Hlava dospelého človeka váži približne 4,5 až 5 kíl. Neviete si túto váhu dostatočne dobre predstaviť? Tak si do tašky naložte päť kilových balení múky a zdvihnite ju. Teraz si predstavte, že váš krk nosí takúto váhu po celý deň a každý deň... Krk je naozaj dôležitou časťou tela, ktorá predstavuje podporu pre ľudský mozog, lebku, ale aj svalstvo či ďalšie orgány.
Preto sa netreba čudovať tomu, že ak nás prepadne bolesť v oblasti krku, ide o veľmi nepríjemnú záležitosť, ktorá vie pokojne aj rozhádzať celý deň. Čo zaberá na boľavý krk? A čo tak cvičiť jogu? Ktoré pozície pomôžu na bolesť krčnej chrbtice? Ktoré zabezpečia uvoľnenie svalov krčnej chrbtice? Viac v článku!
Neprehliadni: Horoskop zdravia na október: Kozorožcom chýba vitamín, Levi, pozor na srdce!
Joga pózy pre zdravý krk
Bolesti v krčnej oblasti nastávajú z rôznych dôvodov a niekedy môžu mať až chronický charakter. Či už ste zle spali alebo vás zradil zlý postoj tela, je dôležité bolesť krku vyriešiť inak, ako liekmi proti bolesti. Tie pomôžu na chvíľku, no problém nevyriešia. Skúste osvedčené joga pózy, po ktorých sa váš krk bude cítiť ako znovuzrodený!
Ako joga pomáha chrbtici?
Joga má priaznivé účinky na chrbticu tým, že podporuje jej flexibilitu, silu a správne držanie tela. Pravidelné praktizovanie jogových pozícií (ásan) pomáha natiahnuť svaly okolo chrbtice, zlepšuje jej pružnosť a zároveň posilňuje hlboké stabilizačné svaly, ktoré podporujú správne držanie tela. Tieto cviky pomáhajú zmierniť napätie v oblasti chrbta, krku a ramien, čo môže viesť k zníženiu bolesti spôsobenej nesprávnym sedením, státím alebo dlhodobou nečinnosťou.
Okrem fyzických výhod joga podporuje aj duševnú pohodu, ktorá môže mať pozitívny vplyv na chrbticu. Zníženie stresu a napätia prostredníctvom dýchacích techník a relaxácie pomáha uvoľniť svaly, ktoré môžu byť stuhnuté v dôsledku emocionálneho alebo fyzického stresu. Tým joga podporuje nielen zdravie chrbtice, ale aj celkovú rovnováhu a harmóniu v tele.
Vyskúšaj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!
TOP jogové cviky na uvoľnenie krčnej chrbtice
1. Hlboký predklon
Jedna z najzákladnejších joga pozícií, ktorú poznáme najmä z chronicky známeho pozdravu slnka. Hlboký predklon je veľmi jednoduchý a na krčnú oblasť pôsobí uvoľňujúco. Vždy, keď krku potrebujete dodať chvíľku pre seba, vyveste telo do predklonu a uvoľnite svaly. Pohupkávajte sa pritom hore dole.
Odporúčame: Skvelý cesnakový čaj: Účinný recept proti bacilom
2. Bojovník II.
Opäť notoricky známa póza, ktorú vedia dokonale predviesť všetky jogínky. Bojovník predstavuje pre krk dokonalú podporu, pretože pri ňom napíname hruď a spevňujeme ramená. Krk teda nemá takmer žiadnu ťažkú úlohu a môže sa na svojich dvoch kamarátov úplne spoľahnúť.
Ako predviesť bojovníka II. vám predvedie obrázok vyššie. Aby ste pózu urobili čo najdôkladnejšie, musí byť päta ľavej nohy v línii s pravým chodidlom a chrbtica v predĺžení. Vydržte aspoň 30 sekúnd a následne opakujte na druhú stranu.
Pozri aj: Čo pomáha na PMS? Skús homeopatikum a uži si leto!
3. Mačka
Vynikajúca na bolestivú chrbticu aj na stuhnutý krk. Pozícia mačky nikdy neomrzí, pritom ide o celkom jednoduchý cvik, spočívajúci v prepínaní a vo vyhrbení chrbtice. Spolu s týmito úkonmi si poriadne naťahujeme krk, čím v ňom uvoľňujeme napätie. Tak smelo do toho! Mačka sa robí štvornožky a opakuje sa aspoň minútu vkuse. Potom krk vyveste a pohýbte s ním do strán.
Bude ťa zaujímať: Šťastie a jeho efekt na zdravie ľudí: Dôkaz, že naozaj existuje
Čo spôsobuje bolesť chrbta v oblasti krku – najčastejšie rizikové faktory:
- Zlé držanie tela: Nesprávna poloha pri sedení, najmä pri dlhodobom používaní počítača alebo smartfónu, môže spôsobovať napätie v oblasti krku.
- Sedavý spôsob života: Nedostatok pohybu a dlhé sedenie oslabujú svaly okolo chrbtice, čo zvyšuje riziko bolesti.
- Stres a napätie: Stres spôsobuje svalové napätie v oblasti krku a ramien, čo vedie k bolesti a stuhnutiu.
- Nevhodný matrac alebo vankúš: Spánok na zlom matraci alebo príliš vysokom/nízkom vankúši môže prispieť k nesprávnej polohe krku počas spánku.
- Nesprávne zdvíhanie bremien: Nepravidelné alebo nesprávne zdvíhanie ťažkých predmetov môže zaťažovať krčnú chrbticu.
- Úrazy a zranenia: Poranenia pri nehode môžu spôsobiť akútnu alebo chronickú bolesť krku.
- Vek a opotrebovanie: Degeneratívne zmeny sú časté u starších ľudí a môžu prispieť k bolesti krku.
Nepríjemná bolesť chrbtice – kedy ísť k lekárovi?
Ak vás pobolieva krk, doprajte si aspoň 10 až 20 minút jogy denne. Po dokončení cvičenia sa nezabudnite ponaťahovať a odpočinúť si, napríklad v póze dieťa alebo mŕtvola. Aby ste prípadnému boleniu krku predišli a vyhli sa tak aj chronickej, pravidelne opakujúcej sa bolesti, kontrolujte si počas dňa svoj postoj tela.
V prípade, že ste podnikli tieto cviky a praktizujete ich pravidelne bez pozitívneho účinku, navštívte lekára. Návštevu ambulancie neodkladajte, ani ak sa bolesť zhoršuje alebo ak ju sprevádza tŕpnutie, bolesť končatín, trhavá bolesť v ramenách a iné silné nepríjemné bolesti.
Aktualizovaný článok: 13.10.2024