Nenáročné rastliny: Tieto sú vhodné aj pre „vrahov“ kvetov

Nie každého bavia rastliny a záhradkárstvo. Niekto k tomu vôbec nemá vzťah a radšej si byt ozdobí umelými atrapami. Sú aj takí, ktorí milujú kvety, ale, bohužiaľ, nevedia sa o ne postarať alebo jednoducho nemajú talent udržať kvety pri živote. Možno je to len otázka výberu. Ak nie ste veľmi presvedčení o tom, že u vás kvet prežije viac ako týždeň, skúste si na začiatok vybrať rastlinu, ktorá nie je náročná na pestovanie a podmienky. Poďme sa pozrieť na rastliny, ktoré prežijú aj vašu zábudlivosť pri polievaní či lenivosť pri starostlivosti.

Potosovec (Epipremnum)

Potosovec patrí medzi popínavé listové rastliny. Aby sa listy sfarbili do pekných odtieňov zelenej až žltej farby, umiestnite rastlinu na svetlé miesto. Keď sa vám rozrastie, môžete ju pripevniť klipsami o poličku alebo stenu. 

Pozri aj: Ako si vybrať a kam umiestniť orchidey v domácnosti? Toto sú základy

Epipremnum

Zdroj: Shutterstock®

Aloe vera

Túto rastlinu pozná snáď každý. Aloe vera je sukulent, takže zálievku si vyžaduje až vtedy, keď je pôda naozaj suchá. Táto zázračná rastlinka nielen dobre vyzerá a oživí váš interiér, ale takisto má niekoľko pozitívnych účinkov – podporuje imunitu, pomáha pri uštipnutí, ekzémoch, opare, psoriáze, reumatických problémoch, bolestiach chrbta, lieči úpal, migrénu, nespavosť. Aloe vera gél je bohatý na enzýmy, vitamíny, ako sú B1, B2, B6, A, C, E, minerály, ako horčík, draslík, zinok, vápnik, sodík, taktiež aminokyseliny a ďalšie množstvo biologicky aktívnych látok. Ak ešte túto všestrannú rastlinu nemáte doma, vybehnite do najbližšieho kvetinárstva.

Tučnolist (Crassula)

Tučnolist je pomenovanie pre viacero druhov sukulentných rastlín. Keďže si vodu udržuje v hrubých listoch, stačí ho polievať raz za týždeň. O tejto rastline sa vraví, že je rastlinou šťastia a prináša do domu prosperitu a bohatstvo. Obľubuje svetlo až polotieň.

tučnolist

Zdroj: Shutterstock®

Sansevieria trojpása (Sansevieria trifasciata)

Pravdepodobne známejšia pod názvom svokrin jazyk. Zaujímavá prezývka. Táto rastlina patrí do kategórie „nezničiteľné”. Bez problémov prežije, aj keď ju týždeň či dva nepolejete. Keďže pochádza z Afriky, vyhovuje jej svetlé a suché miesto, nie však priame slnko. Táto rastlina svojimi listami s jasnými žltými pruhmi vynikne vo vašej domácnosti. Je pekná a nenáročná. A to presne chcete.

Figovník kaučukový (Ficus elastica)

Fikus patrí medzi najobľúbenejšie interiérové rastliny a dekoračné stromy. Je nenáročný a postarať sa oň dokáže aj úplný začiatočník. Krásne veľké listy nemajú len ozdobnú funkciu. Fikus bojuje proti prachu, takže je vhodný do domácnosti alergikov a astmatikov, ničí toxíny vo vzduchu. Je takisto vhodný do fajčiarskych priestorov, kde čistí vzduch. Táto rastlina prináša do domu smiech, dobrú náladu a pozitívnu energiu. 

fikus

Zdroj: Shutterstock®

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Zaujímavá a elegantná rastlina s bielymi kvetmi pekne oživí váš interiér. Lopatkovec má prívlastok „kyslíková bomba interiérov”. Odstraňuje škodlivé látky nahromadené v našich bytoch a domoch. Rastlinu udržujte stále mierne vlhkú. Najlepšie sa jej bude dariť v polotieni.

Ak chcete mať doma rastliny, ktoré nie sú len na okrasu, ale prinášajú aj úžitok, zasaďte si mätu, bazalku, rozmarín, kôpor, mrkvu, šalát, paradajky alebo reďkovky. Tieto rastliny nevyžadujú prehnanú starostlivosť a potešia vás svojou úrodou.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE