Hlavné zásady prevencie hemoroidov: Ako znížiť riziko ich výskytu?

Hemoroidy predstavujú ochorenie, ktoré vzniká v dôsledku rozšírenia a zápalu žíl v análnom kanáli. Ľudovo sa im hovorí zlatá žila. Typickými prejavmi sú krvácanie z konečníka, pocity pálenia a svrbenia. Dostaviť sa môžu nepríjemné pocity pri vyprázdňovaní, opuchy okolo konečníka, v horších prípadoch bolesti. Vždy záleží od štádia ochorenia, aj od toho či ide o vonkajšie alebo vnútorné hemoroidy. K rozvoju tohto ochorenia pritom môžu prispievať viaceré rizikové faktory. Spomenúť môžeme nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, nevhodné zloženie stravy, problematické vyprázdňovanie, tehotenstvo, rolu zohráva aj genetická predispozícia. Hemoroidy sú značne chúlostivou témou, o ktorej je však potrebné rozprávať. V dnešnom článku sa pozrieme konkrétne na spôsoby, ako je možné prispieť k zníženiu rizika výskytu tohto zdravotného problému. 

Dostatočný príjem vlákniny

K prevencii hemoroidov je možné prispieť rôznymi spôsobmi. Na prevenciu je o to dôležitejšie sa zamerať v prípade, že vás tento zdravotný problém už niekedy potrápil. Čo všetko teda môže pomôcť znížiť riziko? Základným pilierom prevencie je správna skladba stravy. Nevyhnutné je zamerať sa hlavne na dostatočný prísun vlákniny. Tá je potrebná pre správnu činnosť čriev a pravidelné vyprázdňovanie. Zmäkčuje stolicu a chráni nás pred zápchou, ktorá je výrazným rizikovým faktorom hemoroidov. Vlákninu nájdeme v ovocí a zelenine, semienkach či celozrnných potravinách a obilninách. V prípade potreby môžu s jej dopĺňaním pomôcť aj výživové doplnky. 

Odporúčame: ​Pri nedostatku hrozia problémy. Ktoré zdroje cholínu konzumovať?

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Dostatočný pitný režim

Okrem vlákniny je dôležité zamerať sa aj na dostatočný prísun tekutín, teda pitný režim. Ideálne je dopriať si 6 až 8 pohárov vody denne, podľa potreby i viac. Veľký pohár vody nezabudnite vypiť hneď ráno po prebudení. Do pitného režimu je vhodné zahrnúť hlavne čistú vodu, prípadne minerálne vody, neochutené čaje či domáce ovocné a zeleninové šťavy. Množstvo prijatých tekutín má totižto rovnako vplyv na konzistenciu stolice. Ich nedostatok môže ľahko prispieť k rozvoju nežiaducej zápchy. Na dostatočnom pitnom režime si však dajte záležať o to viac, ak užívate spomínané výživové doplnky s vlákninou. Tie vám so zápchou pomôžu hlavne vtedy, ak budete piť i dostatok vody. 

Pravidelný pohyb

Pri prevencii hemoroidov napomáha celková úprava životného štýlu. V rámci toho je potrebné sa zamerať nielen na vhodnú stravu, ale aj dostatok pohybu. Práve neaktívny a sedavý spôsob života môže prispieť k rozvoju viacerých ťažkostí, okrem iných aj zápchy. Pre celkovú podporu nášho zdravia by sme mali menej sedieť, naopak by sme sa mali viac hýbať a venovať sa rozličným pohybovým aktivitám. Dobrou voľbou je cvičenie, prechádzky, ale i práca na záhradke či upratovanie. Fyzická aktivita má priaznivý vplyv nielen na tráviace procesy, ale aj pohybový aparát a činnosť mozgu. Na dostatok pohybu by si mali dať o to viac záležať osoby so sedavým zamestnaním. Sedavé zamestnanie môže zvyšovať riziko viacerých problémov, vrátane nepríjemných hemoroidov.

návšteva toalety

Zdroj: Shutterstock®

Správne návyky na toalete

Pre zníženie rizika rozvoja nepríjemných hemoroidov môžeme urobiť ešte zopár ďalších opatrení. Ak máte napríklad zlozvyk odkladať návštevu toalety, snažte sa ho odstrániť. Toaletu by sme v ideálnom prípade mali totiž vždy navštíviť vtedy, keď pocítime nutkanie. Zadržiavanie stolice môže prispieť k jej vyschnutiu a tvrdnutiu, čo následne môže spôsobiť jej sťažené vyprázdňovanie. Na vyprázdňovanie by sme si mali vždy vyhradiť dostatočne dlhý čas, ideálne ešte ráno v pohodlí domova. Nesnažte sa vyprázdňovanie urýchľovať prílišným tlačením. Takéto tlačenie a násilné vyprázdňovanie stolice totižto zároveň spôsobujú väčší tlak na žily v konečníku. K takémuto zvýšenému tlaku dochádza aj pri dlhom sedení na toalete. Hoci by sme si na vyprázdňovanie mali vždy nájsť dostatok času, dlhé vysedávanie na toalete nie je žiaduce. 

Dôkladná hygiena

Medzi zásady prevencie hemoroidov ešte môžeme pridať dôkladné dodržiavanie hygieny, v tomto prípade hlavne hygieny análnej oblasti. Dobrou voľbou je po vyprázdňovaní používať mäkší nedráždivý toaletný papier, ktorý je neparfumovaný. Pri opakovaných problémoch s hemoroidmi je vhodné okolie konečníka vždy očistiť vodou, prípadne je možné toaletný papier nahradiť špeciálnymi vlhčenými obrúskami. Medzi ďalšie opatrenia, najmä v prípade prevencie opakovaného výskytu hemoroidov, ešte môžeme pridať nenosenie tesnej bielizne či nohavíc, obmedzenie zdvíhania nadmerne ťažkých predmetov, či konzumácie dráždivých potravín (napríklad pikantných jedál), taktiež vyhýbanie sa dlhému pobytu vo veľmi horúcom prostredí. 

Odporúčame: Ako sa pripraviť na darovanie krvi? Je potrebné prísť nalačno?

1 komentár
Jana Komadová

Jana Komadová

06.05.2021 19:47

Našťastie tento problém nemám

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE