Poznáte rebríček obyčajný? Ak nie, trochu vám ho dnes predstavíme, prípadne sa o ňom možno dozviete niečo nové. Ide o známu bylinku, ktorá je tradičnou súčasťou ľudovej medicíny. Patrí medzi najstaršie liečivé rastliny. Jej ľudový názov je myší chvost. Účinky rebríčka sú známe ľudom už oddávna. Hojne bol využívaný pri liečbe mnohých neduhov. Výhodou tejto bylinky je, že je u nás značne rozšírená, a to nielen po celej Európe, ale aj v Ázii.
Rásť ho nájdeme na lúkach, poliach, pasienkoch, v záhradách, pri cestách aj v blízkosti ľudských obydlí. Na liečebné účely sa zberá kvitnúca vňať bez zdrevnatených častí. Na zber je pritom vhodné sa vybrať už od mája. Rebríček môžeme zvyčajne v prírode hľadať do konca leta.
Po zbere ho môžeme vo zväzkoch vysušiť na vzdušnom mieste a uskladniť do zásoby. Sušený rebríček, ale často i čerstvý, je možné využiť v rôznych tradičných receptoch ľudovej medicíny. Čo z neho pripraviť? Ako využívať rebríček na domácu liečbu? Aké má rebríček účinky? Viac v článku!
Zber rebríčka
Rebríček obyčajný sa zberá najmä pre jeho kvety a vňať. Najvhodnejším obdobím na zber je obdobie kvitnutia, ktoré prebieha od mája až júna do septembra. Kvety a vňať sa zbierajú za suchého počasia, najlepšie popoludní, keď je rastlina suchá a obsahuje najviac účinných látok. Zberajú sa celé kvitnúce vrcholky, ktoré sa odtrhnú alebo odrežú približne 10-15 cm pod kvitnutím.
Po zbere je dôležité rebríček správne usušiť. Kvety a vňať sa sušia v tenkých vrstvách na tienistom a vzdušnom mieste, alebo v sušičke pri teplote do 35 °C. Po dôkladnom usušení sa rastlina uskladňuje v dobre uzavretých nádobách na suchom a tmavom mieste, aby sa zachovali jej liečivé účinky. Takto pripravený rebríček je pripravený na použitie v rôznych liečivých prípravkoch.
Pozri aj: Ako žiť zdravšie? Vyskúšajte tieto rýchle nízkosacharidové recepty
Účinné látky a terapeutické vlastnosti rebríčka
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je bylina s bohatým obsahom rôznych účinných látok, ktoré sú známe pre svoje liečivé vlastnosti. Aké liečivé látky ukrýva? Medzi hlavné účinné látky patria silice (éterické oleje), ktoré obsahujú azulény s protizápalovými a hojivými účinkami. Flavonoidy v rebríčku pôsobia ako antioxidanty a majú protizápalové vlastnosti. Taníny majú adstringentné (sťahujúce) účinky a pomáhajú pri liečbe hnačiek a krvácania, zatiaľ čo horké látky podporujú trávenie a chuť k jedlu.
Ďalšie účinné látky zahŕňajú kumaríny, ktoré majú antikoagulačné účinky, čím zabraňujú zrážaniu krvi, a steroly, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho, rebríček obsahuje rôzne vitamíny, ako napríklad vitamín C, a minerály, vrátane draslíka a horčíka. Tieto látky robia z rebríčka obyčajného populárnu liečivú bylinu, využívanú v ľudovom liečiteľstve na liečbu rôznych zdravotných problémov, vrátane tráviacich ťažkostí, zápalov, krvácania a na podporu hojenia rán.
Tipy na použitie rebríčka obyčajného:
1. Rebríčkový čaj – príprava čaju z rebríčka
Ako prvé si môžete z rebríčka pripraviť čaj. Dve čajové lyžičky sušenej vňate rebríčka obyčajného stačí v pohári vody zaliať horúcou vodou a nechať lúhovať asi 15 minút. Počas ťažkostí si môžete dopriať jednu až dve šálky tohto nápoja denne. A pri ktorých neduhoch sa rebríčkový čaj osvedčil? Rebríček radíme medzi bylinky na nechutenstvo, účinne zlepšuje chuť do jedla. Taktiež našiel uplatnenie pri rozličných zažívacích ťažkostiach.
Rastlina rebríček zlepšuje trávenie, tlmí kŕče a eliminuje plynatosť. Pôsobí protizápalovo a môže byť nápomocný pri gastritíde či kolitíde, taktiež pri poruchách funkcie žlčníka. Rebríčkový čaj je tiež veľkým pomocníkom pre ženy na ženské problémy. Prispieva k pohodliu počas menštruácie a jej pravidelnosti. Tento čaj má tiež pozitívny vplyv na obehový systém.
Odporúčame: Fantastický hruškový koláč 5-krát inak – každá verzia stojí za ochutnanie
2. Zápar na vonkajšie použitie
Rebríček obyčajný je veľkým pomocníkom aj pri použití zvonka. Na tento účel je potrebné pripraviť veľmi silný zápar. Štyri lyžice sušenej vňate rebríčka zalejte v malom hrnčeku 250 ml vriacej vody. Prikryte a nechajte lúhovať aspoň 30 minút. Následne výluh sceďte. Ochladnutým záparom môžete pomocou vatového tampónika prečistiť mastnú pleť. Rebríček skvelo napomáha regulovať nadmernú tvorbu mazu. Takúto domácu pleťovú vodu tiež môžete použiť na ošetrenie zapálených vyrážok.
Do vychladnutého záparu môžete namočiť gázu alebo látku a následne vo forme obkladu aplikovať na postihnuté miesto. Takéto obklady je vhodné použiť na zle sa hojace rany. Teplý obklad zase pomôže uvoľniť svalstvo a utlmiť bolesť. Silný rebríčkový zápar je tiež možné využiť na opláchnutie vlasov po umytí. Zmierni to mastenie vlasov aj tvorbu lupín.
Pozri aj: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?
3. Tinktúra z rebríčka obyčajného
Z byliniek sa tiež tradične pripravujú tinktúry a rovnako je to aj v prípade rebríčka obyčajného. Výroba tinktúry nie je náročná. Potrebovať na ňu budete čerstvé kvety rebríčka a konzumovateľný 40 % alkohol (môže byť napríklad vodka). Do nádobky vložte približne tri hrste kvetov a zalejte ich až po vrch alkoholom. Nádobu uzavrite a nechajte lúhovať na slniečku aspoň 3 týždne. Potom tinktúru sceďte a prelejte do čistej sklenej nádobky, najlepšie nepriehľadnej. Skladujte na tmavom a suchom mieste.
Počas ťažkostí sa denne užíva 15 kvapiek tinktúry 2 až 3 razy denne. Tinktúru môžete pred užitím nechať rozpustiť v pohári vody. Rebríčková tinktúra sa užíva pri poruchách trávenia, kŕčoch či nechutenstve. Stimuluje funkciu žlčníka a pomáha pri silnom menštruačnom krvácaní. Zopár kvapiek tinktúry tiež môžete nechať rozpustiť vo vode a použiť na kloktanie pri zápaloch v ústnej dutine.
Môže mať rebríček nežiaduce účinky?
Áno, rebríček obyčajný môže mať aj nežiaduce účinky, najmä ak sa užíva v nadmerných množstvách alebo u citlivých jedincov. Medzi možné nežiaduce účinky rebríčka patria:
Alergické reakcie: Niektorí ľudia môžu byť alergickí na rebríček, čo sa môže prejaviť kožnými vyrážkami, svrbením alebo dýchacími problémami.
Fotosenzitivita: Rebríček môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnečné žiarenie, čo môže viesť k spáleniu pokožky alebo tvorbe pigmentových škvŕn.
Zažívacie problémy: U niektorých ľudí môže spôsobiť žalúdočné problémy, ako sú nevoľnosť alebo bolesť brucha.
Interakcie s liekmi: Rebríček môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov, najmä tých, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi, ako sú antikoagulanciá, a tiež môže interagovať s liekmi na vysoký krvný tlak.
Preto je dôležité užívať rebríček s mierou a v prípade pochybností alebo pretrvávajúcich zdravotných problémov sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na bylinky.
Článok aktualizovaný 29.7.2024
Aktualizovaný článok: 29.07.2024