Prečo chodiť na prechádzky do prírody či kdekoľvek na čerstvý vzduch? Nuž, ide o jeden zo spôsobov, ako udržať telo v pohybe. Mohlo by sa zdať, že obyčajná hodinová prechádzka predsa vášmu telu nemôže až toľko ponúkať, no opak je pravdou.
Pravidelné prechádzky a chôdza vo všeobecnosti sú akýmsi liekom. Priaznivo totiž vplývajú na srdce, pľúca, mozog i tráviaci trakt. V nasledujúcom článku nájdete najmenej 7 dobrých dôvodov na to, prečo sa pravidelne vybrať do prírody. Prečo je dobrá ranná prechádzka či poobedná prechádzka? Ako naše telo čerpá z takejto fyzickej aktivity? Je to len obyčajný pobyt na čerstvom vzduchu alebo je v tom niečo viac?
Prechádzka ako prirodzená fyzická aktivita a jej 8 zdravotných benefitov:
1. Poobedná či ranná prechádzka znižuje krvný tlak
Pravidelné prechádzky v lese či parku majú v prvom rade blahodarný vplyv na kardiovaskulárny systém človeka. Často by sa mali prechádzať jedinci, ktorých trápi vysoký krvný tlak. Tento druh pohybu však prispieva aj k dobrej hladine cholesterolu a správnemu krvnému obehu. Je to teda skvelý spôsob, ako znížiť riziko rozvoja vážnych srdcovo-cievnych ochorení, napríklad aj infarktu.
Odporúčame: Recepty na domáci chlieb alebo pečivo: Tipy ako na domáce pečenie
2. Prechádzka zlepšuje celkovú kkondíciu
Aké sú ďalšie benefity pravidelnej prechádzky? Zdanlivo obyčajné prechádzky sú skvelé aj na budovanie a udržiavanie si kondície, a to napríklad aj pre starších jedincov či osoby s nejakými zdravotnými problémami, pre ktoré iné športové aktivity nie sú vhodné. Prechádzaním sa posilníte svalstvo, spevníte kosti a podporíte zdravie kĺbov. Chôdza môže pomôcť spomaliť stratu kostnej hmoty u pacientov, ktorých trápi osteoporóza.
3. Prechádzka podporuje správne trávenie
Častým prechádzaním sa podporíte aj dobrú funkciu tráviaceho traktu. Táto pohybová aktivita zlepšuje prechod potravy črevami a predstavuje prevenciu pred zápchou, prípadne pomáha riešiť problémy s nepravidelným vylučovaním. Tým tiež znižuje riziko rozvoja zákernej rakoviny hrubého čreva.
Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť para orechy: Je úžasné, aká sila sa v nich skrýva!
4. Prechádzka prospieva pľúcam
Aké sú ďalšie pozitívne účinky prechádzok? Pravidelnou prechádzkou niekoľkokrát týždenne tiež spravíte niečo pre svoje pľúca. Toto aeróbne cvičenie zvyšuje okysličenie krvi a kapacitu pľúc. Chôdza celkovo zlepšuje dýchanie a podporí odstránenie odpadových látok z leta vďaka tomu, že je podporená cirkulácia krvi.
5. Prechádzka podporí imunitné funkcie
Vďaka prechádzkam tiež posilníte svoj imunitný systém a zvýšite odolnosť voči prechladnutiu či rôznym infekciám. Prechádzky znižujú hladinu stresového hormónu kortizolu, čo zlepšuje imunitné funkcie. Zvýšený prísun kyslíka a lepšia cirkulácia krvi počas chôdze podporujú aktivitu imunitných buniek. Pobyt na slnku zvyšuje hladinu vitamínu D, ktorý je dôležitý pre imunitu. Kontakt s prírodou stimuluje imunitný systém vďaka fytocídom a rôznym mikroorganizmom.
6. Prechádzka uľaví od bolestí chrbta
Ďalším benefitom pravidelných prechádzok je ich liečivý potenciál pri problémoch s chrbticou. Intenzívnejšia chôdza je skvelou formou cvičenia pre jedincov s bolesťami chrbta, ktorí sa iným pohybovým aktivitám venovať nemôžu. Často sa za bolesťami chrbta skrýva práve i nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie. Prechádzka vás udrží v pohybe a zlepší držanie tela.
Odporúčame: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?
7. Čistá myseľ vďaka prechádzke
Prechádzky v prírode či turistika v prírode majú blahodarný vplyv nielen na fyzické zdravie človeka, ale aj to psychické. Ak sa vyberiete na čerstvý vzduch, perfektne si vyčistíte svoju myseľ a ujdete pred zhonom dnešnej rýchlej modernej doby. Vďaka tomu môžete prísť na iné myšlienky, vyplavia sa nové nápady, môže sa sa vo vás prebudiť kreativita a podobne. Vďaka takémuto relaxu sa nabijete novou energiou a zlepšíte schopnosť koncentrácie a sústredenie.
8. Prechádzka odbúra stres a podporí duševné zdravie
Pobyt v prírode je skvelý spôsob, ako odbúrať nadbytočný stres a podporiť mentálne zdravie. Je to priam prírodná terapia. Zlepšíte si vďaka nej náladu a zabojujete proti pocitom úzkosti či depresívnym náladám. Ideálne je vybrať sa do prírody niekam ďaleko od mesta. Pomôže vám najmä pobyt v tichej a krásnej prírode. Obklopte sa stromami, šumom potoka a zvukmi okolitých vtákov či veveričiek. Toto je snáď liek na všetky ťažkosti.
Článok aktualizovaný 28.6.2024
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos.com
Aktualizovaný článok: 28.06.2024