Ako predchádzať zlému dychu? Spoľahnite sa na týchto 5 potravín!

ako predchádzať zlému dychu

Bojovať nielen proti zlému dychu, ale aj rozličným zdravotným problémom so zubami či ďasnami, by sme mali v prvom rade pravidelnou ústnou hygienou. Používanie kefky a pasty, ústnej vody či zubnej nite alebo prípadne i medzizubných kefiek by malo byť samozrejmosťou. Zuby si však umývame ráno a večer, no počas dňa sa môže ľahko stať, že náš dych nie je úplne svieži. 

Konzumujeme predsa rozličné potraviny a prijímame rôzne tekutiny, ktoré môžu razom ovplyvniť náš dych. Za zlým dychom, odborne halitózou, v mnohých prípadoch stoja i premnožené baktérie rozkladajúce zvyšky potravy. Ako teda účinne predchádzať tomuto nepríjemnému problému? Obmedzí nepríjemný zápach z úst dúšok vody? Alebo ktoré potraviny pre voňavý dych možno zvoliť? 

Halitóza – aké sú časté príčiny nepríjemného zápachu z úst?

Nepríjemný zápach z úst, známy aj ako halitóza, môže mať niekoľko príčin. Tu sú niektoré z najčastejších:

  • Nedostatočná ústna hygiena: Zanedbaná starostlivosť o ústnu dutinu vedie k hromadeniu baktérií na zuboch, jazyku a ďasnách, čo spôsobuje tvorbu zápachu. Zubný povlak a zvyšky jedla, ktoré sa zachytia medzi zubami, sú ideálnym prostredím pre rast baktérií, ktoré produkujú sírové zlúčeniny, spôsobujúce nepríjemný zápach. Nezabúdajte na medzizubné priestory a čistenie jazyka.
  • Sucho v ústach (xerostómia): Slina pomáha vyplachovať zvyšky jedla a baktérie z úst. Ak máte nedostatok slín, napríklad kvôli dehydratácii, užívaniu niektorých liekov alebo zdravotným problémom, môže to viesť k nahromadeniu baktérií a následnému zápachu.
  • Potraviny: Niektoré potraviny, ako cibuľa, cesnak, korenené jedlá a určité druhy syrov, obsahujú prchavé zlúčeniny, ktoré sa vstrebávajú do krvného obehu a sú následne vylučované pľúcami pri výdychu, čo môže spôsobiť dočasný zápach z úst.
  • Zdravotné problémy: Chronické zápaly ďasien (parodontitída), infekcie v ústnej dutine, alebo ochorenia ako cukrovka, refluxná choroba, infekcie dýchacích ciest, či ochorenia pečene a obličiek môžu byť spojené s nepríjemným zápachom z úst.
  • Fajčenie a alkohol: Fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu môže viesť k suchej ústnej dutine a zanechať pretrvávajúci zápach. Tieto látky tiež podporujú rast baktérií v ústach a prispievajú k celkovému zápachu.
  • Zubné protézy alebo strojčeky: Zubné náhrady alebo strojčeky, ktoré nie sú pravidelne čistené, môžu hromadiť baktérie a zvyšky jedla, čo môže spôsobiť zápach. Na čistenie zubných náhrad treba klásť veľký dôraz, keďže môžu spôsobiť nielen nepríjemný dych.

Odporúčame: Tigrie orechy: Superpotravina, ktorú sa naozaj oplatí konzumovať!

jablko
Shutterstock®

TOP potraviny pre voňavý dych:

1. Voda

Na udržiavanie sviežeho dychu je v prvom rade potrebné prijímať dostatok tekutín, a to hlavne čistej vody. Voda totiž dokáže v ústach výborne spláchnuť uviaznuté zvyšky jedla, ktoré môžu byť pôvodcom nepríjemného pachu. Dostatočný príjem tekutín navyše podporuje správnu tvorbu slín, ktoré pre naše ústa predstavujú akýsi čistiaci prostriedok. Práve sucho v ústach, ktoré môže byť spôsobené i dehydratáciou, často predstavuje veľký problém. S nízkou produkciou slín totiž klesá i schopnosť samočistenia v ústach, čím sa zároveň zvyšuje možnosť množenia baktérií. 

2. Chrumkavé ovocie a zelenina – jablká či zeler

Ako prevenciu pred zlým dychom je vhodné do jedálnička zaradiť aj rozličné druhy chrumkavej zeleniny a ovocia. Pýtate sa, aké to sú? Výborná je najmä mrkva, zeler. Alebo čo tak skúsiť jablko? V mnohých prípadoch je totiž za nepríjemným zápachom v ústach zodpovedný aj zubný povlak. Práve chrumkaním čerstvého neošúpaného jablka môžete dokonale posilniť svoje ďasná aj zbaviť sa spomínaného povlaku. Vďaka konzumácii takéhoto ovocia či zeleniny navyše opäť podporíte tvorbu slín, ktoré ústnu dutinu napomáhajú ochraňovať pred baktériami. 

3. Citrusy

Rozličné druhy citrusov sú skvelým zdrojom vitamínu C. A prečo spomíname práve túto látku? Baktérie v našich ústach sa s ním nemajú veľmi v láske. Vitamín C totiž v ústach pôsobí antibakteriálne. V ústnej dutine vytvára nehostinné prostredie, ktoré baktériám neumožňuje množiť sa, čo má výrazný vplyv na zníženie rizika rozvoja rozličných ochorení ďasien. Do jedálnička preto zaraďte pomaranče, grepy či lahodné pomelo. Kúsok chutného pomaranča vám dokonca môže pomôcť zneutralizovať zápach z úst po konzumácii aromatickejších potravín. Okrem toho sa môžete spoľahnúť aj na ďalšie zdroje vitamínu C, napríklad bobuľové ovocie.

Pozri aj: Spoznajte účinky nálevu z kyslých uhoriek. Odstráni až 5 zdravotných problémov!

feniklové semienka
Shutterstock®

4. Feniklové semienka

Feniklové semienka sú skvelým pomocníkom v boji proti zlému dychu. Majú antimikrobiálne vlastnosti, vďaka čomu účinne bojujú proti baktériám v ústnej dutine. Ak ste si pod zub dopriali nejaké aromatické jedlo, napríklad s cibuľou či rybičkami, skúste požuť zopár semienok fenikla obyčajného. Zvýšite tak i produkciu slín, ktoré si opäť budú vedieť poradiť s pôvodcom zápachu. Feniklové semená sú navyše charakteristické aj protizápalovými účinkami. Veľmi účinné sú napríklad pri problémoch s boľavými ďasnami. 

5. Bylinky

Bylinky sú vítaným pomocníkom v každej kuchyni, skvelo predsa dokážu ochutiť naše obľúbené jedlá. Okrem toho sú však rovnako aj účinnou prevenciou pred nepríjemným pachom v ústach. Do jedla pridávajte koriander, estragón či rozmarín. Z mnohých byliniek si tiež môžete pripraviť chutné čaje. Napríklad taký mätový výluh z čerstvým lístkov mäty piepornej nielen osvieži váš dych a dezinfikuje ústnu dutinu, ale aj podporí správne trávenie a upokojí nervový systém. Mätový lístok dokonca predstavuje zdravšiu verziu žuvačiek. Pokojne si môžete v prípade potreby jeden odtrhnúť a požuť. 

Ako odstrániť zápach z úst, keď ste jedli cesnak či cibuľu?

  • Umyte si zuby a jazyk: Dôkladné čistenie zubov, vrátane škrabania jazyka, môže odstrániť veľkú časť zvyškov cesnaku alebo cibule, kde sa môžu zadržiavať zlúčeniny spôsobujúce zápach.
  • Vyskúšajte žuvačku alebo cukrík bez cukru: Žuvanie stimuluje produkciu slín, ktoré pomáhajú neutralizovať a vyplavovať prchavé látky spôsobujúce zápach.
  • Pite zelený čaj: Zelený čaj obsahuje polyfenoly, ktoré môžu pomôcť znížiť zápach v ústach a neutralizovať zlúčeniny spôsobujúce nepríjemný zápach.
  • Opláchnite si ústa roztokom sódy bikarbóny: Zmiešajte lyžičku sódy bikarbóny s vodou a vypláchnite si ústa. Sóda bikarbóna je účinná pri neutralizácii zápachu.
  • Pite mlieko: Plnotučné mlieko môže pomôcť znížiť intenzitu zápachu cesnaku a cibule, pretože tuk v mlieku viaže prchavé zlúčeniny, ktoré spôsobujú zápach.
  • Žujte čerstvé bylinky: Petržlen, mäta alebo bazalka obsahujú prírodné oleje, ktoré môžu neutralizovať zápach. Stačí žuvať niekoľko listov čerstvých byliniek po jedle.

Článok aktualizovaný 17.8.2024

Aktualizovaný článok: 18.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE