Aké sú prejavy nedostatku vitamínu A? Na tieto si dajte veľký pozor!

nedostatok vitamínu A

Dôležitý vitamín A radíme medzi vitamíny rozpustné v tukoch. Môžeme ho prijímať v strave, no v našom tele sa taktiež tvorí z provitamínu A, ktorým je predovšetkým betakarotén. Táto látka sa najčastejšie dáva do kontextu práve s ľudským zrakom, pre ktorý je skutočne významná. O dôležitosti vitamínu A pre náš zrak hovoril už v 20. storočí americký biochemik George Wald, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny (1967) za objavy týkajúce sa procesov v oku človeka. 

Vitamín A má však v našom tele omnoho viac úloh a funkcií. Je potrebný pre normálny rast, obnovu pokožky aj ochranu slizníc pred infekciami. Jeho deficit sa tak môže škaredo podpísať na zdraví človeka. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú prejavy nedostatku vitamínu A a ako si túto dôležitú látku čo najlepšie doplniť.

Kto je ohrozený nedostatkom vitamínov tohto druhu? Aké zdravotné komplikácie môžu nastať, ak telu chýba vitamín A? A ako ho telu zabezpečiť v dostatočnom množstve? Viac v našom článku!

Rizikové skupiny – kto môže trpieť nedostatok vitamínu A?

Nedostatok vitamínu A sa môže vyskytnúť u rôznych skupín ľudí, ktoré sú náchylnejšie na tento deficit.

  • Deti a dojčatá: Deti, najmä tie žijúce v rozvojových krajinách, sú najviac ohrozené nedostatkom vitamínu A. Nedostatočný príjem vitamínu A môže spôsobiť oneskorený rast, vedie aj k zvýšenej náchylnosti na infekcie a problémom so zrakom.

  • Tehotné ženy a dojčiace ženy: Počas tehotenstva a dojčenia sa zvyšuje potreba vitamínu A, pretože je nevyhnutný pre vývoj plodu a podporu zdravia matky. Nedostatok vitamínu A počas tehotenstva môže spôsobiť komplikácie, ako sú problémy s plodnosťou, zhoršený vývoj plodu a zvýšené riziko materskej úmrtnosti.

  • Osoby s malabsorpčnými poruchami (poruchy absorpcie živín): Ľudia s poruchami tráviaceho traktu, ako sú celiakia, Crohnova choroba, cystická fibróza alebo chronická pankreatitída, môžu mať problémy s absorpciou tukov, čo vedie k zníženej absorpcii vitamínu A, ktorý je rozpustný v tukoch.

  • Ľudia so závažnou podvýživou: Osoby trpiace podvýživou, vrátane tých v rozvojových krajinách alebo v dôsledku chudobnej stravy, môžu mať nedostatok vitamínu A, keďže ich diéta neobsahuje dostatočné množstvo potravín bohatých na tento vitamín, ako sú mliečne výrobky, mäso, ryby a farebná zelenina. Rizikové sú extrémne diéty. 

  • Vegetariáni a vegáni: Tí, ktorí nekonzumujú živočíšne produkty, môžu byť vystavení riziku nedostatku vitamínu A, pretože živočíšne zdroje poskytujú priamo retinol, aktívnu formu vitamínu A. Rastlinné zdroje poskytujú provitamín A (beta-karotén), ktorý musí byť premenený na aktívnu formu, čo môže byť menej efektívne, najmä ak strava nie je dostatočne pestrá.

  • Starší ľudia: So starnutím môže dochádzať k zníženej absorpcii vitamínu A, výsledkom čoho je nedostatočná hladina vitamínu. Starší ľudia často trpia nedostatkom živín kvôli zníženej chuti do jedla, chronickým ochoreniam alebo obmedzenému prístupu k výživnej strave.

Bude vás zaujímať: Chutné a zdravé osvieženie: Zistite, prečo jesť papáju častejšie!

problémy s očami
Shutterstock®

Signály, že telu chýba vitamín A:

1. Suchá pokožka

Áno, dlhodobý nedostatok vitamínu A má negatívny vplyv na funkciu zraku, no jeho mierny alebo niekedy i vážnejší deficit sa často prejavuje vo forme kožných problémov. Typické je nadmerné vysychanie pokožky aj slizníc. S tým súvisí nepríjemné olupovanie a šupinatenie kože či svrbenie. Suchá býva i pokožka hlavy. Vyskytnúť sa môže takzvaná hyperkeratóza, čiže chorobné zrohovatenie kože. Jedinca môže trápiť i lámanie nechtov.

2. Suché oči a šeroslepota / nočná slepota

Ďalším typickým prejavom nedostatku vitamínu sú práve problémy so zrakom. Postihnutého môžu trápiť pocity suchých očí. Závažný nedostatok vitamínu A spôsobuje spomaľovanie procesu tvorby rodopsínu, čo je červené farbivo v sietnici ľudského oka citlivé na svetlo. V dôsledku toho dochádza u jedinca k nočnej slepote, nazývanej i šeroslepota. Extrémna avitaminóza však môže viesť až k slepote.

3. Znížená obranyschopnosť

Aké ďalšie príznaky môžu signalizovať nedostatok vitamínu A? Nedostatočný prísun spomínaného vitamínu často negatívne vplýva aj na obranyschopnosť. Môže to zapríčiniť vyššiu náchylnosť organizmu na infekcie a zápaly, výsledkom je zníženie imunita. Vitamín A napomáha najmä sliznice chrániť pred rozličnými infekciami. U postihnutých sa ďalej môžu objaviť i problémy s ďasnami či zubami. 

Odporúčame: Ochorenia močových ciest: Poradí si s nimi tento prírodný liek?

neplodnosť
Shutterstock®

4. Zníženie plodnosti

Ak nemá telo dostatok vitamínu A, môže to viesť i k zníženiu produkcie pohlavných hormónov či spomaleniu celkového pohlavného vývoja. Deficit často súvisí s problémami s plodnosťou. Najmä pri testoch na mužoch bol zistený negatívny vplyv nedostatku vitamínu A na produkciu spermií. Medzi ďalšie príznaky deficitu spomínanej látky radíme zníženie pohlavnej aktivity aj zníženie tvorby materského mlieka.

5. Anémia a porucha rastu kostí

Ako sa ešte prejavuje nízka hladina vitamínu A? Jedným z prejavov nedostatku vitamínu A býva nakoniec i anémia, čiže chudokrvnosť. Spomínaný minerál je však nevyhnutný aj pre normálny rast a vývoj tela a jeho deficit môže spôsobovať poruchy rastu kostí. Pri nedostatku počas tehotenstva môže zapríčiniť rozvoj vrodených chýb plodu počas jeho vývoja.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!

zdroje vitamínu A
Shutterstock®

Najlepšie zdroje vitamínu A – ako zvýšiť príjem vitamínu?

Vitamín A sa bežne vyskytuje v niekoľkých prirodzených formách. Ide napríklad o čistý vitamín A1, nazývaný aj retinol, ktorého zdrojom sú predovšetkým živočíšne potraviny. Je bohato zastúpený v pečeni, rybách aj mlieku. Mäso je dôležitý zdroj vitamínu A. Naše telo si však dokáže spomínaný vitamín vytvárať aj samo, a to z provitamínu A, ktorým je často napríklad betakarotén

Ten je bohato zastúpený v potravinách rastlinného pôvodu. Jeho zdrojom je mrkva, špenát, brokolica, ľadový šalát, marhule, papája či žltý melón. V jedálničku by mali mať miesto zelenina a ovocie žltej aj oranžovej farby, ktoré sú bohaté na karotenoidy, medzi ktoré radíme i zmienený betakarotén. 

Hypervitaminóza A a ochorenie pečene

Nielen nedostatok, ale aj nadbytok vitamínu A je problém. Hypervitaminóza A je stav, ktorý vzniká pri nadmernom príjme vitamínu A, najmä v jeho aktívnej forme retinolu. Tento stav môže mať závažné zdravotné následky, ako je poškodenie pečene. Práve pečeň je hlavným orgánom zodpovedným za ukladanie a metabolizáciu vitamínu A. Vysoké hladiny vitamínu A sú preto pre pečeň nežiaduce. 

Vysoké hladiny vitamínu A môžu byť toxické pre pečeňové bunky (hepatocyty), čo vedie k zápalu (hepatitíde), fibróze (zjazveniu) a v najhorších prípadoch až k cirhóze pečene, čo je nezvratné poškodenie pečeňového tkaniva.

Článok aktualizovaný 16.8.2024

Aktualizovaný článok: 16.08.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE