Bolesť ucha – čo všetko sa za ňou môže ukrývať?

bolesť ucha

Bolesť ucha býva obzvlášť nepríjemnou záležitosťou. Aj napriek tomu, že uši vedia potrápiť v detstve najmä deti, bolesti neobídu ani dospelých. S bolesťou ucha sú často spojené aj rôzne iné sprievodné príznaky. Ak vás práve ucho nepríjemne bolí, určite premýšľate nad príčinou bolesti. Prinášame vám preto prehľad najčastejších možných príčin spojených s bolesťou ucha.

Môže ísť o prievan, zápal ucha či nejakú príčinu, ktorá na prvý pohľad s ušami ani nesúvisí? Aké sú možné príčiny bolesti ucha? Viac v článku!

Bolestivé ucho môže mať rôzne príčiny

Príčin, prečo môže ucho nepríjemne bolieť, je mnoho. Často ide práve o:

  • ,,prefúknutie“ ucha prievanom,
  • problém so zubami alebo krčnou chrbticou,
  • nadbytok nahromadeného ušného mazu a iné.

V horšom prípade môže ísť o úraz. Najčastejšie sa v uchu nachádza zápal, ktorý spôsobuje nepríjemnú bolesť. Ak už uši bolia, návštevu odborníka by ste nemali odkladať, aby problém neprešiel do chronickej podoby, ktorá sa lieči už horšie.

Neprehliadni: Bolestivý zápal okostice v ústnej dutine: Kedy neodkladať návštevu zubára?

vyšetrenie ucha
Shutterstock®

Bolesť ucha a prievan

Bolesť ucha spôsobená prievanom je častým problémom, ktorý môže vzniknúť pri náhlom vystavení uší studenému vzduchu, najmä ak sú vlhké alebo ak do nich prúdi silný vietor. Prievan môže spôsobiť podráždenie alebo mierny zápal nervových zakončení v uchu, čo vedie k pocitu bolesti, tlaku alebo nepríjemného pichania. 

Tento problém sa zvyčajne vyrieši sám od seba, no bolesť môže byť zmiernená pomocou teplého obkladu na ucho alebo jemného masírovania oblasti okolo ucha. Ak bolesť pretrváva alebo sa pridajú ďalšie príznaky, ako je horúčka či výtok z ucha, je vhodné vyhľadať lekára, pretože môže ísť o zápal stredného ucha.

Bolesť ucha po úraze

Bolesť ucha po úraze môže byť spôsobená priamym nárazom do ucha, silným tlakom, alebo dokonca prudkým pohybom, ktorý poškodí jemné štruktúry vo vnútri alebo okolo ucha. Takéto poranenie môže viesť k opuchu, krvácaniu alebo dokonca k poškodeniu bubienka, čo môže výrazne ovplyvniť sluch a spôsobiť intenzívnu bolesť. 

V prípade úrazu je dôležité ucho nečistiť ani nemanipulovať s ním a vyhľadať lekársku pomoc, aby sa zhodnotil rozsah poškodenia a predišlo sa ďalším komplikáciám, ako je infekcia alebo trvalé poškodenie sluchu.

Odporúčame: Čo všetko môže spôsobovať bolesť päty? Tu sú časté príčiny!

zápal vonkajšieho zvukovodu
Shutterstock®

Zápal uší ako príčina bolesti:

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha sa najčastejšie vyskytuje práve u tých najmladších, teda u detí. Kým akútna forma zápalu zvyčajne trvá zopár dní, chronický zápal môže potrápiť oveľa dlhšiu dobu, pričom sa rád vracia. Najčastejšie ide o vírusové ochorenie, ktoré postihne horné dýchacie cesty, neskôr ako hnisavý zápal, ktorý spôsobujú baktérie. Nadbytočná zápalová tekutina tlačí na bubienok a bolesť je na svete. Časté sprievodné príznaky sú aj zvýšená teplota, hnačka, vracanie, zhoršiť sa môže aj kvalita sluchu.

Zápal vnútorného ucha

Zápal vnútorného ucha (labyrintitída) je vážnejšia infekcia, ktorá postihuje vnútorné štruktúry ucha, zodpovedné za rovnováhu a sluch. Tento typ zápalu býva často dôsledkom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, ktorá sa rozšíri do vnútorného ucha. Typickými príznakmi sú silné závraty, nevoľnosť, vracanie a poruchy rovnováhy, ktoré môžu viesť k neistote pri pohybe. Často sa objavuje aj zhoršený sluch alebo tinitus (pískanie v ušiach). Zápal vnútorného ucha si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc, aby sa predišlo trvalému poškodeniu sluchu a rovnováhy.

Zápal vonkajšieho ucha

Zápal vonkajšieho ucha zahŕňa infekciu alebo zápal ušnice (viditeľnej časti ucha) a okolitých tkanív. Tento zápal môže byť spôsobený drobnými poraneniami, popáleninami, poštípaním hmyzom alebo bakteriálnymi infekciami. Prejavuje sa opuchom, začervenaním a citlivosťou ušnice, pričom ucho môže byť na dotyk bolestivé. Ak sa infekcia nelieči, môže sa šíriť ďalej, čo vedie k vzniku abscesov alebo dokonca k zápalu blízkych lymfatických uzlín. Liečba zvyčajne zahŕňa dezinfekciu a lokálne antibiotiká, pričom pri závažnejšom zápale môže byť nutné užívanie perorálnych antibiotík.

Zápal vonkajšieho zvukovodu

Zápal vonkajšieho zvukovodu je nemenej nepríjemný a najčastejšie ho spôsobuje bakteriálna, vírusová alebo hubová infekcia. Tento zápal nám hrozí najmä vtedy, ak sa nachádzame v prostredí, ktoré je vlhké či príliš prašné, pri nesprávnom čistení uší, ale aj pobytom v špinavej vode. Ak je vonkajší zvukovod zapálený, väčšinou pociťujeme aj bolesť uzlín. Prekvapiť nás však môže aj nevoľnosť, výtok z uší, pocit zaľahnutých uší či možné začervenanie kože.

Ďalšie možné príčiny bolesti uší

  • Zuby – napr. ukrytý a hlboký zubný kaz, zápal ďasien, po extrakcii zuba.
  • Chrbtica – najčastejšie ide o bolesť vychádzajúcu z krčnej chrbtice.
  • Bolesť hlavy – nervové zakončenia sú veľmi citlivé, obzvlášť v oblasti hlavy.
  • Mandle – zapálené krčné mandle, možnosťou môže byť ich vybratie.
  • Iná neurologická príčina, ktorá by mala byť vyšetrená špecialistom.

Neprehliadni: Najčastejšie príčiny bolesti kĺbov: Čo všetko ju môže spôsobovať?

čistenie uší
Shutterstock®

Čo škodí našim ušiam?

Ušiam neprospieva častý nadmerný hluk (napr. počúvaním hlasnej hudby v slúchadlách) a rovnako sa vyvarujte aj úrazom, ktoré je možné predvídať a eliminovať. Čo sa týka ušnej hygieny, časy, kedy sme si čistili uši vatovými tyčinkami sú preč. Uši majú samočistiacu funkciu a nie je potrebné ich špeciálne čistiť. Čistením uší vatovými tyčinkami by sme si naopak mohli spôsobiť problémy v podobe zatlačenia ušného mazu, čo môže viesť až k nepríjemnému zápalu.

  • Voda v ušiach: Prítomnosť vody v ušiach, napríklad po kúpaní alebo plávaní, môže vytvárať prostredie vhodné pre baktérie, čo zvyšuje riziko vzniku zápalu vonkajšieho zvukovodu (tzv. plavecké ucho). Po kontakte s vodou je vhodné uši jemne osušiť, aby nezostali vlhké.
  • Nesprávne čistenie: Používanie ostrých predmetov alebo príliš hĺbkové čistenie môže poškodiť citlivú pokožku vo vnútri ucha alebo dokonca prepichnúť bubienok. V prípade potreby je lepšie sa poradiť s odborníkom alebo používať ušné spreje určené na bezpečné čistenie.
  • Časté používanie slúchadiel: Dlhodobé nosenie slúchadiel, najmä v hlučnom prostredí, môže spôsobiť nahromadenie vlhkosti a baktérií vo zvukovode. Slúchadlá tiež môžu narušovať prirodzenú ventiláciu uší, čo zvyšuje riziko infekcií.
  • Podchladenie: Vystavenie uší chladnému vzduchu bez ochrany, najmä v zime, môže viesť k podráždeniu a zvýšenému riziku zápalu. Pri nízkych teplotách je vhodné nosiť čiapku alebo chrániče uší.
  • Používanie nesprávnych predmetov na čistenie: Sponky, zápalky či iné improvizované predmety môžu poškodiť ucho a spôsobiť zranenie. Na čistenie uší by sa mali používať len bezpečné produkty určené na tento účel alebo sa odporúča zveriť čistenie odborníkovi.

Zaujme ťa aj: Nepríjemná bolesť kolenného kĺbu: Čo za ňou môže stáť?

jablčný ocot
Shutterstock®

Domáca pomoc na boľavé ucho

Boľavé ucho by sme mali ideálne nechať na odborníkov. Ak však nemáte možnosť navštíviť špecialistu hneď, pomôcť vám môžu aj domáce rady a recepty.

  • Hrejivé teplo a obklady: obklady sú účinnou pomocou pri boľavom uchu nielen pre dospelých, ale aj pri deťoch. Stačí, ak nahrajete menší uterák a priložíte ho na oblasť v okolí lícnej kosti a vyššie. Hrejivé teplo sa tak môže dostať až k zvukovodu a dočasne vám uľaviť. 
  • Cesnak a cibuľa: pomôžu vám vtedy, ak vás ucho bolí z dôvodu usadenia infekcie. Ich zázračné pôsobenie spočíva vo vytlačení šťavy z cesnaku či cibule. Potom už len stačí takúto šťavu nakvapkať do postihnutého ucha a nechať pôsobiť. Po pár minútach hlavu vyrovnajte a utrite pokožku handričkou. 
  • Olivový olej: je vhodné použiť vtedy, ak nepoznáme príčinu bolestí. Zopár kvapiek teplého (pozor, nie horúceho!) oleja nakvapkáme do ucha a necháme ho zopár minút pôsobiť. Potom hlavu vyrovnáme a vytečený olej utrieme. 
  • Jablčný ocot: jablčný ocot má rôzne využitieVyznačuje sa silným protizápalovým účinkom a dokáže si tak poradiť so začínajúcou infekciou či zápalom. Do ucha nakvapkáme cca 5 kvapiek octu a necháme zhruba 5 minút pôsobiť. Hlavu vyrovnáme a ocot utrieme.

Kedy vyhľadať lekára?

  • Ak bolesť pretrváva dlhšie ako 48 hodín a nezmierňuje sa ani po použití voľne dostupných liekov proti bolesti.
  • Ak sa pridružia ďalšie príznaky ako horúčka, závraty, nevoľnosť alebo vracanie.
  • Ak máte výtok z ucha, či už ide o krv, hnis alebo tekutinu, čo môže signalizovať infekciu alebo poškodenie bubienka.
  • Ak bolesť sprevádza zhoršený sluch alebo pocit zaľahnutia v uchu, ktorý pretrváva aj po zmene polohy hlavy.
  • Po úraze alebo silnom náraze do ucha, ktoré by mohli spôsobiť vnútorné poškodenie.
  • Ak máte opakujúce sa bolesti ucha, ktoré sa objavujú bez zjavnej príčiny, čo môže naznačovať chronický zápal alebo iný dlhodobý problém.
  • Ak sa objaví opuch a začervenanie okolo ucha alebo bolestivé uzliny v okolí ucha či čeľuste, čo môže poukazovať na rozšírenie infekcie.

Aktualizovaný článok: 04.11.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE