Jačmeň na oku: Aké sú príčiny a čo pomôže uľaviť od ťažkostí?

Jačmeň na oku

Z ničoho nič vás začne svrbieť viečko, objaví sa začervenanie, opuch a nepríjemná bolesť. Možno ide o obyčajný jačmeň – drobný, no otravný problém, ktorý vie potrápiť každého z nás. Hoci nejde o vážnu diagnózu, pri nesprávnej starostlivosti môže zápal znepríjemniť niekoľko dní aj týždňov. 

V článku vám vysvetlíme, ako jačmeň na oku vzniká, ako ho rozpoznať, ako si pomôcť doma a kedy je čas vyhľadať odborníka. Nezabudneme ani na tipy, ako tomuto nepríjemnému zápalu účinne predchádzať. 

Čo je jačmeň na oku?

Jačmeň na oku, odborne hordoleum, predstavuje pomerne častý zdravotný problém, ktorý je síce pomerne nepríjemný, no zároveň nie je vo väčšine prípadov vážny. Pri bežnom priebehu si spravidla ani nevyžaduje ošetrenie lekárom. 

Reč je pritom o zápalovom infekčnom ochorení vlasových folikulov viečka. Zväčša ide o infekciu bakteriálneho pôvodu. Ak dôjde k upchatiu a uzavretiu vývodov mazových žliaz v postihnutej oblasti, následne sa začne v žľaze hromadiť maz a vzniká prostredie ideálne pre množenie baktérií. 

príčiny jačmeňa na oku
Shutterstock®

Ako sa prejavuje jačmeň na oku?

Po upchaní mazových žliaz, nahromadení mazu a premnožení baktérií dochádza k vzniku menšej hrčky, respektíve bolestivého pľuzgieru vyplneného hnisom, a to na hornom alebo dolnom viečku.

Bežne sa v mieste zápalu objaví zdurenina, viečko je bolestivé a sčervenané. Zvyčajne v priebehu ochorenia tiež dochádza k vytekaniu, respektíve uvoľneniu nahromadeného hnisu.  Medzi ďalšie príznaky jačmeňa na oku môžeme zaradiť:

  • pocity pálenia alebo tlaku v oku,
  • pocit cudzieho telesa v oku,
  • trhavú bolesť,
  • slzenie,
  • opuch,
  • svrbenie,
  • zhoršené videnie.

Jačmeň je pritom potrebné odlíšiť od takzvaného vlčieho zrna, ktoré odborne nazývame chalazión. Ide o veľmi podobné ochorenie oka, ktoré rovnako vzniká v dôsledku upchatia mazových žliaz, konkrétne pod viečkom.

Pri vlčom zrne je hrčka, respektíve útvar o čosi väčší, dobre ohraničený a nachádza viac v strede viečka, nie na okrajoch ako v prípade jačmeňa. Toto ochorenie má spravidla menej bolestivý priebeh, no zároveň i dlhšie trvajúci. 

príznaky jačmeňa na oku
Shutterstock®

Aké sú príčiny jačmeňa?

Ako sme spomenuli vyššie, jačmeň na oku vzniká spravidla z dôvodu upchatia vývodu mazovej žľazy a rozvoja bakteriálnej infekcie. Je pritom viacero faktorov, ktoré môžu prispieť k rozvoju tohto nepríjemného a neraz i bolestivého zdravotného problému.

Veľkú rolu zohráva v tomto prípade hygiena. Rizikový môže byť kontakt očí a špinavých rúk, neustále pretieranie si očí rukami alebo i neodličovanie očného make-upu.  Medzi ďalšie faktory, zvyšujúce riziko rozvoja ochorenia, patrí:

  • oslabená imunita,
  • pobyt v klimatizovanom priestore,
  • prašné prostredie,
  • mastná pokožka,
  • hormonálne poruchy,
  • zle korigovaná zraková chyba,
  • cukrovka, 
  • poruchy mazových žliaz.

liečba jačmeňa na oku
Shutterstock®

Je potrebná návšteva lekára?

Jačmeň na oku je spravidla možné preliečiť v domácom prostredí. Liečba je pri bežnom priebehu otázkou pár dní až jedného týždňa. Za krátku chvíľu spravidla dochádza k prasknutiu vačku, uvoľneniu hnisu a postupnému zahojeniu jačmeňa. 

Dôkladná hygiena a voľnopredajné prípravky

Pri liečbe, ako aj prevencii problému, je nevyhnutná hlavne dostatočná hygiena. Keďže je ochorenie infekčné, dbajte na výmenu uterákov a hlavne na to, aby zdravá osoba nepoužívala uteráky, ktoré používa osoba s jačmeňom. Oči je vhodné nezaťažovať a nedráždiť dekoratívnou kozmetikou, taktiež je potrebné dodržiavať hygienu rúk a hlavne sa vyhýbať chytaniu očí.

Liečbu môžu podporiť a urýchliť rôzne voľnopredajné kvapky či masti z lekárne s protizápalovými, dezinfekčnými, či upokojujúcimi účinkami. 

Liečba nastavená lekárom

Ak jačmeň na oku pretrváva a nedochádza k jeho zahojeniu ani v priebehu dvoch týždňov, prípadne dôjde k rozvoju vážnych sprievodných ťažkostí, rozhodne neváhajte zdravotný stav konzultovať s lekárom. 

Ten môže na dôkladné preliečenie predpísať antibiotiká, respektíve antibiotickú masť, prípadne masť s kortikoidmi. Podľa potreby tiež môže nariadiť chirurgické odstránenie problému. Lekára je tiež vhodné navštíviť v prípade veľmi častého výskytu jačmeňa na oku.  

Čo nerobiť pri jačmeni – najčastejšie chyby

Mnohí ľudia sa snažia jačmeň „vytlačiť“ ako vyrážku, alebo používajú nevhodné domáce recepty. Tieto postupy môžu stav zhoršiť alebo spôsobiť sekundárnu infekciu.

Čomu sa radšej vyhnúť:

  • Nevytláčajte jačmeň! Môže dôjsť k rozšíreniu infekcie.

  • Nepoužívajte staré alebo spoločné líčidlá.

  • Neaplikujte horúce obklady z nečistých materiálov.

  • Nedotýkajte sa oka počas dňa neumytými rukami.

  • Neodkladajte návštevu lekára, ak sa stav zhoršuje alebo trvá dlhšie ako 10 – 14 dní.

harmanček
Shutterstock®

Tipy na domácu liečbu očného jačmeňa

Teplo – pri liečbe jačmeňa na oku dobre pomáha teplo. Odporúča sa na postihnuté oko prikladať teplé obklady. Tiež môžete vyskúšať nahrievanie infračervenou lampou. 

Harmanček – z kvetov harmančeka si pripravte silnejší čaj. Doň namáčajte čistú gázu a tú použite na prečistenie, respektíve pravidelné obklady postihnutého oka. Harmanček je skvelý na dezinfekciu rán, zmiernenie zápalu a upokojenie. 

Očianka – aj silnejší výluh z očianky Rostkovovej je skvelý na podporu hojenia očného jačmeňa. Použitie je podobné ako v prípade harmančeka, teda výluh aplikujeme vo forme obkladov. Sušenú vňať očianky zoženiete v lekárni aj na internete. V lekárni je tiež možné zohnať kvapky s obsahom tejto liečivej byliny. 

Aloe vera – ak máte doma liečivé a hojivé Aloe, odrežte jeden list a šťavu z neho vytlačte na čistú gázu či vatový tampón. Takto prikladajte niekoľkokrát denne na opuchnuté viečko. 

Bórová voda – pri problémoch s jačmeňom rovnako môžete podporiť liečbu obkladmi s gázou namočenou v bórovej vode. Obklady prikladajte na zatvorené oko dvakrát denne.

Prevencia: Ako predchádzať jačmeňu na oku

Prevencia jačmeňa je rovnako dôležitá ako samotná liečba. Dôsledná hygiena a niekoľko jednoduchých návykov môžu výrazne znížiť riziko opakovaného výskytu tohto zápalového ochorenia. Odporúčané preventívne opatrenia:

  • Pravidelné umývanie rúk, najmä pred kontaktom s očami.

  • Denné odlíčenie očí pred spaním.

  • Výmena dekoratívnej kozmetiky (najmä riasenky) každé 3 mesiace.

  • Používanie vlastného uteráka na tvár.

  • Nosenie kvalitných slnečných okuliarov v prašnom prostredí.

  • Podpora imunity – zdravá strava, dostatok spánku, pohyb.

Jačmeň na oku síce nepatrí medzi nebezpečné zdravotné problémy, no jeho výskyt je nepríjemný, bolestivý a často aj esteticky rušivý. Dobrou správou však je, že vo väčšine prípadov sa dá zvládnuť doma pomocou hygieny, prírodných obkladov a trpezlivosti. 

Ak sa však stav zhoršuje alebo sa problémy opakujú, neváhajte kontaktovať lekára – najmä kvôli vylúčeniu iných očných ochorení. Pravidelné odličovanie, čisté ruky a silná imunita sú najlepšími spojencami proti jačmeňu. Vaše oči si zaslúžia pozornosť a jemnú starostlivosť každý deň.

Aktualizovaný článok: 31.05.2023

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE