Dajte ruku hore tí, ktorí už mali tú česť s opuchnutými nohami. Z času na čas potrápia asi každého. Opuch nôh sa dá ľahko spozorovať a neraz tento problém i cítiť. Nohy, a to najmä v okolí členkov a niekedy až lýtok, sú viditeľne zväčšené. Takéto zdurenie tkaniva spôsobuje spravidla voda zadržaná v tkanivách.
Odborne tomuto stavu hovoríme aj periférny edém. Je bežné, že po stlačení opuchnutých častí zostáva akási priehlbina. K ďalším príznakom radíme aj zvýšený lesk na pokožke. Prejavy však nemusia byť len vizuálne, často sa dostavuje pocit ťažkých nôh, pocity tepla a napätia v postihnutej oblasti, dokonca bolesť. Následkom môžu byť až ťažkosti s pohybom.
Pozrite sa spolu s nami na to, aké sú možné príčiny opuchov nôh a ako si s nimi poradiť.
Najčastejšie príčiny opuchnutých nôh
Vo väčšine prípadov nie sú príčiny opuchnutých nôh zvlášť závažné. Ak nejde o problém, ktorý sa u vás objavuje prakticky nepretržite, spravidla netreba mať starosti. Vhodné je ale poznať rizikové faktory, ktoré môžu prispievať k opuchu nôh a podľa možností sa im vyhýbať.
K tým najčastejším príčinám opuchnutých nôh môžeme pravdepodobne zaradiť dlhé sedenie (počas práce, pri cestovaní). Príčinou v tomto prípade je hlavne obmedzený krvný obeh a tok lymfy v dolných končatinách. Avšak, aj dlhé státie, napríklad v zamestnaní, môže viesť k vzniku opuchov.
Ďalšie rizikové faktory vzniku opuchnutých nôh sú nasledovné:
-
horúce letné počasie,
- tehotenstvo (kvôli hormonálnym zmenám, zvýšenému množstvu krvi v obehu),
- nedostatočný pitný režim,
- nadmerný prísun soli,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- nadváha a obezita,
- niektoré lieky (zvyšovať zadržiavanie vody v tele môžu napríklad antidepresíva, antikoncepčné tabletky a mnohé ďalšie),
- úraz dolnej končatiny.
Odporúčame: Psoriáza je nevyliečiteľná, no liečiť sa dá! Ako pomôže správne zvolená strava?
Zdroj: Depositphotos
Opuch nôh ako príznak ochorenia
Dlhodobé a stále sa opakujúce, prípadne nemiznúce opuchy môžu však skutočne signalizovať vážnejší zdravotný problém. Opuch nôh je obvykle príznakom problému s obehovým, lymfatickým alebo vylučovacím systémom.
-
Príčiny opuchov nôh súvisiace s obehovým systémom – chronická žilová nedostatočnosť, kŕčové žily, rôzne zápaly žíl, trombóza (zrazenina v cievnom systéme), srdcové zlyhávanie, poruchy srdcového rytmu, chlopňové chyby.
-
Príčiny opuchov nôh súvisiace s lymfatickým systémom – lymfedém (lymfatický opuch spôsobený poruchou lymfatického systému).
-
Príčiny opuchov nôh súvisiace s vylučovacím systémom – chronické ochorenia obličiek, nefrotický syndróm, glomerulonefritída, obličkové zlyhávanie.
Okrem toho sa môžu objaviť aj opuchy, za ktorými nestojí srdce, cievy, obličky či lymfatický systém. Môže ísť napríklad o príznak ochorenia štítnej žľazy, kĺbov, chronického zápalu priedušiek, porúch príjmu potravy alebo zlyhávania pečene.
Kedy pri opuchoch vyhľadať lekára?
- Ak sa opuchy objavujú dlhodobo a takmer nepretržite a neustupujú ani po oddychu.
- Ak došlo k náhlemu zhoršeniu opuchu.
- Ak sú opuchy bolestivé a sťažujú možnosti pohybu.
- Ak je opuch jednostranný – môže ísť o znak trombózy.
- Ak sa opuch objaví po úraze a nemizne.
- Ak sú v mieste opuchu hmatateľné rôzne hrudky alebo uzly.
- Ak sú prítomné aj opuchy iných častí tela, napríklad rúk a tváre.
- Ak sa opuch vyskytuje spolu so zníženým až zastaveným vylučovaním moču.
- Ak sa na mieste opuchu objavujú farebné zmeny pokožky.
- Ak máte chronické ochorenie srdca, obličiek alebo inú chronickú chorobu a náhle sa objavia opuchy na tele.
Lieky na opuchnuté nohy
Liečba opuchov závisí od vyvolávajúcej príčiny. Bežné občasné opuchy si obvykle nevyžadujú špeciálnu liečbu, pomôže oddych, vyloženie nôh i podpora pitného režimu. Dlhodobý problém s opuchmi je nevyhnutné riešiť s lekárom. Ak sú opuchy prejavom choroby, dôležitá je v prvom rade liečba základného ochorenia.
Priamo na zmiernenie problémov s opuchmi sa obvykle využívajú takzvané diuretiká, čo sú lieky zvyšujúce tvorbu moču a odstraňujúce z organizmu nadbytočnú tekutinu. Využívajú sa pri edémoch, zhoršenej funkcii obličiek, srdcovom zlyhávaní, niektorých hormonálnych poruchách aj hypertenzii, čiže vysokom krvnom tlaku.
Diuretiká sú zväčša viazané na predpis, čiže ich v prípade potreby predpisuje pacientovi lekár. Ide napríklad o lieky s látkou spironolaktón, furosemid či indapamid.
Voľnopredajné diuretiká
Niektoré liečivá s diuretickým účinkom sú však aj voľnopredajné, pričom ide obvykle o doplnky stravy s rastlinnými drogami s diuretickým účinkom. Dostupné bývajú vo forme čajoviny alebo aj kapsúl. K prírodným diuretikám radíme napríklad:
- list brezy,
- vňať prasličky roľnej,
- extrakty z púpavy,
- koreň ihlice tŕnitej,
- vňať stavikrvu vtáčieho.
Odporúčame: Močové kamene – koho môžu postihnúť a ako sa ich zbaviť?
Zdroj: Depositphotos
Čo je dobré na opuchnuté nohy?
Opuchnuté nohy potrebujú v prvom rade oddych. Veľmi nápomocné je vyloženie si nôh. Kolená by mali byť vyššie ako panva, nohy možno podložiť napríklad vankúšom. Takto zabezpečíte žilovému systému veľkú úľavu. Ak vás častejšie trápia opuchnuté nohy po práci alebo počas tehotenstva, pokojne si vykladajte nohy aj v priebehu noci.
Ďalej opuchnutým a boľavým nohám pomôže rozhodne masáž, pokojne aj chladivé obklady. Ako prvú pomoc im môžete dopriať sprchu so striedavo studenou a teplou vodou.
V prípade, že máte s opuchom nôh nemalé skúsenosti, myslite na prevenciu. Podľa možností sa odporúča vyhýbať dlhému sedeniu alebo státiu. Ak máte sedavé zamestnanie, nezabúdajte sa pravidelne počas práce postaviť a vo voľnom čase myslite na dostatok pohybu (napr. aj formou dlhších prechádzok).
Ak máte problém aj s kŕčovými žilami a čaká vás dlhé cestovanie, vhodným pomocníkom sú napríklad kompresné ponožky alebo pančucháče. Prevencia ďalej zahŕňa udržiavanie si primeranej telesnej hmotnosti, zníženie soli v strave a dostatočný pitný režim.
Tipy a rady na opuchnuté nohy:
- epsomská soľ – do lavóra s teplou vodou pridajte pol šálky epsomskej soli a doprajte si aspoň polhodinový kúpeľ, opuch sa zmenší, benefitom je aj zjemnenie pokožky nôh,
- esenciálne oleje – do lavóra s vodou tiež môžete pridať esenciálne oleje, napríklad eukalyptový, grapefruitový, mätový alebo z horčičných semien, tiež ich možno pridať k rastlinnému oleju a použiť na masáž nôh,
- ocot – zmiešajte jablčný ocot a vodu (1 diel octu na 2 diely vody) a nohám doprajte polhodinový kúpeľ, ustúpi opuch aj ťažoba nôh,
- listy kapusty – odstráňte z nich zhrubnuté prostriedky, vyvaľkajte a priložte na postihnuté miesta, následne zafixujte obväzom a ponechajte na nohách pár hodín,
- petržlen – petržlen s vňaťou nasekajte v sekáčiku a zalejte 500 ml vriacej vody, nechajte lúhovať počas noci a následne sceďte, výluh popíjajte aspoň dva dni a potom môžete kúru po pár dňoch zopakovať.