Recepty z rebarbory: Rýchle, jednoduché a hlavne osviežujúce

Sezóna rebarbory sa začína v apríli a končí v júni. Táto obrovská trvalka nie je v našich záhradách až taká častá. Pochádza z východnej Ázie a do Európy sa dostala až v 18. storočí. Dužinaté stonky môžu mať zelenú alebo červenkastú farbu. Sú vhodné na prípravu sviežich letných koláčov, lahodného kompótu, ale aj marmelády. Rebarbora je vlastne zelenina, ale pripravuje sa ako ovocie. Príjemnú kyslastú chuť rebarbory spôsobuje kyselina jablčná a citrónová. Vysoký obsah vlákniny napomáha tráveniu. Je bohatá na vitamíny, draslík a horčík.

Pozri aj: Poznáte tieto liečivé účinky mrkvovej šťavy? Pochutnajte si na nej ešte dnes!

 

rebarbora

Zdroj: Shutterstock®

Tipy na pestovanie a prípravu

Rebarbora vôbec nie je náročná na pestovanie, znáša slnečné aj tienisté miesta a darí sa jej i v chladnejších polohách. Ak chcete mať úrodu skôr, prikryte ju vo februári väčším črepníkom. Pri zbere stonky nerežte nožom, ale vylamujte ich. Od konca júna skončite zber a nechajte na rastline aspoň štyri listy, aby si vytvorila zásobné látky aj na ďalší rok. Stonky pred prípravou ošúpte a nakrájajte na trojcentimetrové kúsky. Nadbytočné množstvo si môžete do zásoby zamraziť, a to surové alebo tepelne upravené.

Rýchle rebarborové pochúťky

Najznámejšie sú recepty na osviežujúce rebarborové koláče. My sme si však pre vás pripravili recepty, ktoré sú jednoduché a rýchle. Môžete si v nich vychutnať sladkú kyslosť rebarbory, aj keď nemáte práve čas na vypekanie zložitých múčnikov.

rebarborový kompót

Zdroj: Shutterstock®

Rebarborový kompót

Pretože rebarbora má výraznú kyslú chuť, k 500 g rebarbory pridajte 250 g kryštálového cukru, vanilkový cukor, trochu podlejte vodou a varte pri nižšej teplote asi 20 minút, kým sa cukor neroztopí a rebarbora nerozvarí. Pripravený kompót nechajte vychladnúť. Využiť ho môžete nasledovným spôsobom:

  • polejte ním jogurt;
  • pridajte k raňajkovým musli;
  • naplňte ním palacinky;
  • ozdobte ním sladký francúzsky toast alebo vafle;
  • použite ako polevu na vanilkovú zmrzlinu.

Inšpiruj sa: Ako pripraviť domáci púpavový med? Objavte jeho jedinečné účinky!

pečená rebarbora so šľahačkou

Zdroj: Shutterstock®

Pečená rebarbora so šľahačkou

Vyskúšajte jednoduchú gurmánsku lahôdku. Očistenú rebarboru pokrájajte na približne šesťcentimetrové kúsky, poukladajte do nižšej nádoby na pečenie. Pridajte cukor podľa chuti a polejte šťavou z pomaranča. V predhriatej rúre pečte pri 200 stupňoch približne 20 až 25 minút, kým rebarbora nebude mäkká a cukor sa neroztopí. Dezert podávajte teplý alebo studený poliaty sirupom z pekáčika spolu s cream fresh, šľahačkou, mascarpone alebo vanilkovou zmrzlinou.

Dajte si pozor!

Veľké krásne listy rebarbory sú jedovaté. Rebarboru nikdy nejedzte surovú, pretože obsahuje veľa kyseliny šťaveľovej a z tohto dôvodu ju nekonzumujte častejšie ako dvakrát do týždňa. Pokiaľ vás trápia žlčníkové alebo močové kamene, radšej sa jej vzdajte.

Vybrali sme: Ako pestovať bylinky na balkóne? Spoznajte overené rady a tipy

 

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE