Keď sa povie čaj Senna, najviac ľudí si pravdepodobne predstaví prírodné laxatívum alebo pomerne účinný spôsob, ako sa zbaviť zápchy. Tento čaj, ktorý sa vyrába z listov žltokvetého stromu, slúžil naozaj už v tradičnom bylinkárstve ako preháňadlo a stimulant a táto hlavná funkcia mu zostala až dodnes. Čaj Senna sa však spomína aj v kontexte s detoxikáciou a chudnutím, a tu už bijú odborníci na poplach. Prečo si treba dať na tento čaj pozor?
Pozrime sa spolu na to, čo je sennový list a aké má účinky na telo. Čo sa môže stať pri predávkovaní a ktoré osoby by mali dať ruky preč od tejto rastliny? Viac v článku!
Kasia sennová alias Senna
Kasia sennová, známa aj ako Senna (Senna alexandrina), je bylina pochádzajúca z rodiny bôbovitých. Táto rastlina je charakteristická svojimi párovými, zelenými listami a malými, žltými kvetmi. Listy sú obvykle dlhé a úzke, často sa zbierajú a sušia na medicínske účely. Senna môže dosahovať výšku až dva metre a jej kvety sú usporiadané v zhlukoch, ktoré sa objavujú na koncoch vetiev. Plody sú ploché, hnedé struky, ktoré obsahujú niekoľko semien.
Pôvod rastliny Senna je v severnej Afrike, najmä v oblastiach okolo Nílu, ako aj na Blízkom východe a v niektorých častiach Ázie, kde sa dlhodobo využíva v tradičnej medicíne. Rastlina sa pestuje v mnohých tropických a subtropických oblastiach po celom svete, kde je klima vhodné pre jej rast. V minulosti bola Senna obľúbená v egyptských a arabských lekárňach a používala sa na liečenie rôznych tráviacich ťažkostí.
Odporúčame: TOP bylinky na pečeň: Ktoré ju pomôžu očistiť a podporia jej funkciu?
Čo obsahuje sennový list?
Sennový list, pochádzajúci z rastliny Senna alexandrina, obsahuje niekoľko účinných zložiek, ktoré sú zodpovedné za jeho liečivé účinky, najmä preháňacie. Hlavnými účinnými látkami v sennovom liste sú antrachinónové deriváty, známe ako sennozidy. Tieto sennozidy sú typom glykozidov, ktoré stimulujú črevnú peristaltiku, čím napomáhajú pri trávení a vyprázdňovaní. Okrem toho bylina obsahuje rôzne flavonoidy, taníny, antioxidant resveratrol aj steroly.
Liečba funkčnej zápchy pomocou Senny
Bylina má významný vplyv na črevný systém, pričom má laxatívny účinok. Čaj Senna sa preto úplne najčastejšie využíva na stimuláciu pohybu čriev a s tým spojenú liečbu zápchy. Aj preto je Senna ako taká využívaná ako prísada v mnohých laxatívach, ktoré sú dostupné na trhu ako voľnopredajné produkty. Podporí akútne vyprázdnenie čriev.
V súvislosti s jej vyprázdňovacím účinkom sa čaj zo Senny používa aj pri príprave na kolonoskopický zákrok či pri liečbe symptómov hemoroidov.
Senna na chudnutie či detox?
Oveľa kontroverznejšie je však využitie čaju Senna a Senny ako prísady v najrôznejších detoxikačných produktoch a v produktoch predávaných ako prípravky na chudnutie. Využívanie laxatív ako takých za účelom dosiahnutia štíhlejšej postavy podľa odborníkov nie je zdravé a môže viesť k vážnym zdravotným ťažkostiam, najmä k náchylnosti na vznik niektorej z vážnych porúch stravovania sa.
Okrem toho odborníci upozorňujú na to, že neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by Senna naozaj telo detoxikovala, prečisťovala či dokonca pôsobila ako tajomstvo štíhlej postavy.
Spôsoby užívania Senny
Jednou z najpopulárnejších foriem je sennový čaj. Tento čaj sa pripravuje zasypaním sušených listov (sypaný čaj) alebo vrecúšok sennového čaju (porciovaný čaj) horúcou vodou. Má rýchly účinok, ktorý sa obvykle prejaví do niekoľkých hodín. Dávkovanie a spôsob užívaia je uvedený na obale konkrétneho výrobku a vždy tieto nariadenia dodržiavajte!
Inšpiruj sa: Najužitočnejšie rady a tipy pre psychické a fyzické zdravie
Pozor na predávkovanie – možné nežiaduce účinky
V prípade, že čaj Senna alebo prípravky s obsahom Senny používate za akýmkoľvek účelom, pamätajte si, že táto látka by sa mala používať iba krátkodobo s cieľom vyliečiť zápchu, a to nie dlhšie ako 7 po sebe nasledujúcich dní podľa dávkovania uvedeného na obale produktu. Denná dávka nesmie byť presiahnutá.
Jej dlhodobým užívaním riskujete závislosť od laxatív či dokonca trvalé poškodenie pečene. Dajte si pozor najmä na vedľajšie účinky, ktoré zahŕňajú bolesť brucha, hnačky a nevoľnosti či iné tráviace problémy. Hrozí tie dehydratácia kvôli nadmernému hnačkovaniu. Navyše, dlhodobé používanie Senny môže negatívne ovplyvniť prirodzenú črevnú mikroflóru, čo môže narušiť tráviaci proces.
Aké sú kontraindikácie užívania Senny?
Tehotenstvo a dojčenie - Užívanie Senny počas tehotenstva môže byť nebezpečné, pretože môže vyvolať kontrakcie maternice, ktoré by mohli ovplyvniť priebeh tehotenstva. Taktiež nie je jasné, či sa účinné látky senny dostávajú do materského mlieka, preto by sa jej užívanie počas dojčenia malo obmedziť.
Deti - Užívanie Senny deťmi by malo byť obmedzené a pod prísnym lekárskym dohľadom, pretože deti sú citlivejšie na účinky preháňadiel a môžu byť náchylnejšie k dehydratácii a nerovnováhe elektrolytov.
Zápalové črevné ochorenia - Pri stavoch ako sú Crohnova choroba, ulcerózna kolitída alebo iné zápalové črevné ochorenia by sa Senna nemala užívať, pretože môže zhoršiť zápal a poškodiť črevnú sliznicu.
Akútne brušné stavy - Ak má niekto apendicitídu, obštrukciu čriev alebo akútnu brušnú bolesť neznámeho pôvodu, mal by sa vyhnúť užívaniu Senny, pretože môže maskovať príznaky a zhoršiť stav.
Operácie na črevách - Po operáciách na črevách by sa malo vyhnúť užívaniu Senny, kým nie je črevná funkcia plne obnovená a bez dohody s lekárom.
Interakcie s liekmi – Senna by sa nemala kombinovať s diuretikami (podporujú vylučovanie vody z tela), liekmi na srdce, kortikosteroidmi, liekmi proti zrážanlivosti krvi, liekmi na cukrovku. Ak užívate akékoľvek lieky, konzultujte podávanie Senny s odborníkom.
Článok aktualizovaný 25.6.2024