Rakovina prsníka patrí v súčasnej dobe k najčastejšie sa vyskytujúcim zhubných ochoreniam naprieč svetom. Kým v minulosti toto ochorenie postihovalo vo väčšej miere ženy po menopauze, resp. staršie ženy, dnes s ním bojujú čoraz mladšie ženy, a to aj okolo 35. roku života.
Sú v súčasnosti známe faktory a činitele zvyšujúce riziko rakoviny prsníka u žien? Aké sú prejavy rakoviny prsníka? Môže byť toto zhubné ochorenie dedičné? Je možné nejako predchádzať rakovine prsníka? A ako prebieha liečba rakoviny prsníka? Zistite odpovede na dôležité otázky!
Druhy rakoviny prsníka
Pojem rakovina prsníka zahŕňa skupinu zhubných nádorov prsníka, ktoré postihujú prsné, resp. mliečne žľazy. Prsníkový nádor vzniká v bunkách prsníka, a to napríklad v bunkách lalôčikov tvoriacich mliečnu žľazu (ktorá produkuje mlieko), alebo v kanálikoch odvádzajúcich mlieko z mliečnej žľazy.
Nádor sa cez prsné tkanivo môže šíriť až do lymfatických uzlín v podpazuší a lymfatickými a krvnými cievami ďalej do tela (metastázovanie). V praxi sa možno stretnúť s mnohými druhmi a podtypmi malígnych nádorov prsníka. Najrozšírenejším typom je karcinóm prsníka (adenokarcinóm prsníka), ktorý vzniká v žľazovom tkanive prsnej žľazy.
Druhým hlavným druhom rakoviny prsníka, ktorý však predstavuje asi len 1 % prípadov, je sarkóm prsníka, ktorý vychádza zo spojivového tkaniva prsnej žľazy. Okrem toho sa často rozlišujú napríklad nasledujúce podtypy zhubných prsníkových nádorov:
- duktálny karcinóm – najčastejší typ karcinómu, tvorí asi 75 % prípadov,
- lobulárny karcinóm – vyskytuje sa asi v 10 % prípadov, postihuje prsnú žľazu,
- inflamatórny karcinóm / zápalový karcinóm prsníka – je to agresívnejšia a invazívna rakovina prsníka, zápalový typ rakoviny prsníka je zriedkavý,
- Pagetov karcinóm prsníka – zasahuje prsnú bradavku,
- ďalšie zriedkavejšie podtypy – tubulárny karcinóm, mucinózny karcinóm, medulárny karcinóm.
Odporúčame: Ako bojovať proti chrápaniu? Pozor, toto sú potraviny zvyšujúce riziko chrápania!
Zdroj: Depositphotos
Štádiá rakoviny prsníka:
- 0. štádium rakoviny prsníka – rakovinové bunky zasahujú len mliekovody alebo mliečnu žľazu, okolité tkanivo nie je postihnuté, ide o nádor in situ (počiatočné štádium),
- 1. štádium rakoviny prsníka – nádor začína byť invazívny, nádorové bunky prsníka prenikajú aj do zdravého tkanivo, nádor má spravidla maximálne 2 cm,
- 2. štádium rakoviny prsníka – nádor sa zväčšuje, môže mať 2 až 5 cm, obvykle sa rozšíril aj do lymfatických uzlín v podpazuší,
- 3. štádium rakoviny prsníka – nádor má viac ako 5 cm, postihuje väčšie množstvo lymfatických uzlín v podpazuší a oblasti hrudnej kosti, rakovinové bunky môžu postihovať aj kožu,
- 4. štádium rakoviny prsníka – prsníkový nádor sa rozšíril do väčšiny okolitých uzlín a metastázuje aj do ďalších orgánov, vrátane pľúc či pečene.
Možné príčiny a rizikové faktory rakoviny prsníka
Presné príčiny vzniku rakoviny prsníka obvykle nie je možné jednoznačne určiť. Obvykle sa udávajú skôr viaceré vnútorné a vonkajšie rizikové faktory, ktoré môžu znamenať zvýšené riziko rakoviny prsníka u ženy.
Avšak, to, že u ženy je prítomných aj niekoľko faktorov a činiteľov, ktoré riziko rakoviny prsníka zvyšujú, ešte neznamená, že skutočne dôjde k prepuknutiu malígneho ochorenia.
Spravidla sú uvádzané nasledujúce rizikové faktory karcinómu prsníka:
-
ženské pohlavie (rakovina prsníka postihuje aj mužov, avšak len vo veľmi malej miere),
- vyšší vek (po 50. roku, aj keď veková hrania v súčasnosti výrazne klesá),
- skorý nástup menštruácie (pred 11. rokom) a neskorý nástup menopauzy – v týchto prípadoch majú ženy spravidla viac menštruačných cyklov a hormóny estrogény a progesteróny tak na ne vplývajú celkovo dlhší čas,
- bezdetnosť alebo prvé tehotenstvo až po 30. roku,
- nedojčenie,
- prekonaná radiačná liečba (ožarovanie) v oblasti hrudníka,
- dlhodobá hormonálna substitučná terapia na zmiernenie príznakov menopauzy,
- vyššia hustota prsnej žľazy,
- konzumácia alkoholu a fajčenie,
- nadváha až obezita,
- celkovo nezdravý životný štýl – nezdravá strava, strava bohatá na tuky, stres, nedostatok pohybu.
Odporúčame: Najsmradľavejšie jedlá na svete – už ste niečo z tohto zoznamu 9 jedál konzumovali?
Zdroj: Depositphotos
Rodinná anamnéza – výskyt rakoviny prsníka v rodine
K rizikovým faktorom zhubných nádorových ochorení prsníka patrí aj rodinná anamnéza rakoviny prsníka. Výskyt tohto ochorenia v rodine, a to najmä u najbližších príbuzných (mama, babka, sestra), môže znamenať pre ženu vyššie riziko rozvoja rakoviny.
V niektorých prípadoch rolu vo vzniku ochorenia zohráva genetická príčina. Rakovina prsníka u niektorých žien predstavuje v podstate dedičné ochorenie, na rozvoji ktorého sa podieľali zdedené gény. Známych je niekoľko mutácií génov, ktoré pre ich nositeľov znamenajú vyššie riziko karcinómu prsníka.
Najčastejšie sa vyskytujú mutácie BRCA1 a BRCA2. U nositeliek týchto mutácií sa riziko karcinómu prsníka zvyšuje nad 80 %, okrem toho sa zvyšuje aj riziko rakoviny vaječníkov (asi 40 % riziko pri mutácii BRCA1 a 20 % riziko pri mutácii BRCA2). Dedičné formy rakoviny prsníka sa neraz rozvíjajú už v podstatne mladšom veku, napríklad po 30. roku života.
Aké sú príznaky rakoviny prsníka?
Nádor prsníka sa môže prejavovať rôznorodými príznakmi, avšak, obvykle bývajú prvotné štádiá skôr bezpríznakové a charakteristické prejavy sa objavujú až neskôr. Mnohé ženy si rakovinu prsníka spájajú s viditeľnou alebo hmatateľnou hrčkou v oblasti prsníka.
Avšak, až 80 % hrčiek sú obvykle len nezhubné útvary alebo cysty. Prsníkový nádor sa môže dlhý čas rozvíjať bez nahmatania nejakej hrčky. Vo všeobecnosti môže pri rakovine prsníka dôjsť k rozvoju nasledujúcich symptómov:
- nahmataná hrčka alebo zhrubnuté tkanivo na prsníku, v pazuche alebo nadkľúčnej a podkľúčnej jamke,
- zmeny vzhľadu prsníka – veľkosti, tvaru,
- nejak zmenená bradavka, napr. je vtiahnutá, olupuje sa, vyteká s nej abnormálny výtok,
- jamky na koži prsník alebo iné kožné zmeny (napr. olupovanie kože),
- krvácanie z bradaviek,
- začervenanie prsníka,
- bolesť prsníka,
- celkové príznaky – únava, slabosť, úbytok váhy.
Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských svaloch: Ktorý je najmenší a ktorý najväčší?
Zdroj: Depositphotos
Diagnostika rakoviny prsníka – skríning rakoviny prsníka
Nádor prsníka je možné odhaliť rôznymi diagnostickými metódami. V prvom rade lekár odoberá osobnú, rodinnú a gynekologickú anamnézu. Prsníky sa vyšetrujú palpačne, teda pohmatom. Ďalej sa využívajú zobrazovacie metódy, vrátane ultrazvukového vyšetrenia, mamografie (röntgenové vyšetrenie), CT alebo MRI.
Okrem toho môže lekár nariadiť krvné testy či odber biologického materiálu (biopsia) na následné histologické vyšetrenie. Ak lekár diagnostikuje zhubné ochorenie, je nevyhnutná správne nastavená liečba karcinómu prsníka. Dôraz by sa však mal dávať v prvom rade na skríning rakoviny prsníka, teda preventívne vyšetrenia zamerané na včasné zachytenie karcinómu prsníka.
U mladších žien do 40. roku sa obvykle každé dva roky vykonáva ultrazvukové vyšetrenie prsníkov, u starších žien zase mamografia, ktorá dokáže zachytiť až 90 % predrakovinových útvorov v prsníkoch. U žien so zvýšeným rizikom sa preventívne vyšetrenia vykonávajú spravidla častejšie.
Liečba rakoviny prsníka
Liečba rakoviny prsníka musí byť správne nastavená pri každej pacientke, a to s ohľadom na druh nádoru, štádium, vek, celkový zdravotný stav ženy a ďalšie faktory. V súčasnej dobe sa uplatňujú hlavne nasleudjúce metódy liečby:
- chirurgická liečba – odstraňuje sa buď samotný nádor, alebo celý prsník (radikálna mastektómia),
- rádioterapia (ožarovanie) – rakovinové bunky prsníka pomáhajú ničiť ionizujúce lúče,
- protónová liečba rakoviny prsníka – druh ožarovacej liečby,
- chemoterapia – liečba cytostatikami, ktoré zastavujú rast rakoviny,
- hormonálna terapia rakoviny prsníka – používa sa obvykle po operačných zákrokoch na zníženie rizika návratu rakoviny,
- biologická liečba – napr. aj imunoterapia.
Možnosti prevencie rakoviny prsníka:
- zdravá strava – bohatá na rastlinné oleje a ovocie a zeleninu, s nízkym obsahom nezdravých tukov, s obsahom karotenoidov (lykopén s protirakovinovými účinkami),
- obmedzenie alkoholu a cigariet,
- pravidelný pohyb a udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti,
- kvalitný spánok a dostatočný odpočinok,
- minimalizovanie dlhodobého stresu,
- dojčenie,
- profylaktická liečba žien s vysokým rizikom karcinómu prsníka – napr. u nositeliek mutácií BRCA1 a BRCA2 sa pristupuje k preventívnemu odstráneniu prsných žliaz (profylaktická mastektómia), prípadne sa odstraňujú aj vaječníky.