TOP esenciálne oleje na akné a problematickú pleť: Ako nám môžu pomôcť?

esenciálne oleje na akné a problematickú pleť

Nedávno sme vám predstavili tie najlepšie prírodné pleťové oleje na problematickú pleť. Olejmi je možné nahradiť pleťové krémy či séra, rovnako je ich možné primiešať do obľúbenej kozmetiky. Vhodne zvolený olej môže pomôcť i mastnejšej pleti so sklonom k tvorbe vyrážok, aknóznej pleti, pomôže pri čiernych bodkách aj upchávajúcich sa póroch. Skvelý je šípkový, konopný či jojobový olej. Máme tu však i druhú kategóriu olejov, ktoré môžu byť rovnako nápomocné pri ťažkostiach s problematickou pleťou. 

Na mysli máme esenciálne, respektíve éterické oleje. Nejde však o pravé oleje, ale v podstate len o prchavé kvapaliny rastlinného pôvodu. Spravidla sú uskladnené v malých tmavých fľaštičkách a využívajú sa len v malých množstvách. Uplatnenie našli v aromaterapii, taktiež vo farmaceutickom či kozmetickom priemysle. Esenciálne oleje je možné inhalovať, pridávať do aróma lámp či kúpeľa. 

Zvyčajne ich nie je vhodné aplikovať priamo na pokožku, hlavne nie na citlivejší typ pleti. Vhodné je ich primiešať do tradičného rastlinného oleja alebo iného kozmetického produktu a až následne aplikovať na pleť. A ktoré esenciálne oleje sú skvelé nielen na aromaterapiu, ale aj na starostlivosť o pleť so sklonom k akné a nedokonalostiam? 

TOP esenciálne oleje na problematickú pleť:

1. Čajovníkový olej

I keď sa veľmi nevyznáte v esenciálnych olejoch, možno budete poznať takzvaný tea tree oil, čiže čajovníkový olej. Je veľmi známy a hlavne nápomocný pri rozličných ťažkostiach. Získava sa z čajovníka austrálskeho. Tento olej má silné antiseptické a dezinfekčné účinky. Je skvelý na prečistenie pleti, zatočí s vyrážkami, akné či čiernymi bodkami. Čajovníkový olej je vhodné primiešať do vody a pomocou vatového tampónu aplikovať na pleť. Rovnako ho môžete pridať do odličovacieho prípravku, pleťového krému či oleja.

Odporúčame: Prečo nejesť polotovary? Dajte prednosť skutočnej strave!

levanduľový olej
Shutterstock®

2. Levanduľový olej na pleť

Ktorý éterický olej na problematickú pleť sa ešte oplatí vyskúšať? Vašej pleti môže pomôcť aj levanduľový esenciálny olej. Krásne vonia, upokojuje, posilňuje nervový systém a zlepšuje náladu. Zamiluje si ho však i problematická pokožka. Pôsobí totiž antibakteriálne, má tiež čistiace a regeneračné vlastnosti. Pomôže zapálenej pokožke a výrazne napomáha taktiež znižovať viditeľnosť jaziev. 

Podporí hojenie aknóznej pleti aj u mladších osôb v období puberty. Opäť ho však nezabúdajte pred použitím zriediť či pridať do nejakého kozmetického prípravku. Ošetriť ním môžete aj menšie rezné rany či štípance od hmyzu.

3. Gerániový olej / olej geránium – topka pre mastnú pleť

Máte mastnú pleť? Máme tip! Esenciálny gerániový olej vás opantá sladkou bylinnou vôňou, ktorá pripomína vôňu ruží. V súvislosti s pokožkou hlavne napomáha vyvažovať tvorbu mazu. Pôsobí omladzujúco, regeneračne, antimykoticky, antibakteriálne aj protizápalovo. Tieto vlastnosti ocení nielen mastná a aknózna pleť. Olej má blahodarný vplyv aj na suchú či ekzematickú pokožku. Pridajte z neho pár kvapiek do krému či kokosového oleja. Pár kvapiek v kúpeli podporí prečistenie pokožky tela a celkové uvoľnenie, osvieži myseľ a zmierni podráždenosť.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!

jalovcový olej
Shutterstock®

4. Jalovcový olej

Pri starostlivosti o aknóznu či problematickú pleť môžete siahnuť aj po jalovcovom esenciálnom oleji. Ide o éterický olej z borievky obyčajnej, ktorej sa ľudovo hovorí jalovec. Tento olej účinne upokojuje podráždenú pokožku a bojuje nielen s akné a vyrážkami, ale aj so striami, plesňami na nohách či zápachom. Eliminuje mikróby, podporuje hojenie a prečisťuje. Zrieďte ho so základným rastlinným olejom a aplikujte na pleť, môžete ho tiež pridať so sprchového gélu. Ak vás trápi nadmerné padanie vlasov, nakvapkajte ho do šampónu.

5. Citrónový olej – skvelý na starostlivosť o pleť s upchatými pórmi

Aj esenciálny citrónový olej so sviežou vôňou a antioxidačnými vlastnosťami je tým správnym pomocníkom v boji proti akné, upchatým pórom a mastnej pleti. Reguluje nadmernú tvorbu mazu, znižuje začervenanie aj viditeľnosť pigmentových škvŕn či jaziev po akné. Celkovo dodáva pleti zdravý vzhľad. Ak ho zriedite s vodou, dostanete skvelú pleťovú vodu. 

Rovnako ho môžete pridať do mandľového či jojobového oleja a aplikovať na pleť aj pokožku celého tela. Ak vás trápia mastné vlasy či lupiny, pridajte ho v malom množstve do vody alebo jablčného octu a použite na opláchnutie vlasov po umytí. 

Odporúčame: Ako odstrániť bolesť hlavy? Tieto esenciálne oleje pomáhajú na 100 %!

tymianový olej
Shutterstock®

6. Tymianový olej

Môžeme spomenúť aj esenciálny tymianový olej, ktorý predstavuje jednu z najsilnejších prírodných antimikrobiálnych látok. Eliminuje rôzne mikróby, plesne i parazity. Tento esenciálny olej prečisťuje a detoxikuje. Podporuje regeneráciu buniek a zmierňuje zjazvenie pleti. Môže pomôcť aj pri problémoch so striami i rôznymi kožnými ranami. 

Pri použití ho opäť nezabudnite zriediť s vodou, olejom či nejakým kozmetickým produktom. Ak vás trápi nadmerný stres a nervové napätie, pridajte tymianový olej do aróma lampy, alebo ho rovno nakvapkajte do kúpeľa, ktorý pozitívne ovplyvní nielen nervový systém, ale i pokožku tela. 

Ďalšie esenciálne prírodné oleje na problematickú pokožku:

  • olej z kadidlovníka,
  • mätový olej,
  • rozmarínový olej,
  • harmančekový olej,
  • klinčekový olej,
  • olej pačuli,
  • esenciálny olej z citrónovej trávy.

Zásady bezpečného používania esenciálnych olejov na pleť

 Esenciálne oleje na problematickú pleť, ako je napríklad čajovníkový olej, majú antibakteriálne účinky, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a začervenanie, a znížiť tvorbu kožného mazu. Ako ich ale bezpečne používať? Pri používaní esenciálnych olejov na akné a problematickú pleť je potrebné dodržiavať niekoľko zásad, aby bola pleť bezpečne ošetrená bez rizika podráždenia alebo iných negatívnych účinkov.

  • Riedenie esenciálnych olejov: Nikdy neaplikujte esenciálne oleje priamo na pleť. Vždy ich riedte v nosných olejoch, ako sú jojobový, hroznový, alebo tamanu olej. Riedenie znižuje riziko podráždenia a zlepšuje vstrebávanie oleja do pleti.
  • Test citlivosti: Pred použitím esenciálneho oleja na väčšiu časť pleti vykonajte test citlivosti. Naneste malú množstvo oleja na vnútornú stranu zápästia alebo za ucho a počkajte 24 hodín, aby ste zistili, či vaša pleť nevyvinie alergickú reakciu.
  • Vyhnite sa nadmernému používaniu: Menej je viac. Esenciálne oleje na akné a problematickú pleť, ako je čajovníkový olej, sú veľmi koncentrované, preto používajte len malé množstvo. Nadmerné používanie môže pleť podráždiť alebo nadmerne vysušiť.
  • Zohľadnenie typu pleti: Uistite sa, že používate oleje vhodné pre váš typ pleti. Napríklad, niektoré oleje, ako je levanduľový olej, sú šetrnejšie a vhodné aj pre citlivú pleť, zatiaľ čo iné, ako rozmarínový olej, sú vhodnejšie pre mastnú pleť so sklonom k tvorbe akné.
  • Kombinácia s inými produktmi: Esenciálne oleje používajte spolu s ďalšími produktmi na čistenie pleti, ako sú hydroláty alebo jemné čistiace gély, aby ste dosiahli komplexnejšie účinky. Napríklad, kombinácia čajovníkového oleja s levanduľovým olejom môže pomôcť pri znížení akné a upokojení pleti.
  • Uchovávanie olejov: Esenciálne oleje skladujte na tmavom a chladnom mieste, aby si zachovali svoju účinnosť. Kvalita esenciálnych olejov je kľúčová pre dosiahnutie dobrých výsledkov na problematickú pokožku.
  • Vyhnite sa slnečnému žiareniu: Niektoré esenciálne oleje, ako citrónový olej alebo olej z iných citrusov, môžu zvýšiť citlivosť pleti na UV žiarenie. Po ich použití sa vyhnite priamemu slnku, aby ste predišli vzniku pigmentových škvŕn.

Článok aktualizovaný 5.9.2024

Aktualizovaný článok: 05.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE