerucha siata: Vitamínová bomba pestovaná doma po celý rok (+ recept)

hortenzie na balkóne

Zdroj: Shutterstock®

Tradičná a moderná hortenzia

Hortenzie máme spojené s predstavou mohutnejšieho kríka. Existujú však kultivary, ktoré možno pestovať v nádobách a hodia sa na balkón orientovaný na východ s kratšou dobou slnečného svitu.

Aj keď sú pôsobivé vo všetkých farbách, zelenej, bielej a ružovej, najžiadanejšia je modrá. Tú určuje kyslosť pôdy. Teda ak pH pôdy má stupeň 4,5, čo dosiahnete aj roztokom síranu hlinitého, vaša hortenzia, ktorá bola minulý rok ružová, môže kvitnúť namodro. Na pestovanie v nádobách sú najvhodnejšie hortenzia kalinolistá, rýchlorastúca hortenzia stromčekovitá a atraktívna hortenzia metlinatá. Bonusom sú kvety, ktoré sú dekoratívne aj v sušenej podobe.

Nezabudnite

  • Kvety musíte zasadiť do nádob s otvormi na odtekanie prebytočnej vody, aby neboli premokrené korene.
  • Kvety zasaďte do substrátu určeného pre balkónové rastliny. Obsahuje výživné látky na niekoľko týždňov dopredu.
  • Polievajte odstátou vodou, najlepšie z predchádzajúceho dňa, aby vyprchal chlór. Ideálne je polievanie ráno.
  • Približne 6 týždňov po zasadení začnite prihnojovať. Môžete si vybrať hnojivové tyčinky alebo tekuté hnojivo.
1 komentár
Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

13.05.2019 20:59

Krásne kvety a užitočné rady:))

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE