Tamarindová pasta sa vyrába z kyslého, tmavého, lepkavého ovocia, ktoré rastie v struku na strome tamarindu. Zatiaľ čo niektoré kuchyne používajú tamarindovú pastu na prípravu dezertov a dokonca aj cukroviniek, v thajskej kuchyni sa používa väčšinou v slaných jedlách.
Klasická pad thai omáčka sa vyrába s tamarindom, rovnako ako niektoré thajské kari a jedlá z morských plodov. Indické kari obsahuje aj tamarind.
Je tiež bežnou súčasťou nielen indickej a mexickej kuchyne, ale aj vietnamskej, latinskej a karibskej kuchyne. Rovnako je aj kľúčovou zložkou worcesterskej omáčky, ktorá prispieva k jej charakteristickej chuti.
Čo je tamarindová pasta?
Tamarindová pasta pochádza z ovocia alebo strukov tamarindového stromu, konkrétne z dužiny, ktorá obklopuje semená v struku. Tamarínd je obyčajný ovocný strom z tvrdého dreva, ktorý pochádza z Afriky, ale teraz rastie po celej Ázii a Mexiku.
Má veľké hnedé struky, ktoré obsahujú plody tamarindu. Tmavo červenohnedé plody sa odstránia zo strukov a musia sa oddeliť od semien, aby sa z nich stala varná pasta pripravená na použitie.
Čo obsahuje tamarindová pasta?
Tamarindová pasta je vyrobená prevažne z dužiny plodov tamarindu a v niektorých prípadoch môže obsahovať soľ, vodu či konzervačné látky. Vďaka obsahu tamarindu prináša množstvo zdravotných výhod – je bohatá na vitamíny C a B-komplex, minerály ako horčík, draslík, fosfor, vápnik a železo, a obsahuje aj polyfenoly s antioxidačnými účinkami.
Obsah vlákniny podporuje trávenie, zatiaľ čo kyselina vínna a ďalšie organické kyseliny chránia bunky pred voľnými radikálmi. Tamarindová pasta tak prispieva k zdraviu srdca, imunitného systému a pomáha telu bojovať proti zápalom, infekciám a oxidatívnemu stresu.
Odporúčame: Bielkoviny - ktoré potraviny ich obsahujú najviac?
DepositphotosAko jesť tamarind?
Kvôli svojej kyslej chuti bude akýkoľvek recept, ktorý pripravujete spolu s tamarindovou pastou, potrebovať cukor alebo nejaký druh sladidla, nakoľko v kombinácii s cukrom dodá tamarind jedlám krásnu, ale jemnú sladkokyslú chuť.
Sila tamarindovej pasty sa značne líši v závislosti od značky, ktorú používate. Ak je pasta tekutá, budete musieť pridať viac, aby ste dosiahli správnu chuť. Ochutnajte svoj recept, aby ste dosiahli správnu sladko-kyslú rovnováhu pridaním ďalšej pasty alebo sladidla, kým nedosiahnete požadovanú chuť.
Ako chutí tamarind pasta?
Tamarindová pasta chutí veľmi kyslo, s trochou citrusovej chuti. Má tiež tóny dymu a karamelu, čo vytvára komplexný chuťový profil. Je hustá, lepkavá a pripomína melasu.
Tamarindová pasta – použitie
Tamarindová pasta sa používa v mnohých ázijských jedlách, vrátane receptov na rezance, karí, omáčok a polievok. Dá sa primiešať aj do nevarených dipov a chutney.
Ideálna je však v marináde, pretože jej kyslosť pomáha zmäkčiť mäso. Tamarindová pasta sa nachádza aj v receptoch na dezerty, cukríky, koktaily a podobne.
Tamarindový losos
Tamarindová pasta sa dá veľmi jednoducho použiť napríklad aj pri príprave obľúbeného lososa. Ako na to?
Ingrediencie:
- filety z lososa
- 1 polievkovú lyžicu drvenej rasce
- soľ a korenie
Na omáčku budete potrebovať:
- 6 polievkových lyžíc tamarindovej pasty
- 1 zrelý banán
- 1 polievkovú lyžicu sójovej omáčky
- 1 polievkovú lyžicu olivového oleja
- podľa chuti chilli paprička
Postup: Filety lososa opláchnite, osušte, osoľte a okoreňte a dajte ich do plytkej misy. Pridajte rascu a nechajte odstáť približne 20 minút. Všetky prísady na omáčku spolu rozmixujte, kým nevznikne jemný krém.
Omáčku dajte do panvice a nechajte prevrieť. Takto pripravenou omáčkou potrite lososa a opekajte na grilovacej panvici kožou nadol zhruba 8 – 10 minút, potom ich nakrátko opečte aj z druhej strany. Pri servírovaní lososa potrite zvyškom omáčky.
Tamarindový dressing
Skúste aj jednoduchý recept na tamarindový dressing, ktorý môžete použiť na šaláty, ako dip alebo dokonca ako marinádu pre mäso a zeleninu. Tento tamarindový dressing sa hodí k šalátom s čerstvou zeleninou, quinoa šalátom alebo ako dip k praženým krevetám, zelenine a grilovanému mäsu.
Ingrediencie:
- 2 polievkové lyžice tamarindovej pasty
- 2 polievkové lyžice medu (alebo agávového sirupu pre vegánsku verziu)
- 1 polievková lyžica sójovej omáčky
- 1 polievková lyžica sezamového oleja (alebo olivového oleja)
- 1 polievková lyžica čerstvej limetkovej šťavy
- 1 strúčik cesnaku, najemno nastrúhaný
- 1 čajová lyžička čerstvo nastrúhaného zázvoru (voliteľné, pre extra chuť)
- Soľ a čierne korenie podľa chuti
- 1–2 polievkové lyžice vody na riedenie (podľa potreby)
Postup: V miske zmiešajte tamarindovú pastu s medom (alebo agávovým sirupom), sójovou omáčkou, sezamovým olejom a limetkovou šťavou. Pridajte nastrúhaný cesnak a zázvor, ak používate, a dôkladne premiešajte. Dochutíme soľou a čiernym korením podľa chuti. Ak je dressing príliš hustý, pridajte 1–2 polievkové lyžice vody a premiešajte, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu. Pred podávaním nechajte dressing aspoň 10 minút odležať, aby sa chute prepojili.
Tip: Pre sladko-pikantnú verziu môžete pridať štipku chilli prášku alebo najemno nasekanú čerstvú chilli papričku.
Neprehliadnite: Čo je holistická medicína? Je rovnako účinná ako bežná medicína?
DepositphotosKde kúpiť tamarind?
Tamarindová pasta sa predáva v tégliku alebo plastovej nádobe. Keďže je pasta silná a kondenzovaná, jeden téglik vydrží dlho.
Dá sa nájsť v niektorých ázijských obchodoch s potravinami, ale možno budete mať viac šťastia pri nákupe tamarindovej pasty v indických potravinách. Dá sa tiež pomerne jednoducho kúpiť online.
Ako skladovať tamarindovú pastu?
Tégliky a nádoby s tamarindovou pastou sa skladujú na chladnom a suchom mieste. Avšak kuchári, ktorí používajú tamarind, často odporúčajú skladovanie v chladničke, aby sa zabezpečila dlhšia trvanlivosť a čerstvosť.
Možno budete musieť obsah pred použitím premiešať alebo ho trochu zriediť vodou, pretože má tendenciu zhustnúť. Ak je správne utesnený, vydrží niekoľko mesiacov.
Odporúčame aj: Ako uvariť ryžu v rúre? Tento trik musíte poznať, jednoduchšie to už nejde!
Ako nahradiť tamarindovú pastu?
Aj keď by sa niekto mohol brániť myšlienke nahradiť tamarindovú pastu niečím iným, niekedy jednoducho nemôžete nájsť tú správnu ingredienciu.
Existujú dve bežné náhrady tamarindovej pasty, a to:
- kombinácia octu a cukru – zmes octu a cukru funguje dobre v jedlách ako pad thai kura, preto ak váš recept vyžaduje 1 lyžicu tamarindovej pasty, nahraďte ju 1 lyžicou octu zmiešaného s 1 lyžicou hnedého cukru.
- čerstvá limetková šťava – ak používate čerstvú limetkovú šťavu, nahraďte 2 polievkové lyžice limetkovej šťavy za každú 1 polievkovú lyžicu tamarindovej pasty.
Obe náhrady fungujú najlepšie, keď je množstvo tamarindovej pasty v recepte 2 polievkové lyžice alebo menej.
Aktualizovaný článok: 14.11.2024