10-minútový tréning pre krajší chrbát: Ako ho zoštíhliť a posilniť?

tréning pre krajší chrbát

Na ktorú partiu svojho tela sa pri cvičení najviac zameriavate vy? Mnohé ženy sa spravidla snažia najviac zapracovať na tej časti tela, ktorá má podľa nich nejaké nedostatky. Neraz ide o partiu brucha. Ktorá žena netúži po plochom brušku s peknými rysmi? Ale taktiež štíhle nohy či pevný a dobre tvarovaný zadok sú snom mnohých žien. 

A čo horná časť tela? Vhodným cvičením sa dajú posilniť prsné svaly, no zabúdať netreba ani na chrbát. Práve chrbát nejedna žena pri cvičení vynecháva, respektíve nekladie na túto partiu taký dôraz. 

Kým muži svoj chrbát s radosťou precvičujú, pretože túžia po objemnom a vyrysovanom chrbte, ženy sa často boja, že kvôli cvičeniu ich chrbát naberie mužské črty a tvary. Tieto obavy však nie sú opodstatnené. 

Odporúčame: Splenomegália – aké príznaky má zväčšená slezina?

Cviky na chrbát pre ženy – áno alebo nie?

Precvičovanie chrbtových svalov je aj u žien vítané a prospešné. Veď predsa aj štíhly chrbát s peknými líniami dokáže celkovo skrášliť postavu ženy a pôsobí dokonale v topoch či šatách s odhalenou zadnou časťou. Posilnenie chrbta tiež prispieva k vzpriamenému a krajšiemu postoju. 

Pri tréningu je tak vhodné pridávať aj cviky na túto časť tela. Inšpirovať sa môžete nasledujúcou 10-minútovou zostavou, ktorá je zameraná na posilnenie hornej aj dolnej časti chrbta.

Odporúčame: Ako si zlepšiť flexibilitu? Skúste nenáročný 15-minútový strečing!

10-minútové cvičenie, ktoré posilňuje chrbtové svaly:

Prečo je dôležitý tréning chrbta pre silný chrbát?

Posilňovanie chrbta nie je len o jeho formovaní a skrášľovaní, ale má to význam aj zo zdravotnej stránky. Spevnené chrbtové svalstvo poskytuje lepšiu oporu a ochranu chrbtici a rovnako prispieva k znižovaniu rizika zranení v tejto oblasti. Posilňovanie tejto časti tela je tiež veľmi prospešné v prípade výskytu bolestí chrbta. Práve cvičenie môže pomáhať eliminovať nepríjemné bolesti, ktoré sú neraz spojené aj so sedavým spôsobom života

Najlepšie cviky na chrbát

Na chrbtové svaly sú zamerané rozličné cviky. Ako príklad môžeme uviesť takzvaný plank, cvik u nás známy ako doska. Ide o statický cvik, pri ktorom je potrebné v pozícii na predlaktiach a prstoch na nohách vydržať čo najdlhšie. Telo je pri cviku v jednej priamke.

Tento cvik posilňuje svaly takmer celého tela, najviac však pôsobí na stred tela, a teda brucho aj chrbát. Plankom je možné účinne posilniť spomínané chrbtové svaly a podporiť správne držanie tela. Ak chcete posilniť aj skrášliť svoj chrbát, neváhajte a do tréningu zaraďte zostavu cvikov z videa vyššie. 

Pripravte si doma trochu miesta a rozložte podložku na cvičenie. Potrebovať budete aj nejaké závažie. Ak nemáte malé činky, stačí naplniť vodou litrové fľašky. Hor sa do cvičenia!

Odporúčame: Ako podporiť imunitný systém? Toto môžete pre svoje zdravie urobiť i vy!

Prejavy oslabeného chrbtového svalstva

Oslabené chrbtové svalstvo môže mať výrazný vplyv na celkové zdravie a pohodu. Medzi najčastejšie prejavy patria:

1. Bolesti chrbta

  • Jedným z hlavných prejavov oslabeného svalstva je chronická alebo opakujúca sa bolesť chrbta, najmä v oblasti krížov a medzi lopatkami.
  • Bolesti sa zvyčajne zhoršujú pri dlhšom sedení, státí alebo vykonávaní jednostranných pohybov.

2. Nesprávne držanie tela

  • Oslabené svaly vedú k zlej postúre, ako je zhrbený chrbát, predsunutá hlava alebo guľatý chrbát.
  • Dlhodobé nesprávne držanie tela môže spôsobiť ďalšie problémy, ako sú bolesti krku, ramien a bedier.

3. Znížená stabilita a rovnováha

  • Chrbtové svaly zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní rovnováhy. Ich oslabenie môže viesť k pocitu neistoty pri chôdzi alebo státí.

4. Znížená výkonnosť a vytrvalosť

  • Oslabené svalstvo sa rýchlejšie unaví, čo môže obmedziť schopnosť vykonávať fyzické aktivity alebo športy.
  • Môže sa tiež prejaviť znížená schopnosť zdvíhať bremená alebo vykonávať každodenné činnosti.

5. Zvýšené riziko zranení

  • Slabé chrbtové svalstvo znižuje ochranu chrbtice, čo môže viesť k zvýšenému riziku zranení, ako sú natiahnutie svalov, vyvrtnutia alebo hernie medzistavcových platničiek.

6. Poruchy dýchania

  • Chrbtové svalstvo má vplyv na dýchacie pohyby hrudného koša. Oslabenie môže obmedziť kapacitu pľúc a viesť k plytkému dýchaniu.

7. Obmedzená pohyblivosť

  • Oslabenie svalstva môže spôsobiť stuhnutosť chrbta a zníženú flexibilitu, čo obmedzuje pohyb pri ohýbaní, otáčaní alebo naťahovaní.

Aktualizovaný článok: 26.12.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE