Problémy s očami patria rozhodne k tým nepríjemným. Veď až 90 % informácií o okolí získavame práve vďaka nášmu hlavnému zmyslu, a tým je zrak. Očné problémy, ktoré môžu do istej miery obmedzovať aj funkciu zraku a neraz sú sprevádzané priam až otravnými príznakmi, trápia mnohých ľudí.
Očné problémy by sme pritom mohli rozdeliť do viacerých skupín. Jednou z nich sú napríklad refrakčné chyby oka, ako krátkozrakosť či ďalekozrakosť. Potom tu máme degeneratívne choroby oka, ako je šedý zákal alebo glaukóm (zelený zákal). A zabudnúť nemožno ani na rôznorodé zápalové ochorenia očí. Ako sa prejavuje zápal oka?
Zápal oka u detí a dospelých
Zápaly oka môžu postihnúť prakticky každého, vyskytujú sa vo všetkých vekových skupinách. Náchylnejšie však často bývajú deti, vrátane tých najmenších, u ktorých rolu hrá napríklad aj nedostatočne vyvinutý imunitný systém. Do rizikovej skupiny patria tiež starší ľudia, napríklad z dôvodu vekom prirodzene oslabenej imunity či produkcie sĺz. Suché oči môžu byť náchylnejšie na infekcie a zápaly.
Pojem zápal oka je pritom veľmi všeobecný a zahŕňa dlhý rad rôznorodých zápalových ochorení očí. Zápal pritom môže zasiahnuť prakticky ktorúkoľvek časť oka alebo jeho okolia. Postihujú povrchové štruktúry očí aj pomocné orgány oka. Vo všeobecnosti rozlišujeme:
- zápaly predného segmentu oka,
- zápaly zadného segmentu oka,
- zápaly okolia oka.
Príčiny a rizikové faktory zápalov oka
Rôzne druhy zápalových ochorení očí môžu mať rôzne príčiny a môžu k nim viesť odlišné faktory. Vo všeobecnosti však zápaly oka môžeme rozdeliť na infekčné a neinfekčné. Infekčné zápaly oka sú spôsobené rôznymi patogénmi, najčastejšie baktériami a vírusmi, prípadne hubami alebo parazitmi.
Neinfekčné zápaly oka môžu mať napríklad alergický alebo autoimunitný pôvod. Vznikať teda môžu z dôvodu dráždenia oka alergénom, ale aj v dôsledku chemického či mechanického dráždenia očí. U niektorých sa objavuje zápal oka ako následok poruchy imunity (autoimunitné ochorenie).
Spomenúť môžeme viacero vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré zvyšujú riziko rozvoja zápalu oka:
- narušený slzný film (problémy so suchými očami),
- kontaktné šošovky (najmä, ak sú používané nesprávne),
- nedostatočná hygiena očí (vrátane neodličovania očného make-upu),
- neustále chytanie si očí (najmä, ak nie sú ruky úplne čisté),
- používanie starej alebo nevhodnej kozmetiky (napr. s dráždivými zložkami a chemikáliami) na očné okolie,
- oslabený imunitný systém,
- návšteva plavární, kúpalísk, víriviek (môžu byť zdrojom infekcie),
- úraz oka alebo predchádzajúce operácie očí,
- prievan alebo pobyt v prašnom prostredí,
- nechránenie očí pred UV lúčmi,
- senná nádcha,
- nejaké chronické ochorenie,
- užívanie niektorých liekov.
Druhy zápalových ochorení očí
Niekedy sa pojem zápal oka používa hlavne pre zápal očných spojiviek, no ako sme spomenuli vyššie, ide skôr o skupinu rôznorodých zápalových ochorení očí, ktoré sa môžu týkať priamo oka, alebo aj jeho okolia. Medzi zápaly predného a zadného segmentu oka patria napríklad:
konjunktivitída – zápal očných spojoviek,
uveitída – zápal strednej vrstvy očnej gule medzi vonkajšou priehľadnou vrstvou a vnútornou vrstvou,
iritída – zápal očnej dúhovky
iridocyklitída – zápal očnej dúhovky a riasnatého telesa,
keratitída – zápal očnej rohovky,
skleritída – zápal bielka (skléry),
endoftalmitída – zápalové ochorenie postihujúce vnútorné štruktúry oka.
Medzi zápaly očného okolia patria napríklad:
- hordeolum (jačmenné zrno, jačmeň na oku) – akútny hnisavý zápal postihujúci mazové žľazy alebo folikul očnej riasy,
- chalazión (vlčie zrno) – chronický zápal mazových žliazok vo vnútri viečka, v porovnaní s jačmenným zrnom napáda hlbšie štruktúry,
- blefaritída – zápalové ochorenie postihujúce okraje očných viečok,
- dakryocystitída – zápal odvodných slzných ciest, slzného vaku.
Aké môže mať zápal oka príznaky?
Konkrétne príznaky zápalu oka vždy závisia aj od toho, aká časť oko, prípadne okolia, je zasiahnutá. Vo všeobecnosti však možno na očiach pozorovať niekoľko charakteristických príznakov poukazujúcich na možný zápalový proces. Pri mnohých očných zápaloch sú prejavy do istej miery podobné, preto je zložitejšie určiť konkrétny problém bez špeciálnych vyšetrení.
K najčastejším príznakom zápalu v danej oblasti patrí začervenie. Tento symptóm sprevádza mnohé očné zápaly. Avšak, začervenané oči nemusia hneď signalizovať zápal. K bežným príčinám patrí napríklad nedostatok spánku či podráždenie slnkom alebo suchom, prípadne stačí, ak si oči viac zatlačíme alebo pošúchame.
Na pozore sa treba mať v prípade, ak začervenanie neustupuje a je sprevádzané aj ďalšími ťažkosťami. Pri zápaloch očí sa môžu objaviť napríklad tieto príznaky:
bolesť očí,
- pálenie alebo rezanie v očiach,
- pocit suchých očí,
- svrbenie očí,
- pocit cudzieho telesa v oku,
- zvýšené slzenie,
- výtok z oka (napríklad hnisavý),
- rozmazané alebo zahmlené videnie,
- zvýšená citlivosť na svetlo,
- opuch viečka,
- vriedok na oku,
- zlepené očné viečka po prebudení.
Zápal oka u detí
Deti, najmä tie najmenšie, patria medzi najčastejších „klientov“ očných ambulancií. Ich imunitný systém je ešte vo vývoji a zároveň si častejšie siahajú do očí neumytými rukami.
U dojčiat býva typickým prejavom zápalu napríklad lepkavý výtok z oka, zlepené viečka po prebudení či neustály plač a žmúrenie. Rodičia by mali zachovať pokoj, zabezpečiť hygienu a čo najskôr vyhľadať pediatra alebo očného lekára.
U väčších detí sa zápaly môžu objaviť napríklad po kúpaní v bazéne, pri alergiách alebo z nedostatočného odličovania. Ak sa u dieťaťa objaví začervenané oko, svrbenie, výtok alebo bolestivosť, je dôležité nedávať mu kontaktné šošovky (ak ich nosí), obmedziť čas pri obrazovkách a zabezpečiť pravidelné kvapkanie odporúčaného prípravku. Zápal oka síce nebýva život ohrozujúci, no zanedbaný stav môže prejsť do chronickej formy.
DepositphotosČo pomáha na zápal oka?
Voľnopredajné prípravky
Bežné zápaly očí s miernou intenzitou (napr. jačmeň na oku) možno preliečiť aj doma pomocou voľnopredajných prípravkov z lekárne a režimových opatrení. Využívajú sa napríklad očné kvapky, mastičky a gély s protizápalovým a zvlhčujúcim účinkom.
Pri zápale spôsobenom alergiou možno siahnuť po kvapkách s protialergickým účinkom (lokálne antihistaminikum). Ohľadom výberu je vhodné sa poradiť s lekárnikom.
Oddych
Následne je potrebné poskytnúť očiam oddych a zbytočne ich nenamáhať. V čase liečby je vhodné vyhýbať sa pozeraniu televízora alebo používaniu mobilného telefónu. Rovnako je v čase liečby nevhodné nosiť kontaktné šošovky, ich nositelia by ich mali vymeniť za klasické okuliare. Oči treba chrániť aj pred slnečným žiarením, prievanom či klimatizáciou.
Hygiena
Dôležité je dbať na hygienu. Pri akejkoľvek manipulácii s očami (čo treba tiež minimalizovať), napríklad pri aplikácii liečiva, je nevyhnutné mať čisté ruky. Taktiež je potrebné mať čistý uterák na utieranie tváre, ktorý nie je vhodné zdieľať s inými. Tradičná medicína odporúča zápary z harmančeka, nechtíka, očianky alebo repíka, ktoré možno aplikovať formou obkladov.
Pri mnohých očných zápaloch je však nevyhnutná pomoc lekára, ktorý oči vyšetrí a nastaví najvhodnejšiu liečbu. Pri bakteriálnych zápaloch môže predpísať napríklad antibiotiká, tiež sa pri rôznych zápaloch uplatňujú kortikoidy a iné liečivá.
Očného lekára vyhľadajte, ak:
- sa zápal oka nepodarilo zvládnuť domácou liečbou, respektíve voľnopredajné prípravky neprinášajú zlepšenie ani po 1 týždni liečby,
- sa stav oka zo dňa na deň zhoršuje,
- sa u dieťaťa do 3 až 4 dní nezlepšuje stav po použití voľnopredajných prípravkov,
- je zápal oka sprevádzaný intenzívnymi bolesťami,
- z oka neustále vyteká hnis alebo krv,
- má novorodenec lepkavý výtok z očí,
- má dieťa aj horúčku,
- je na očiach prítomný veľký opuch,
- sa dostavili problémy so zrakom,
- sa problémy s očami objavili po úraze,
- sa problém so zapáleným okom pravidelne opakuje.
Časté mýty o zápale očí
Nie všetko, čo koluje medzi ľuďmi, je pravda. Tu sú najrozšírenejšie omyly:
„Zápal oka prejde sám, netreba ho liečiť.“
V skutočnosti neliečený zápal môže prerásť do vážnejších komplikácií.„Keď oko páli, treba ho vypláchnuť mliekom.“
Mlieko nie je sterilné a do oka nepatrí – môže zhoršiť stav.„Stačí si oči vyumývať vodou z vodovodu.“
Bežná voda nemusí byť dostatočne čistá, najmä ak ide o zápal.„Zvyšné očné kvapky po starom zápale môžem použiť opäť.“
Kvapky majú obmedzenú trvanlivosť po otvorení – môžu byť kontaminované.„Keď ma svrbia oči, asi mám jačmeň.“
Jačmeň je hnisavý zápal viečka – svrbenie môže signalizovať alergiu, nie infekciu.
Prevencia zápalu oka
Oči si zaslúžia rovnakú pozornosť ako zuby či pokožka. Prevencia zápalu oka spočíva najmä v dôkladnej hygiene a vedomom vyhýbaní sa rizikovým situáciám. Pravidelné umývanie rúk je základom, najmä ak nosíte kontaktné šošovky.
Rovnako dôležité je odličovať sa každý večer, používať len svoju kozmetiku a pri aplikácii make-upu či krému dbať na čistotu rúk aj nástrojov. Oplatí sa tiež sledovať exspiráciu očných kvapiek alebo maskary – ich používanie po záruke môže byť pre oči rizikové.
V rámci prevencie pomáha aj dostatočné zvlhčovanie očí – či už prestávkami pri práci s obrazovkami alebo používaním umelých sĺz pri syndróme suchého oka. Pobyt v prašnom prostredí, veterné dni bez okuliarov či dlhý pobyt v klimatizovaných miestnostiach môžu viesť k podráždeniu a následnému zápalu. Zmysluplné je aj nosenie slnečných okuliarov s UV filtrom a obmedzenie dotýkania sa očí, najmä na verejnosti.
Aktualizovaný článok: 06.06.2025