Farba aj tvar stolice sú významnými ukazovateľmi nášho zdravia, ktoré by sme si po návšteve toalety mali aspoň do istej miery sledovať. Zmenená farba či netypický tvar totižto môžu poukazovať na rôzne zdravotné problémy. Veľmi bledá alebo naopak tmavá stolica, riedka a naopak príliš tvrdá stolica, ako aj neobvykle intenzívne zapáchajúca stolica môžu byť signálom viacerých ochorení, nesprávnej činnosti trávenia či iných orgánov, ako aj nedostatku potrebných živín. Tieto signály tela sa nevypláca ignorovať. Vždy je lepšie konzultovať zdravotný stav s lekárom.
Pozor by sme si mali dávať aj na krv v stolici. Ak ide o jasnočervenú krv v stolici, respektíve má stolica výrazne červené sfarbenie, môže to poukazovať na krvácanie z nižších častí tráviacej sústavy, a teda z dolnej časti tenkého čreva alebo z hrubého čreva. Ak je krv, a teda aj stolica tmavá až čierna, môže to spravidla poukazovať na krvácanie z horných častí tráviaceho traktu, napríklad zo žalúdka či hornej časti tenkého čreva. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo všetko môže byť príčinou krvi v stolici.
Môže ísť o príznaky rakoviny hrubého čreva? Alebo je príčina krvi v stolici nezávažná? Čo je okultné krvácanie? A ako odhaliť krvácanie z konečníka, ak sa krv na toaletnom papieri nenachádza? Všetko dôležité sa dozviete v nasledujúcom článku!
Viditeľná aj skrytá krv v stolici – ako ju odhaliť?
Krv v stolici môže byť odhalená niekoľkými spôsobmi, v závislosti od množstva krvi a jej pôvodu. Tu sú hlavné metódy, ako ju rozpoznať:
Vizuálna kontrola: Niekedy je krv v stolici viditeľná voľným okom. Môže sa objaviť ako jasne červená krv na povrchu stolice, čo môže naznačovať krvácanie z dolnej časti tráviaceho traktu (napr. z hemoroidov). Ak je krv tmavšia, môže pochádzať z vyšších častí tráviaceho traktu a prejavovať sa ako tmavá alebo čierna stolica.
Test na okultné krvácanie: Ak krv nie je viditeľná voľným okom, môže sa použiť test na okultné krvácanie v stolici. Tento test dokáže odhaliť malé množstvá krvi, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Test sa vykonáva doma s použitím špeciálnej sady, ktorá sa následne odošle do laboratória na analýzu.
Kolonoskopia: V prípade, že máte opakované alebo nejasné príznaky, lekár môže odporučiť kolonoskopiu. Tento postup umožňuje vizuálnu kontrolu vnútorných stien hrubého čreva pomocou flexibilnej kamery, čo môže pomôcť odhaliť zdroj krvácania.
Odporúčame: Slepé črevo: Čo o ňom vedieť a ktoré prejavy zápalu neprehliadnuť?
Svetlá červená krv v stolici – poranenie sliznice aj hemoroidy
Krv v stolici nemusí hneď poukazovať na nejaké ochorenie. Krv sýtočervenej farby môže byť v stolici prítomná napríklad aj z dôvodu mechanického poškodenia sliznice konečníka pri vyprázdňovaní (análne trhliny). Môže k tomu dôjsť hlavne pri zápche či veľmi pevnej stolici a ťažkom vyprázdňovaní. Pre ľahšie a pravidelné vyprázdňovanie je vhodné zvýšiť prísun tekutín, vlákniny a taktiež je potrebné hýbať sa.
Niekedy sa nám môže zdať, že je stolica značne sfarbená dočervena alebo príliš tmavá, no nemusí to byť hneď dôvod na paniku. Príčinou totiž môže byť pokojne aj skonzumovaná potrava. Takéto sfarbenie môže spôsobiť červená repa, potraviny obsahujúce červené farbivá, ale aj doplnky stravy so železom.
V niektorých prípadoch však krv v stolici môže skutočne poukazovať na zdravotný problém, hlavne, ak je tento príznak prítomný dlhší čas, prípadne sa pridávajú i ďalšie príznaky. Častou príčinou bývajú vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy. Ide o ochorenie cievnych štruktúr v oblasti konečníka.
Okrem jasnočervenej krvi v stolici či na toaletnom papieri sa pri hemoroidoch môže objavovať aj:
- svrbenie a pálenie v oblasti konečníka,
- hlienovitý výtok,
- opuch zapáleného konečníka,
- bolesť,
- hrče v oblasti análneho otvoru,
- inkontinencia stolice.
Tmavočervená krv v stolici
Tmavočervená krv v stolici naznačuje zvyčajne krvácanie z črevného traktu, pričom zdroj krvácanie sa môžu nachádzať vyššie v črevnom trakte. Môže byť prejavom divertikulitídy, polypov alebo zápalových ochorení čriev, ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.
Meléna – príčiny čiernej natrávenej krvi v stolici
Meléna, na druhej strane, označuje čiernu, dechtovitú stolicu, ktorá je výsledkom strávenej krvi v tráviacom trakte. Tento príznak obvykle naznačuje krvácanie z horných častí tráviaceho traktu, ako je pažerák, žalúdok alebo dvanástnik. Príčiny melény môžu zahŕňať žalúdočné vredy, krvácajúce varixy, nádory alebo závažné zápalové ochorenia.
Odporúčame: Seitan – náhrada mäsa nielen pre vegánov. Ako ho pripraviť?
Opakované krvácanie pri vyprázdňovaní – rakovina hrubého čreva ako možná príčina
Krvácanie z konečníka tiež patrí medzi prejavy vážnych nádorových ochorení tráviacej sústavy, napríklad nádoru v žalúdku či niektorej časti čriev. V súčasnej dobe je veľkým strašiakom najmä rakovina hrubého čreva, ktorá patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce druhy rakoviny.
Okrem genetických faktorov zohráva veľkú rolu pri rozvoji tohto ochorenia celkový životný štýl a spôsob stravovania jedinca. Riziko zvyšuje nedostatok vitamínov či vlákniny v strave, nadmerný príjem nasýtených mastných kyselín, brušná obezita, nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybu, ale aj vyšší vek.
Medzi prejavy rakoviny hrubého čreva radíme okrem krvi v stolici aj:
- poruchy vyprázdňovania (zápchy a hnačky),
- pocity nedostatočného vyprázdnenia čreva,
- bolesti v brušnej dutine,
- nafukovanie,
- nadmernú únavu a slabosť,
- anémiu,
- nechutenstvo,
- stratu váhy (v neskorších štádiách).
Odporúčame: Ako sa prejavuje gingivitída? Hlavné príznaky zápalu neignorujte!
Krv v stolici pri hnačke
Krv v stolici pri hnačke sa bežne vyskytuje pri rôznych hnačkovitých ochoreniach bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, prípadne tiež vyvolaných parazitmi. Typickým príkladom je salmonelóza, respektíve salmonelová enteritída. Ide o infekčné črevné ochorenie, ktorého pôvodcom sú spravidla baktérie s latinským názvom Salmonella enterica. Pri salmonelóze sa okrem vodnatej stolice s prípadnou prímesou krvi objavujú aj kŕče a bolesti v bruchu, nevoľnosť, zvracanie a horúčka. Črevným ochorením bakteriálneho pôvodu, ktoré sa prejavuje okrem iného aj hlienovitou stolicou s prímesou krvi je napríklad aj šigelóza (ochorenie, ktoré spôsobujú baktérie rodu Shigella).
Ďalšie možné príčiny krvi v stolici
Krv v stolici radíme medzi príznaky dlhého radu ďalších rôznorodých ochorení. Poukazovať môže napríklad na žalúdočné alebo dvanástnikové vredy. Ich natrhnutie často spôsobí tmavú stolicu s prímesou tmavej krvi. Krv v stolici tiež môžu spôsobiť krvácajúce polypy, respektíve nezhubné nádory v tráviacom trakte.
Ďalšie možné príčiny krvi v stolici:
- divertikulóza,
- ulcerózna kolitída,
- Crohnova choroba (závažné zápalové ochorenie hrubého čreva),
- iné zápalové ochorenia tráviacej sústavy,
- syndróm dráždivého čreva,
- poškodenie pažeráka,
- angiodysplázia,
- potravinová alergia.
Krv v stolici u detí
Krv v stolici u detí môže byť znepokojujúcim príznakom pre rodičov, no často má benígne príčiny. U dojčiat a malých detí môže byť krv v stolici spôsobená drobnými trhlinami v análnej oblasti (análne fisúry), ktoré vznikajú pri prechode tvrdej stolice. Ďalšou častou príčinou je alergia na bielkoviny kravského mlieka, ktorá sa môže prejaviť krvavými škvrnami v stolici.
Infekcie tráviaceho traktu, napríklad bakteriálne alebo vírusové, môžu tiež spôsobiť prítomnosť krvi v stolici, často sprevádzanú hnačkou, bolesťou brucha alebo horúčkou. Avšak, ak sa u dieťaťa objaví krv v stolici, je dôležité okamžite konzultovať lekára, najmä ak je krvácanie opakované, sprevádzané inými príznakmi, ako je bolesť brucha, zmeny v správaní alebo strata hmotnosti.
Niektoré závažnejšie príčiny, ako sú polypy v čreve, alebo zápalové ochorenia čriev, vyžadujú urgentnú lekársku starostlivosť. Diagnostika zvyčajne zahŕňa fyzické vyšetrenie, analýzu stolice, prípadne ďalšie testy, ako je ultrazvuk alebo endoskopia, aby sa určila príčina krvácania a stanovila vhodná liečba.
Odporúčame: TOP bylinky proti únave: Tieto dokonale povzbudia organizmus!
Test na krv v stolici
Je potrebné myslieť na to, že krv v stolici nemusí byť vždy viditeľná a pozorovateľná voľným okom. Objaviť sa môže totižto i mikroskopické krvácanie, ktorého prítomnosť sa dá potvrdiť len vyšetrením. Takéto skryté krvácanie, nazývané okultné krvácanie, môže byť prítomné napríklad aj pri spomínanom nádore hrubého čreva. Dnes sa dá v lekárni zakúpiť domáci test na okultné krvácanie, ktorý pomôže jednoducho a rýchlo určiť prítomnosť krvi v stolici, napríklad pri výskyte iných tráviacich problémov či podozrení na nejaké ochorenie tráviacej sústavy.
Pri potvrdení krvácania do stolice či stolice s viditeľnou prímesou krvi, ako aj pri výskyte ďalších pridružených tráviacich alebo iných ťažkostí je následne vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý pomôže odhaliť príčinu problémov a stanoviť potrebnú liečbu. Diagnostikou sa spravidla zaoberá gastroenterológia.
Kedy neignorovať krv na toaletnom papieri a v stolici?
- Krv v stolici je tmavočervená alebo čierna (meléna), čo môže naznačovať závažné vnútorné krvácanie.
- Spolu s krvou v stolici máte aj bolesť brucha alebo silné kŕče.
- V stolici sa náhle objavilo obrovské množstvo krvi v stolici.
- Všimli ste si náhlu zmenu frekvencie stolice, napríklad hnačku alebo zápchu, sprevádzanú krvou.
- Pociťujete závraty, slabosť alebo náhle chudnete, čo môže byť príznakom vážneho ochorenia.
- Krvácanie je opakované alebo zhoršujúce sa, aj keď nie je sprevádzané inými príznakmi.
- Krv v stolici je sprevádzaná horúčkou alebo vracaním, čo môže naznačovať infekciu alebo zápal.
- Máte v anamnéze rakovinu hrubého čreva alebo iné závažné črevné ochorenia, a spozorujete krv v stolici (hlavne ak máte nad 50 rokov).
Článok aktualizovaný 18.8.2024
Aktualizovaný článok: 18.08.2024