Detox tela zabezpečia viaceré orgány: Ako podporiť ich činnosť?

detox tela

Na internete či v magazínoch sa často stretávame s tipmi, ako detoxikovať svoje telo a zbaviť ho rôznych toxínov, škodlivín a podobne. Pomôcť údajne majú rôzne druhy diét, pôst, detoxikačné čaje či doplnky stravy, náplasti na telo a mnohí iní pomocníci. Pravdou však je, že o detoxikáciu tela sa v prvom rade stará naše telo samo. 

Ak by ľudský organizmus nemal mechanizmy na zbavovanie sa a odstraňovanie nežiaducich látok z tela, pravdepodobne by bolo jeho fungovanie prakticky nemožné.

V našom tele sa ukrýva viacero detoxikačných orgánov, ktoré sa o túto očistu ľahko postarajú. Samozrejme, na to, aby detoxikácia prebiehala správne, musia byť dané orgány zdravé a musia dostatočne fungovať. Ktoré detoxikačné orgány sa starajú o očistu nášho tela a ako podporiť ich činnosť?

Pečeň

Najhlavnejším detoxikačným orgánom ľudského tela je pečeň, ktorá každodenne plní obrovské množstvo funkcií. Podieľa sa na metabolizme sacharidov, lipidov aj bielkovín, je zásobárňou viacerých živín a dôležitých látok. 

Telo v prvom rade zbavuje nadbytočného cholesterolu, ktorý sa mení na žlčové kyseliny a žlčou je odvádzaný do čriev. Pečeň je najväčším filtrom škodlivín v ľudskom tele, ktorý krv denne čistí od mnohých škodlivín. Enzymatické systémy pečene napomáhajú odbúravať lieky aj alkohol. 

Tento orgán sa rovnako podieľa na eliminácii škodlivých chemikálií, niektorých látok z potravy, nevyhovujúcich bielkovín, ale aj iných cudzorodých látok. Pečeň má výbornú schopnosť regenerácie a svoje funkcie si dokáže napĺňať i v prípade, že je sčasti poškodená. Pri veľkom poškodení sa však môže stať, že pečeň skrátka nebude stíhať. Na problémy s pečeňou môžu upozorniť kožné zmeny (žlté sfarbenie, ekzém), tráviace ťažkosti, nadmerná únava i zmeny stolice (krvavá alebo veľmi svetlá stolica).

Ako podporiť zdravie pečene?

  • Alkohol konzumujte len v primeranom množstve, resp. vôbec. Eliminujte fajčenie.
  • Nezaťažujte pečeň príliš mastnými a tučnými jedlami, smaženými pokrmami, údeninami či priemyselne spracovanými potravinami. 
  • Vyhýbajte sa nadmernému príjmu veľmi korenených jedál, kysnutých potravín či jedál s vysokým množstvom cukru a soli.
  • Do jedálnička zaraďte zdroje zdravých tukov (napr. ryby), veľa ovocia a zeleniny (zelené potraviny, grapefruit, cviklu či avokádo).
  • Dodržujte dostatočný pitný režim.
  • Vyhýbajte sa nadmernému užívaniu rôznorodých liečiv, vrátane tých na voľný predaj, ak nie sú nevyhnutne potrebné. Ich užívanie vždy konzultujte s odborníkom. 
  • Udržiavajte telo v pohybe.
  • Podľa potreby môžete pečeň podporiť viacerými bylinkami. Pečeni pomáha pestrec mariánsky, koreň púpavy, nechtík aj kozinec blanitý.  

detox obličiek
Shutterstock®

Obličky

O detoxikáciu a očistu nášho tela sa starajú aj obličky. Tento detoxikačný orgán filtruje krv a vyrába moč, ktorou sú rôzne toxíny a odpadové látky odvedené z tela preč. Ide napríklad o toxíny, ktoré pečeň pri procese čistenia rozložila tak, aby boli rozpustné vo vode. 

Obličky sa podieľajú na riadení hospodárenia tela s minerálmi, prispievajú k zaisteniu rovnováhy pH v krvi, riadia objem tekutín a vylučujú splodiny látkovej premeny. Na problémy s obličkami môžu poukazovať príznaky, ako napríklad problémy s močením (zníženie až zastavenie močenia), opuchy končatín, nevoľnosť, slabosť, dýchacie ťažkosti i páchnuci dych po močovine. 

Ako podporiť zdravie obličiek?

  • Dodržiavajte dostatočný a správny pitný režim. Vyhýbajte sa dehydratácii aj nadmernému príjmu tekutín.

  • Znížte nadmerný príjem soli, rafinovaného cukru, červeného mäsa, údenín a celkovo živočíšnych bielkovín. 
  • Vyhýbajte sa nadmernému príjmu kofeínu, alkoholu i požívaniu tabliet proti bolesti.
  • Neodkladajte vyprázdňovanie močového mechúra.
  • Do jedálnička zaraďte potraviny, ako napríklad brusnice, ananás, figy, zeler, špargľu, kapustu i huby.
  • Podľa potreby podporte zdravie obličiek bylinkami. Vhodná je zlatobyľ, žihľava, praslička, petržlenová vňať i medvedica lekárska

Črevá

Medzi dôležité detoxikačné orgány, ktoré nás zbavujú škodlivín v tele, môžeme zaradiť i naše črevá, hoci by sme mohli povedať, že sa na tom podieľa prakticky celý tráviaci trakt. Úlohou zažívacej sústavy je rozkladať skonzumovanú potravu, regulovať vstrebávanie živín a riadiť vylučovanie odpadových látok a nežiaducich toxínov z tela von prostredníctvom čriev. 

Črevá pomáhajú telo zbavovať odpadu, ktorý vznikol v procese trávenia či pri metabolizme v pečeni. Na problém s črevami môžu poukazovať príznaky, ako napríklad bolesť v brušnej dutine, poruchy vyprázdňovanie (hnačka, zápcha) či nadúvanie a plynatosť. 

Ako podporiť zdravie čriev?

  • Konzumujte dostatočné množstvo vlákniny. Zdrojom sú obilniny a celozrnné potraviny i ovocie a zelenina.

  • Prijímajte dostatok probiotík. Zdrojom je jogurt, bryndza, kefír, fermentovaná zelenina aj tempeh.
  • Dodržujte dostatočný pitný režim.
  • Vyhýbajte sa nadmernému príjmu nasýtených tukov, údenín, červeného mäsa.
  • Lieky (napr. antibiotiká) užívajte len v prípade potreby a podľa nariadení odborníka.
  • Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii alkoholu.
  • Pravidelne sa hýbte, vyhýbajte sa sedavému spôsobu života. Pre dobrú peristaltiku čriev je pohyb nevyhnutný. 
  • Eliminujte v živote nadmerný stres.
  • Podľa potreby môžete tráveniu pomôcť bylinkami. Nápomocný je bedrovník anízový, čakanka obyčajná, mäta, nechtík aj saturejka. 

detox kože
Shutterstock®

Koža

Jedným z hlavných detoxikačných orgánov je aj naša koža, ktorá je prakticky najväčším orgánom ľudského tela. Z ľudského organizmu odstraňuje napríklad toxíny a škodlivé látky, ktoré nemôžu byť odstránené inou cestou. Telo zbavuje toxínov pomocou potu, mazu aj pomocou uvoľňovania oxidu uhličitého cez póry. 

Na problém s kožou a narušený prirodzený proces detoxikácie môže poukazovať celkovo zhoršený stav pleti, zvýšená tvorba vyrážok, zvýšená tvorba mazu, rozvoj ekzémov a podobne. 

Ako podporiť zdravie kože?

  • Dodržiavajte dostatočný pitný režim. Voda je pre kožu nevyhnutná.

  • Doprajte pokožke exfoliáciu. Pravidelne ju zbavujte odumretých kožných buniek pomocou vhodného peelingu, ktorý ju prečistí a zlepší prekrvenie. 
  • Pleti doprajte masku s morským bahnom alebo ílom. Tieto masky obvykle pôsobia do hĺbky a pleť napomáhajú zbavovať toxínov.
  • Skúste pravidelné saunovanie. Vďaka poteniu je podporené vylučovanie toxínov z tela pomocou kože. 
  • Pokožke prospievajú aj pravidelné masáže či kúpele s esenciálnymi olejmi a bylinkami. Koži pomáha nechtík, repík, rumanček aj ibiš. 
  • Zdravie pokožky podporte aj zvnútra. Do jedálnička zaraďte veľa ovocia a zeleniny, zdroje antioxidantov (bobuľové ovocie) aj karotenoidov (marhule, mrkva), tiež zdravých tukov (ryby, ľanové semená).
  • Pokožku chráňte pred slnečným žiarením. 

Lymfatický systém

Ako posledný môžeme ešte spomenúť lymfatický systém, o ktorom sa v súvislosti s našim telom často nehovorí. Pritom tento systém je dôležitý a rovnako napĺňa viacero nenahraditeľných funkcií. Lymfatický systém človeka tvorí lymfa spolu s lymfatickými cievami a ďalšími štruktúrami obsahujúcimi lymfatické tkanivá. 

Lymfa predstavuje telovú tekutinu mliečnej farby, ktorá vzniká v medzibunkových priestoroch z tkanivového moku. Jej prúdenie v lymfatických cievach zabezpečuje vyplavovanie toxínov a splodín, ktoré vznikajú pri látkovej premene. Problém s lymfou sa môže prejavovať opuchmi tela, nadmernou únavou, zlou náladou, priberaním aj kožnými problémami. 

Ako podporiť lymfatický systém?

  • Priaznivý vplyv na lymfatický systém má v prvom rade zdravá a vyvážená strava, ktorá je zdrojom všetkých základných živín, vitamínov aj minerálov.

  • Pravidelne sa hýbte a vyhýbajte sa sedavému spôsobu života. Lymfu rozprúdi beh, tanec i skákanie. 
  • Správne prúdenie lymfy možno podporiť i masážami. U profesionála je možné vyskúšať lymfatickú masáž, v pohodlí domova skúste suchú masáž pomocou masážnej kefy. 
  • Skúste striedavé sprchovanie v studenej a teplej vode. 
  • Vyhýbajte sa noseniu príliš úzkeho oblečenia. Tesné oblečenie negatívne vplýva na cirkuláciu lymfy. 
  • Dodržiavajte dostatočný pitný režim.
  • Podľa potreby môžete vyskúšať bylinky. Lymfatickému systému prospieva echinacea, divozel, koriander, kozinec, lopúch alebo púpava.

Sú detoxikačné kúry skutočne nevyhnutné?

Detoxikačné kúry sú často propagované ako nevyhnutný spôsob, ako zbaviť telo škodlivých látok, no v skutočnosti má ľudský organizmus vlastné mechanizmy detoxikácie. Hlavnými orgánmi, ktoré sa podieľajú na očiste tela, sú pečeň, obličky, črevá, koža a lymfatický systém. Tieto orgány nepretržite filtrujú toxíny a odpadové látky, ktoré sa prirodzene vylučujú močom, stolicou, potom či dýchaním. 

Ak by telo nebolo schopné samo sa zbavovať škodlivín, nejaká krátkodobá kúra by určite nestačila na jeho dôkladnú očistu. To však neznamená, že detoxikačné kúry sú úplne zbytočné. Môžu slúžiť ako podporný prostriedok, ktorý napomáha telu fungovať efektívnejšie – napríklad vďaka zvýšenému príjmu tekutín, konzumácii potravín bohatých na vlákninu a antioxidanty či dočasnému obmedzeniu spracovaných potravín a alkoholu. 

Ak sú detoxikačné kúry založené na vyváženej strave a prirodzených metódach, môžu telu prospieť, no nemali by byť vnímané ako zázračný spôsob očisty organizmu. Dlhodobé zdravé návyky majú na telo omnoho väčší a trvalejší efekt než krátkodobé detoxikačné diéty.

Aktualizovaný článok: 24.02.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE