TOP fakty a zaujímavosti o obličkách: Ako fungujú naše súkromné filtre?

Dnes vás opäť neochudobníme o rozličné zaujímavosti aj dôležité informácie o ľudskom tele. V predchádzajúcom období sme sa pozreli na zaujímavosti o ľudských vlasoch a chlpoch a predtým to boli napríklad aj rôzne fakty o ľudských zmysloch

V dnešnom článku budeme odhaľovať záhady jedného dôležitého vnútorného orgánu, a to konkrétne našich obličiek. Tie sú súčasťou vylučovacej sústavy človeka. 

Aké sú ďalšie funkcie obličiek, okrem tvorby moču, aké sú veľké a ako môžeme ovplyvniť ich zdravotný stav? Aké problémy obličiek sa môžu vyskytnúť a aké sú príznaky zlyhania obličiek? Rozličné obličkové zaujímavosti a fakty sa dozviete nižšie, tak neváhajte pokračovať!

Aké veľké sú naše obličky?

Obličky predstavujú párový orgán vylučovacieho systému človeka, ktorý je uložený po bokoch v driekovej oblasti chrbtice. V porovnaní s niektorými ďalšími vnútornými orgánmi sú pomerne malé. U dospelého človeka sú veľké asi ako zatvorená päsť, majú dĺžku približne 12 cm, šírku 6 cm a hrúbku asi 3 cm.

Priemerne majú hmotnosť 150 g. Zaujímavosťou je, že pravá oblička býva spravidla o čosi menšia a dokonca aj nižšie uložená. Z obličiek, konkrétne z obličkových panvičiek, vystupujú močovody, ktoré majú dĺžku až 30 centimetrov. 

Koľko moču obličky denne vytvoria?

Obličky tvoria v prvom rade moč, pričom za deň dokážu vytvoriť až 170 l primárneho moču, z ktorého nakoniec vznikne asi 1 až 1,5 l definitívneho moču, ktoré človek vylúči z tela von. Každú jednu sekundu je prietok našimi obličkami 20 až 30 ml krvi.

Pozri aj: Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

anatómia obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Z čoho sú obličky zložené?

Obličky majú typický fazuľovitý tvar. Ich povrch je hladký a sfarbený do červenohneda. Sú uložené v akomsi väzivovom puzdre a rovnako sú obalené tukovým tkanivom. Ak by sme obličku pozdĺžne prerezali, zreteľne by sme identifikovali jej dve časti, a to tmavšiu dreň a svetlejšiu kôru, ktorá je zvonka.

Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličiek je nefrón, pričom v každej z nich je okolo jedného milióna nefrónov. Nachádzajú sa v kôre a sú tvorené Malpighiho telieskami a sieťou kanálikov.

Každé Malpighiho teliesko má pritom glomerulus (klbko vlásočníc) a Bowmanov vačok. V dreni obličiek rozoznávame obličkové kalichy zbierajúce moč z nefrónov a potom obličkové panvičky.

Aké sú funkcie obličiek?

Ako zdravé obličky fungujú? Obličky majú množstvo dôležitých funkcií. Ako sme spomínali, tvoria moč, čo je v podstate ich základnou úlohou. Pritom filtrujú našu krv a napomáhajú z tela odstraňovať škodlivé odpadové látky a splodiny metabolizmu. Regulujú množstvo vody aj solí v organizme.

Okrem toho sa tiež do určitej miery podieľajú na regulácii krvného tlaku a krvotvorby. Veľký význam majú aj z hľadiska acidobázickej rovnováhy, čiže rovnováhy medzi prívodom a vylučovaním, respektíve medzi kyselinami a zásadami v organizme. Taktiež sú miestom tvorby hormónov. To je skutočne nemalý zoznam dôležitých úloh.

Potrebujeme pre život obe obličky?

Pri narušení funkcie obličiek je výrazne ohrozený život jedinca. Avšak v prípade zlyhania len jednej z nich dokáže jedna oblička, ktorá je plne funkčná, tú druhú dostatočne nahradiť a plniť všetky úlohy sama.

Odporúčame: Ako sa stravovať pri vysokom krvnom tlaku?

tvorba obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa v obličkách tvorí moč?

Moč môžeme chápať ako vodný roztok odpadových látok metabolizmu, ktorý z tela vylučujeme močením. Tvoriť sa začína filtráciou krvi v spomínaných nefrónoch, a to konkrétne v ich glomeruloch, čiže klbkách vlásočníc. Filtrovaná krv sa dostáva do Bowmanových vačkov, tu sa tvorí obrovské množstvo primárneho moču.

Z neho sa následne spätne vstrebáva voda a ďalšie dôležité látky, napríklad aj minerály. Postupne sa vytvorí určité množstvo definitívneho moču, ktoré vteká do obličkových kalichov a obličkovej panvičky. Stadiaľ sa už dostáva močovodmi do mechúra a nakoniec cez močovú rúru von. 

Čo má vplyv na zdravie obličiek?

Obličky by sme si mali počas života udržiavať v dobrom stave. Viete, čo škodí obličkám a čomu sa vyhýbať? Naše obličky nás nebudú mať rady, ak budeme neustále odkladať návštevu toalety, piť málo alebo naopak veľmi veľa vody, neustále hltať lieky proti bolesti aj konzumovať nadmerné množstvo soli (konzumácia sodíka).

Pre udržiavanie si dobrého stavu obličiek a ako prevenciu pred ťažkosťami je nevyhnutné dodržiavať zásady správneho pitného režimu aj zdravého stravovania. Poškodenie obličiek spôsobuje aj pitie alkoholu v nadmernom množstve.

Aké sú najčastejšie ochorenia obličiek?

Obličky môžu potrápiť mnohé ochorenia. Častým problémoch sú napríklad obličkové kamene a taktiež zápaly obličiek, respektíve zápaly močových ciest. Medzi vážne choroby obličiek patria nádory aj zlyhávanie obličiek (akútne alebo chronické ochorenie obličiek), pri ktorom je nutná transplantácia orgánu či náhrada jeho funkcie, čiže dialýza.

Objaviť sa však môžu aj rôzne zriedkavé ochorenia, ako je napríklad aj autozomálne recesívne polycystické ochorenie obličiek.

Aké sú príznaky ochorenia obličiek?

Medzi všeobecné príznaky, ktoré môžu poukazovať na ochorenie obličiek, patria v prvom rade zmeny v moči a močení – abnormálna farba, konzistencia alebo zápach moču, napr. penivý moč, veľmi páchnuci moč, okrem toho aj problém vymočiť sa či neustále nutkanie na močenie.

Na obličkové ochorenia často poukazujú opuchy na tele, napríklad aj okolo nôh, na rukách a okolo očí. Opuchy vedúce k zvýšeniu telesnej hmotnosti môžu dokonca poukazovať na chronické zlyhanie obličiek.

Okrem opuchov sa môžu dostaviť bolesti obličiek, teda bolesti v strednej časti chrbta alebo nižšie v chrbte. Pri poruche funkcie obličiek sa môžu objavovať aj kožné zmeny, vysoký tlak, nevoľnosti či dýchavičnosť. 

Článok aktualizovaný 11.12.2023

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE