Pokožka hlavy každého môže byť niekedy trochu mastná. Ale trocha oleja je v poriadku! Olej - kožný maz -pomáha chrániť a podporovať zdravé vlasy. Ale abnormálne mastná vlasová pokožka hlavy môže byť problémom, ak sú vaše vlasy stále mastné alebo špinavé. A mastná pokožka hlavy sa môže niekedy vyskytnúť spolu s ďalšími príznakmi, ktoré môžu byť príznakmi kožnej poruchy.
Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo môže spôsobiť mastnú pokožku hlavy a niektoré z jej sprievodných symptómov, ako liečiť tieto príčiny doma a čo robiť, ak žiadny z vašich domácich prostriedkov nefunguje. Aká je teda správna starostlivosť o mastné vlasy?
Mastná pokožka hlavy a tvorba kožného mazu - prečo je to tak?
Mastné vlasy i pleť, ako aj mastnú pokožku má množstvo ľudí - ženy, muži aj deti. Veľa prípadov má príčinu v negatívnom pôsobení viacerých faktorov. Kondíciu pokožky ovplyvňuje okolité prostredie, úroveň a spôsob hygieny, ale aj životospráva. V niektorých prípadoch je príčinou mastnej pleti nadváha či obezita, ale aj hormonálne zmeny.
Mastná pokožka alebo mastná pleť, napríklad na tvári sa vyskytuje pomerne často. Hlavne u mladých ľudí počas hormonálnych zmien v organizme.
- V inom prípade je aj príznakom pre obezitu a nadváhu.
- Vo všeobecnosti je mastná pokožka typická rozšírenými pórmi, vyzerá na pohľad mastne, má lesklý vzhľad. A to najmä na tvári, kde sa nachádza najviac mazových žliaz.
- Veľakrát je dôsledkom nadbytočný kožný maz, ktorý je produkovaný v mazových žľazách kože. Týchto mazových žliaz je najviac na čele, nose, brade a lícach.
Kde máme najviac mastnú pleť a pokožku?
- čelo,
- nos,
- brada,
- ramená,
- dekolt,
- chrbát.
V súvislosti so zvýšenou tvorbou kožného mazu dochádza aj k väčšiemu výskytu zápalových ložísk. To sa prejavuje väčším výskytom akné a iným druhom vyrážok, ktoré vznikajú upchávaním pórov na pokožke.
Neprehliadnite: Balzam na vlasy - dajte zbohom zničeným vlasom!
Zdroj: Depositphotos
Mastné vlasy a pokožka hlavy - aké sú príčiny?
Tu sú niektoré z najčastejších príčin mastnej pokožky hlavy.
- Seboroická dermatitída - je stav, ktorý dráždi a zapáli vašu pokožku. Ružové, šupinaté oblasti pokožky sa vyvíjajú v oblastiach s množstvom mazových žliaz, vrátane pokožky hlavy. Môže byť výsledkom alergickej reakcie alebo byť príznakom autoimunitného stavu. Nie je to vážny stav. Domáce liečby to často dokážu liečiť alebo zvládnuť.
- Kožné ochorenia - ako je ekzém a psoriáza, môžu spôsobiť, že sa na pokožke hlavy objavia červené šupinaté škvrny. Oba tieto stavy sú poruchami súvisiacimi s imunitnou dysfunkciou.
- Akné na čele - vzniká, keď sa v póroch zachytia látky z mazu a kožných buniek. Môže tiež viesť k hromadeniu špecifických baktérií akné a vzniku akné. Príčinou akné je často nadmerná tvorba mazu.
- Genetika - vaše gény môžu prispieť k tomu, koľko tuku produkujú vaše žľazy a aké husté sú vaše vlasy.
Mastenie vlasov - čo to spôsobuje?
Kožný maz je pre vlas dôležitý, vytvára hydrolipidný film, ktorý vlas chráni, robí ho nepriepustným a dodáva mu lesk.
Nadmiera mazu je však pre rast vlasu prekážkou.
- Usadzuje sa pri korienku vlasu a ten slabne.
- Zároveň tiež putuje po dĺžke vlasu, obaľuje ho a zaťažkáva, preto sú mastné vlasy často spľasnuté už druhý deň po umytí, elektrizujú alebo nedržia tvar účesu.
Tukový maz
Vytvára akési malé „guličky“, čiastočky tuhého až voskovitého mazu. Primárne sa čiastočky usadzujú pri korienku vlasu. Po uvoľnení putujú po dĺžke vlasov, a tak občas človeka vydesia, že vyzerajú ako hnidy vší, alebo ich považuje za suché lupiny. Koža môže byť v mieste tvorby mazu mastná, vlas je však často normálny, niekedy až suchý – v závislosti od starostlivosti o dĺžky vlasov. Pri tukovom type mazu je obzvlášť dôležité rozdeľovať starostlivosť o pokožku hlavy a kúru na dĺžky vlasov.
Olejový maz
Ten sa po pokožke hlavy a vlasoch skôr „rozlieva“. Vlasy sú sťažkané, zlepujú sa do pramienkov a nedržia účes. Maz bráni výžive folikulu aj vlasového stvolu, pretože cez neho neprenikne tam, kde ju vlas potrebuje. Ľudia majú potrebu si vlasy umývať denne, čo však môže dráždiť a narušovať pokožku hlavy.
Potný maz
Je maz zmiešaný s potom nadmerne vylučovaným z potných žliaz. Pot zaťažkáva vlasy ešte viac, pretože mení pH pokožky hlavy. Z hľadiska estetiky môže byť tento typ mazu aj cítiť, a preto býva aj viac nepríjemný.
Čo spôsobuje mastnú pokožku hlavy spolu so suchými vlasmi?
Aké sú príčiny mastných vlasov? Tu sú niektoré z možných príčin suchých vlasov s mastnou pokožkou hlavy:
- kožné stavy,
- genetika,
- nadmerné umývanie vlasov,
- používanie šampónov alebo vlasových prípravkov s množstvom umelých chemikálií.
Vedeli ste, že sa vlasy primárne mastia od pokožky hlavy a nie vonkajšími vplyvmi na dĺžku vlasov? Hlavné je vedieť so svojim typom vlasov správne a pravidelne pracovať.
Mastná a svrbiaca pokožka hlavy - čo je príčinou tvorby mazu?
Lupiny sú pravdepodobne dôvodom mastnej a svrbiacej pokožky hlavy.
Niektoré príčiny svrbenia pokožky hlavy zahŕňajú:
- kožné ochorenia - ako je ekzém a psoriáza,
- alergické reakcie na chemikálie vo vlasových produktoch alebo
- iné vonkajšie spúšťače vrátane citlivosti na svetlo.
Mastné lupiny a svrbenie
Mastné lupiny bývajú obvykle väčšie, žlto sfarbené a typicky mastné, dokonca môžu zapáchať. Často z vlasov nevypadávajú, ale sú na nich prilepené, a preto sa ťažko vyčesávajú. Bežne sa vyskytujú hlavne na pokožke hlavy náchylnejšej k nadmernej tvorbe kožného mazu. Mastné lupiny vznikajú vtedy, keď sa nadmerné množstvo olúpených kožných buniek zmiešava s nadbytkom kožného mazu.
Mastná pokožka hlavy a vypadávanie vlasov
Strata vlasov, ku ktorej dochádza spolu s výrazne mastnou pokožkou hlavy, môže byť výsledkom aj týchto faktorov:
- genetika,
- starnutie,
- poškodenie vlasových folikulov.
Odporúčame aj: Pochopenie a liečba akné: Tipy odborníkov pre čistejšiu pleť
Zdroj: Depositphotos
Domáca starostlivosť o mastné vlasy
- Rybí olej - by mohol byť užitočný pri zvládaní výskytu lupín, ktoré môžu prispieť k mastnej pokožke hlavy. Zvyčajne sa predáva ako perorálny doplnok stravy. Mnoho ľudí používa rybí olej pre jeho potenciálne výhody pre imunitný systém a srdce.
- Aloe vera - je ďalší prírodný liek na lupiny, ktorý je podporený starším výskumom. Jeho použitie môže byť odvodené od jeho potenciálu kontrolovať zápal.
- Probiotiká - predpokladá sa, že probiotiká sú dobrým spôsobom na zníženie zápalu v tele, čo môže pomôcť kontrolovať vznik lupín.
- Čajovníkový olej - olej z čajovníka je antiseptikum, ktoré môže pomôcť kontrolovať hromadenie baktérií a húb. Tieto nahromadenia môžu viesť k akné alebo výskytu niektorých kožných ochorení pokožky hlavy. Zrieďte čajovníkový olej s nosným olejom, ako je kokosový alebo olivový olej, a naneste niekoľko kvapiek na postihnuté miesto.
- Jablčný ocot - je obľúbenou neoficiálnou terapiou, no chýba mu dostatok dôkazov na rutinnú podporu pri kožných poruchách. Niektorí hovoria, že je účinný protizápalový a môže pomôcť znížiť rovnováhu pH vašich vlasov. Obe tieto schopnosti môžu pomôcť znížiť produkciu kožného mazu a zastaviť výskyt kožných ochorení. Jablčný ocot však môže vašu pokožku ešte viac podráždiť, ak máte ekzém. Ak sa rozhodnete vyskúšať jablčný ocot, po umytí vlasov si z neho dajte pár kvapiek na pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom dobre opláchnite.
Styling pre mastné vlasy
"Bad hair day" pozná asi každý z nás. Ak však potrebujete vyzerať šik a o pár minút vyraziť do ulíc, teraz už budete vedieť, ako si s problémom mastných vlasov poradiť. Vďaka týmto účesom ich totiž ľahko zamaskujete!