Mnohých z nás už po pár nádychoch jarného vzduchu zastavila nepríjemná sezónna nádcha. Upchatý nos, neustále kýchanie a svrbiace oči pokazia každú prechádzku na čerstvom vzduchu. Ako úspešne prekonať alergie a užiť si inak krásne jarné dni?
Ako funguje alergia na peľ
Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na látky, ktoré sú inak neškodné. Pri alergii na peľ je tou látkou peľové zrnko, ktoré obsahuje bielkoviny vyvolávajúce alergickú reakciu. V kombinácii s veterným počasím sa peľ roznesie aj na stovky kilometrov ďaleko.
Pri kontakte peľu so sliznicou nosa, očí alebo úst začne telo alergika produkovať veľké množstvo histamínu, čo následne vedie k zápalu a opuchu slizníc. Výsledkom je nádcha, kýchanie, svrbenie a slzenie očí.
Mohlo by vás zaujímať: Prejavy alergie u detí. Ako zistiť alergiu u bábätka?
Viete, na aké druhy peľu máte alergiu?
Prvý krok k tomu, aby ste dostali alergiu pod kontrolu, je zistiť, na aký peľ ste alergický. Skúste si všímať, kedy sa vaše problémy začínajú a kedy vrcholia. Pomôcť vám môže peľový kalendár, ktorý obsahuje obdobia kvitnutia jednotlivých druhov rastlín:
- Február až apríl: lieska, jelša, breza, topoľ
- Marec až máj: vŕba, jaseň, dub, platan, buk
- Máj až júl: trávy (mätonoh, lipnica, timotejka)
- Jún až september: palina, pŕhľava, ambrózia
Váš tip môže potvrdiť alergiológ pomocou kožných testov alebo krvných vyšetrení. Dajte si však pozor na krížovú reakciu. Ak máte alergiu na brezu, môžu vám vadiť aj jablká či mrkva, ktoré obsahujú podobné alergény.
Keď už zistíte, ktoré rastliny vám robia zle, sledujte peľový semafor alebo predpoveď koncentrácie peľu vo vašej lokalite. Vďaka tomu viete, kedy sa treba pripraviť na najsilnejšiu nádielku alergénov v ovzduší a naplánované aktivity v prírode odložiť radšej na iný deň.
Prečítajte si aj článok Union poisťovne: Sezónna alergia: Kedy nastupuje a aké sú druhy?
Preventívne opatrenia, ktoré fungujú
Úplne sa vyhnúť kontaktu s peľom je takmer nemožné, ale môžete sa ho aspoň pokúsiť obmedziť na minimum. Tu je osem rád, vďaka ktorým môžete zvládnuť jar bez väčších problémov:
- Snažte sa obmedziť pobyt vonku v čase, keď máte najhorší alergický priebeh. Pozor aj na sušenie bielizne vonku – peľ sa na ňu ľahko zachytí.
- Najlepší čas na prechádzky pre alergikov je práve po daždi. Dažďové kvapky zmyjú väčšinu peľu zo vzduchu a jeho koncentrácia rapídne klesne, takže sa vám bude lepšie dýchať.
- Chráňte si oči a nos pred priamym kontaktom s peľom. Keď idete von, vezmite si veľké slnečné okuliare a na hlavu klobúk, šiltovku alebo šatku.
- Na okná aj vetracie prieduchy si namontujte špeciálne filtre schopné zachytiť väčšinu alergénnych čiastočiek.
- Pri utieraní prachu použite mokrú handru, aby ste nevírili peľové častice do vzduchu. Vysávajte s HEPA filtrami a pravidelne ich vymieňajte.
- Po príchode domov sa prezlečte a osprchujte. Zo šiat aj vlasov zmyjete usadený peľ a zabránite jeho roznášaniu po dome.
- Ak sa vaše príznaky zhoršujú, siahnite po voľnopredajných antihistaminikách.
- Vyplachujte si nos pomocou soľného roztoku v spreji či kvapkách, ktorý vyplavípeľ zo slizníc a potlačí začínajúci zápal.
Nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc
Ak sa vám nedarí zvládať alergiu ani po dodržiavaní preventívnych opatrení, neváhajte navštíviť alergiológa. Ten vám podľa závažnosti alergie môže nastaviť intenzívnejšiu liečbu s využitím nosových kortikoidov, antileukotriénov či dlhodobej imunoterapie.
Vďaka správnej liečbe a režimovým opatreniam dokážete zvládnuť aj nepríjemnú peľovú alergiu tak, aby vám nekazila radosť z krásne rozkvitnúcej jari. Ak na prevenciu myslíte s predstihom a postupujete systematicky, budete sa cítiť o niečo lepšie.