Ryža pochádza z Ázie, no ani zďaleka nie je typická len pre ázijskú kuchyňu, práve naopak. Patrí totiž k najdôležitejším obilninám sveta a je konzumovaná vo väčšine krajín naprieč celou zemeguľou. Aj u nás je ryža neoddeliteľnou súčasťou našej kuchyne. Konzumujeme ju predovšetkým ako prílohu, ale aj ako súčasť rôznorodých pokrmov. Typickým jedlom z ryže, obľúbeným aj na Slovensku, je napríklad rizoto. Ryža je však aj súčasťou ryžového nákypu či plnenej papriky.
A poznáte napríklad aj taký pilaf? Pilaf je pokrm podobný rizotu, ktorého základ tvorí ryža, prípadne bulgur. Pripravuje sa v mnohých kútoch, v Azerbajdžane je národným jedlom, no typický je celkovo pre východ Európy, Stredný východ či krajiny južnej Ázie. Jednotný recept na pilaf neexistuje, v rôznych zemiach sa pripravuje iným spôsobom a s inými surovinami, či už s mäsom, zeleninou alebo ovocím.
Ak si s ryžou skrátka rozumiete, neváhajte vyskúšať tento pilaf s baklažánom a feniklom. Príprava je jednoduchá a nevyžaduje si veľa času. Rýchly obed či večera sú razom na stole.
Budeme potrebovať:
- 230 g jazmínovej ryže (alebo basmati, parboiled, dlhozrnnej)
- 500 ml vody
- 1/2 feniklu
- 2 menšie baklažány
- 2 stredne veľké červené cibule
- 2 – 3 strúčiky cesnaku
- 1 – 2 PL olivového oleja
- 1 PL medu
- 50 g mandlí
- 1 ČL soli
- 1/2 ČL kurkumy
- 1/4 ČL mletého čierneho korenia
- čerstvú petržlenovú vňať
Postup prípravy:
- Ako prvé si baklažán nakrájame na kolieska, posolíme ho a necháme pustiť šťavu, ktorú následne utrieme do papierových obrúskov.
- Červené cibuľky si nakrájame nadrobno a orestujeme ich na rozpálenom olivovom oleji. Neskôr pridáme aj pretlačené strúčiky cesnaku.
- K cibuľke pridáme na malé kocky nakrájaný baklažán aj fenikel a chvíľu restujeme.
- Následne nasypeme vo vode premytú ryžu a ešte ďalšie tri minúty opekáme.
- Potom zmes zeleniny a ryže podlejeme vodou (500 ml) a dochutíme soľou a koreninami.
- Prikryjeme a pod pokrievkou varíme asi 12 až 15 minút. Občas premiešavame a podľa potreby dolejeme vodu.
- Pred koncom vmiešame nasekané mandle s medom a petržlenovou vňaťou (prípadne iné bylinky) a bez pokrievky povaríme pár minút do zmäknutia ryže.
- Hotový pilaf hneď podávame. Dobrú chuť!
TIP: Ako sme spomenuli v úvode, pilaf môžete pripraviť aj z chutného a výživného bulguru. Ale aj pri použití rôznych druhov ryže dodáte pokrmu vždy inú chuť, arómu a konzistenciu. Jazmínová ryža je voňavá a lepivá, viac konzistentný bude aj pilaf z ryže basmati. Ak obľubujete skôr sypkú ryžu, vyskúšajte pilaf z parboiled ryže.