Môžeme jesť surové vajcia? Zistite, čo sa potom stane s naším telom

surové vajcia

Vajcia sú považované za základnú potravinu v mnohých domácnostiach po celom svete. Sú bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály, a preto sú obľúbenou súčasťou zdravých raňajok alebo rôznych jedál. Väčšina ľudí vajcia konzumuje varené alebo pečené, no niektorí sa odvážia aj k surovým vajciam. 

Môže byť ale konzumácia surových vajec nebezpečná, alebo naopak, je to výhodné pre naše telo? Čo sa vlastne stane, keď zjedeme vajce, ktoré neprešlo tepelnou úpravou? Pozrime sa na to, aké sú riziká a prínosy tohto kontroverzného stravovacieho zvyku.

Odporúčame: Vegánska praženica – ako ju pripraviť jednoducho a chutne?

Prečo niektorí ľudia jedia surové vajcia?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa niektorí rozhodnú konzumovať vajcia surové. Surové vajcia sú populárne najmä medzi športovcami a tými, ktorí sa zameriavajú na budovanie svalovej hmoty. V surových vajciach sú bielkoviny v svojej najčistejšej forme, preto ich telo údajne lepšie vstrebáva a využíva. Okrem toho surové vajcia neprejdú tepelnou úpravou, ktorá môže zničiť niektoré živiny. Preto niektorí tvrdia, že surové vajcia sú bohatšie na vitamíny, minerály a ďalšie prospešné látky.

Surové vajcia sú tiež často prítomné v niektorých receptoch, ako sú rôzne koktaily, dezerty alebo dokonca v nápojoch ako sú známe "vajcové likéry", ktoré sa tradične pripravujú zo surových vajec, cukru a alkoholu.

Riziká konzumácie surových vajec

Aj keď surové vajcia môžu obsahovať užitočné živiny, je dôležité si uvedomiť, že ich konzumácia so sebou nesie aj určité riziká. Najväčším problémom pri jedení surových vajec je riziko nákazy bakteriou Salmonella. Táto baktéria môže byť prítomná v škrupine vajca alebo v jeho vnútri, ak nie sú vajcia riadne ošetrené alebo skladované.

Symptómy infekcie Salmonellou zahŕňajú nevoľnosť, zvracanie, hnačku a bolesti brucha, ktoré môžu byť veľmi nepríjemné a trvať niekoľko dní. Aj keď nie každý, kto zje surové vajce, dostane infekciu, je to stále vážna hrozba, najmä pre deti, starších ľudí, tehotné ženy a osoby s oslabeným imunitným systémom. Riziko nákazy možno znížiť použitím vajec od overených a hygienicky bezpečných zdrojov, ale úplne sa mu vyhnúť nedá.

Okrem Salmonelly môže konzumácia surových vajec ovplyvniť aj absorpciu niektorých živín v tele. Surové bielky totiž obsahujú proteín nazývaný avidín, ktorý sa viaže na biotín (vitamín B7) a zabraňuje jeho vstrebávaniu. Ak sa tento proteín konzumuje vo veľkých množstvách, môže viesť k nedostatku biotínu, čo môže spôsobiť problémy ako kožné vyrážky alebo vypadávanie vlasov. Našťastie, tepelné spracovanie vajca tento proteín deaktivuje, čím sa biotín opäť stáva dostupným.

Odporúčame: Zdravý bylinkový šalát s vysokým obsahom vápnika: Ideálny na posilnenie kostí!

tepelné spracovanie vajec
Depositphotos

Výhody konzumácie surových vajec

Napokon, nie je možné úplne poprieť, že surové vajcia môžu priniesť aj určité výhody. Surové vajcia sú bohaté na kvalitné bielkoviny, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje na budovanie a opravu tkanív. Tieto bielkoviny sú v surovom vajci veľmi dobre zachované, pretože nie sú vystavené tepelnej úprave, ktorá by ich mohla zničiť.

Vajcia sú tiež vynikajúcim zdrojom vitamínov ako sú vitamín A, D, E a K, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí, pokožky a očí. Surové vajcia obsahujú aj esenciálne minerály ako železo, fosfor a selén, ktoré podporujú správnu funkciu mnohých telesných procesov.

Súčasťou vajec sú aj zdravé tuky, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť mozgu a srdca. Tieto tuky sú výživné a môžu mať pozitívny vplyv na vaše zdravie, najmä ak sa konzumujú ako súčasť vyváženej stravy.

Ako minimalizovať riziká pri konzumácii surových vajec?

Ak sa aj napriek zdravotným rizikám rozhodnete pre konzumáciu surových vajec, existujú spôsoby, ako minimalizovať potenciálne nebezpečenstvo. Najdôležitejším krokom je kúpa vajec od dôveryhodných a hygienických výrobcov, ktorí zabezpečujú, že vajcia sú bezpečné na konzumáciu. V súčasnosti je na trhu dostupná aj špeciálna "bezpečná" vajcia, ktoré sú ošetrené proti Salmonelle.

Taktiež je dobré, ak vajcia skladujete v chladničke a konzumujete ich čo najskôr po kúpe. Surové vajcia nikdy neuchovávajte pri izbovej teplote, pretože teplé prostredie podporuje rast baktérií. Vždy sa uistite, že vajce má nepoškodenú škrupinu, pretože poškodená škrupina môže umožniť baktériám preniknúť dovnútra vajca.

Prečítajte si: Frittata so špargľou a paradajkami: Ideálna raňajková pochúťka

Konzumácia surových vajec je rozhodnutím, ktoré prináša svoje výhody, ale aj riziká. Hoci surové vajcia môžu obsahovať kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály, je potrebné brať do úvahy aj potenciálne zdravotné riziká, ako je infekcia Salmonellou a obmedzená absorpcia niektorých živín. Ak sa rozhodnete pre surové vajcia, je dôležité dodržiavať správne hygienické opatrenia a vyberať bezpečné zdroje. Pre tých, ktorí sa obávajú rizík, môže byť lepšou voľbou variť vajcia, čím sa eliminujú potenciálne nebezpečenstvá.

V konečnom dôsledku, ako pri všetkom v strave, je kľúčom k zdraviu rovnováha a informovanosť. Jesť surové vajcia môže byť pre niektorých zdravý a chutný zvyk, no dôležité je si uvedomiť, že nie každý je pripravený na jeho potenciálne následky. Každý by mal zvážiť riziká a prínosy, ktoré surové vajcia ponúkajú, a prispôsobiť svoju stravu svojim potrebám a životnému štýlu.

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE