Ako sa prejavuje salmonelóza? Tieto fakty potrebujete ovládať!

Salmonelózu môžeme zaradiť medzi najznámejšie a pomerne i rozšírené ochorenia tráviacej sústavy. Práve letné obdobie s horúcimi dňami sú pre rozvoj tejto choroby o niečo viac rizikovejšie. Salmonelóza je charakteristická krátkou inkubačnou dobou, pričom sa prejavuje najmä zažívacími ťažkosťami.

Ale čo je vlastne príčinou tohto ochorenia, ako sa prejavuje a prenáša či ako sa pred ním chrániť? Množstvo dôležitých aj užitočných informácií nájdete v nasledujúcom článku. Aké sú príznaky, inkubačná doba a metódy liečby? Ako preventívne zásady proti salmonele dodržiavať?

Nebezpečné baktérie spôsobujúce vážne ochorenie – čo je salmonelóza?

Pod pojmom salmonelová enteritída či známejšie salmonelóza rozumieme infekčné črevné ochorenie, ktorého pôvodcom sú primárne baktérie s latinským názvom Salmonella enterica. Baktérie z rodu Salmonella sú anaeróbne tyčinkové baktérie, ktoré sa do ľudského organizmu môžu dostať viacerými cestami.

Po vstupe do tráviaceho traktu cez ústa prenikajú do sliznice čreva a spôsobujú prevažne tráviace ťažkosti. Zdrojom nákazy sú najmä domáce zvieratá, napríklad ošípané či hovädzí dobytok, respektíve živočíšne produkty, ako je mäso, vajcia a mlieko.

Ktoré potraviny predstavujú zvýšené riziko nákazy?

Aké má salmonelóza príčiny, resp. ako vzniká nákaza salmonelózou? Rizikové sú potraviny kontaminované salmonelou. Baktérie Salmonella sa do organizmu môže dostať po skonzumovaní nedostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov či nepasterizovaného mlieka.

Rovnako kontaminované môžu byť vajíčka a jedlá, v ktorých sú vajcia len sčasti upravené alebo neprešli tepelným spracovaním vôbec, napríklad majonéza, zmrzlina či vajíčka varené na mäkko.

Pre prenos salmonely je riziková aj konzumácia neumytého kontaminovaného ovocia a zeleniny a vo všeobecnosti nedostatočná hygiena pri kontakte s potravinami a podobne. Riziko nákazy salmonelózou býva o to vyššie u detí a starších jedincov.

Odporúčame: Zistite, prečo jesť amarant pravidelne! Máte ho na tanieri aj vy?

príznaky salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Inkubačná doba salmonelózy

Inkubačná doba salmonelózy, čiže doba od vstupu nákazy do organizmu po vypuknutie ochorenia, je veľmi krátka. Prvotné príznaky, typické pre toto hnačkové ochorenie, na vzniku ktorých sa podieľa baktéria poškodzujúca črevný epitel spolu s jej toxínom, sa môžu dostaviť už po niekoľkých hodinách. Zvyčajne ide o dobu od 2 až 6 hodín do maximálne 24 až 36 hodín.

Akými najčastejšími príznakmi sa salmonelóza prejavuje?

 • Aké má salmonelóza symptómy? Salmonelóza sa obvykle začína obyčajnou nevoľnosťou.
 • K nej sa pridávajú stále väčšie bolesti až kŕče v bruchu.
 • Časté sú aj pocity na zvracanie, prípadne sa môže dostaviť samotné zvracanie.
 • Medzi typické príznaky salmonelózy radíme aj hnačky. Stolica je zvyčajne kašovitá až vodnatá a má zelenkastú farbu.
 • Postihnutý je slabý a dehydrovaný.
 • Okrem tráviacich ťažkostí je častá aj horúčka s triaškou a bolesťami hlavy. Teploty pritom môžu stúpať až nad 40 °C.

Možné komplikácie salmonelózy

Pri veľmi ťažkých formách hrozí postihnutému život ohrozujúca strata tekutín a solí, čo sa bez správnej liečby môže skončiť naozaj zle. V niektorých prípadoch, a to len veľmi zriedka, sa infekcia môže krvným obehom dostať aj do ďalších častí tela a podnietiť rozvoj ďalších zdravotných problémov (reaktívna artritída, postinfekčný syndróm dráždivého čreva).

K bežným komplikáciám patrí dehydratácia organizmu. Závažná hnačka a vracanie môžu spôsobiť vážnu dehydratáciu, ktorá môže vyžadovať hospitalizáciu a intravenózne podávanie tekutín.

Salmonelóza môže viesť aj k sepse, najmä u osôb s oslabeným imunitným systémom, u starších osôb, alebo u detí. Sepsa je závažný stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť a môže byť život ohrozujúca.

Pozri aj: Ako pôsobí aeróbne cvičenie na človeka? Pomáha vôbec pri chudnutí?

prevencia salmonelózy

Zdroj: Shutterstock®

Diagnostika salmonelózy

Lekársku pomoc by ste mali bezodkladne vyhľadať pri podozrení na salmonelózu najmä v prípade, ak objavíte krv či hnis v stolici, taktiež pri veľmi častej hnačke, pretrvávajúcich vysokých teplotách aj výraznej dehydratácii. Pri veľmi malých deťoch je návšteva lekára potrebná už po prvých hnačkách a zvracaní.

Pri diagnostike sleduje lekár klinické príznaky, odoberie anamnézu a pacienta fyzicky vyšetrí, napríklad aj pohmatom brušnú oblasť. Prítomnosť baktérií Salmonella možno potvrdiť laboratórnymi testami vzorky stolice.

Liečba salmonelózy – aká je dĺžka liečby salmonelózy?

Pri liečbe sa uplatňuje najskôr hladovka, potom diétna strava. Dôležitá je rehydratácia, čiže navrátenie tekutín do organizmu. V niektorých prípadoch sa podávajú antibiotiká. Pri liečbe je tiež dôležitý oddych na lôžku. Obvykle však imunitný systém zvládne poraziť infekciu sám. 

Pri ľahšej formy salmonelózy dochádza k normalizácii zdravotného stavu pomerne rýchlo, a to už do pár dní. Ak sa príznaky zhoršujú alebo nezlepšujú po niekoľkých dňoch, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Ak je priebeh nákazy závažnejší, liečba môže trvať aj pár týždňov. Pri bežnej liečbe antibiotikami môže liečba trvať približne 7 až 14 dní.

Prevencia salmonelózy

Hlavne v letných mesiacoch by sme si však mali dávať pozor v prvom rade na prevenciu tohto ochorenia. Chrániť by sa mali o to viac starší ľudia, tehotné ženy a do rizikovej skupiny radíme aj malé deti a jedincov s oslabenou imunitou.

Prevencia nákazy salmonelózy v prvom rade spočíva najmä v dostatočnom tepelnom spracovávaní potravín a dodržiavaní hygienických zásad.

 • Nekonzumujte rizikové potraviny, ak sú z neznámych zdrojov.
 • Rozmrazené potraviny znovu nezmrazujte.
 • Spoliehajte sa radšej na kupovanú majonézu, ktorá prešla pasterizáciou.
 • Dávajte pozor na to, aby surové potraviny, ktoré sú určené na tepelné spracovanie, neprichádzali do kontaktu s čerstvými potravinami, napríklad ovocím či zeleninou.
 • Vo veľkých horúčavách nenechávajte jedlo chladnúť veľmi dlho.
 • Ak manipulujete s jedlom a potravinami, dbajte na dôslednú hygienu rúk.
 • Rovnako by ste mali dbať na dostatočnú čistotu vašej kuchyne.

Článok aktualizovaný 24.4.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE