Mala by byť povinnou súčasťou jedálnička? Zistite, prečo jesť pohánku!

účinky pohánky

Pohánka si získava čoraz viac fanúšikov. Ide predsa o veľmi zdravú potravinu, ktorá si zaslúži miesto v našich jedálničkoch. Je zdrojom vitamínov skupiny B aj železa a známa je svojím blahodarným vplyvom na kardiovaskulárny systém. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo sa oplatí jesť pohánku a akými spôsobmi si ju vychutnať!

Ako začať so zaradením pohánky do jedálnička? Prečo by mala byť pohánka súčasťou našej stravy? Pri ktorých problémoch pohánka pomáha? Obsahom ktorých látok je pohánka výnimočná? Zistite v článku, prečo je pohánka v jedálnička prakticky nevyhnutnosťou!

Čo je pohánka?

Pohánka jedlá je obilnina, ktorú radíme do čeľade stavikrvovité. Za pravlasť tejto rastliny sa považuje juhovýchod až stred Ázie, pravdepodobne dokonca oblasť Himalájí. Z týchto miest sa rozšírila takmer do celého sveta. Pohánka je jednoročná teplomilá rastlina, ktorá je v súčasnej dobe najviac rozšírená v oblastiach mierneho pásma severnej pologule. Pestuje sa ako krmovina aj liečivá bylina. 

Pohánka jedlá dorastá do výšky asi 80 až 100 centimetrov. Charakteristická je svojou vzpriamenou a málo rozvetvenou byľou, ktorá je navyše dutá a má typicky červenkastú farbu. Pohánku môžeme ďalej spoznať aj podľa jej vrcholíkovitých súkvetí, ktoré majú zvyčajne bielu, ružovkastú až fialovú farbu. 

Na jedinej rastline sa pritom môže vytvoriť v priemere 300 až 500 kvetov. Objavujú sa v júli až auguste. Plodom pohánky sú práve trojboké nažky, ktoré majú väčšinou hnedú farbu. Samozrejme, poznáme i iné odrody pohánok, ktorých nažky sú trochu odlišné.  

Odporúčame: Čo uvariť na obed? Vyskúšaj tento zdravý šošovicovo-mrkvový šalát!

účinky pohánky
Shutterstock®

Pohánka – nutričné hodnoty a obsah vitamínov

Pohánka obsahuje množstvo prospešných látok. Aké sú jej výživné hodnoty? Do tela dopraví veľké množstvo bielkovín, zložených sacharidov aj cennej vlákniny, ktorá má blahodarný vplyv na proces trávenia. Okrem toho sa v nej nachádza celý rad vitamínov, minerálnych látok aj stopových prvkov. 

Obsahuje draslík, fosfor, železo aj horčík a taktiež viaceré z vitamínov skupiny B. Nakoniec sa v nej ukrývajú aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny či mnohé antioxidanty. Spomenúť však musíme i rutín, ktorý má blahodarný vplyv na krvné kapiláry. 

Účinky pohánky – prečo pohánka patrí do našej stravy?

Aké má pohánka účinky na zdravie? Pohánka podporuje obranyschopnosť organizmu, napomáha odkysľovať telo a bojuje proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Pohánka má priaznivý vplyv aj na nervový systém človeka. Je bezlepková, čo ju robí vhodnou alternatívou pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok. Bezlepková pohánka obsahuje vysoký podiel bielkovín a esenciálnych aminokyselín, ako je lyzín, čo podporuje rast a opravu tkanív.

Pohánka a zdravé srdce

Táto obilnina je však pravdepodobne najviac známa svojimi priaznivými účinkami na srdcovo-cievny systém. Pohánka napomáha udržiavať naše cievy pevné a pružné. Do jedálnička by ju mali zaradiť osoby, ktoré trápi vysoký krvný tlak či cholesterol. Pohánka znižuje krvný tlak.

Pravidelná konzumácia pohánky tak predstavuje skvelú formu prevencie pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré sú v dnešnej dobe čoraz väčším strašiakom. Okrem toho je vítanou súčasťou jedálnička aj pri problémoch s kŕčovými žilami. 

Pohánkou proti rakovine

Pohánka je považovaná za potravinu s potenciálnymi protirakovinovými účinkami vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov, ako sú flavonoidy a rutín. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu znižovať riziko vzniku rakoviny. Okrem toho, vysoký obsah vlákniny v pohánke podporuje zdravie tráviaceho systému a pravidelné vylučovanie, čo môže prispieť k prevencii rakoviny hrubého čreva.

Pohánka pre diabetikov

Pohánka je vynikajúcou voľbou pre diabetikov vďaka svojmu nízkemu glykemickému indexu, čo znamená, že nespôsobuje rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Tento efekt pomáha diabetikom udržiavať stabilnú hladinu glukózy, čím sa znižuje riziko hyperglykémie. 

Okrem toho, pohánka je bohatá na vlákninu, ktorá spomaľuje trávenie sacharidov a absorpciu cukrov, čím prispieva k lepšej regulácii hladiny cukru v krvi. Prítomnosť esenciálnych minerálov, ako je horčík, podporuje aj zdravie srdca, čo je dôležité pre ľudí s diabetom, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení.

Pohánka a chudnutie

Pohánka je ideálnou potravinou pre tých, ktorí sa snažia schudnúť, pretože je nízkokalorická a bohatá na vlákninu, ktorá zvyšuje pocit sýtosti a znižuje prejedanie. Jej komplexné sacharidy sa trávia pomaly, čo poskytuje trvalú energiu a pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, čím sa predchádza náhlym pocitom hladu. 

Okrem toho, pohánka obsahuje vysoký podiel bielkovín, ktoré podporujú rast svalov a metabolizmus, čo je dôležité pri snahe o redukciu hmotnosti. Zahrnutím pohánky do jedálnička je možné efektívne podporiť chudnutie a dosiahnuť udržateľné výsledky. Ak sa snažíte schudnúť, objavte chuť pohánky!

Pozri aj: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!

konzumácia pohánky
Shutterstock®

Základná príprava pohánky

Hoci môžeme pohánku zaradiť medzi takzvané superpotraviny, pri jej kúpe ani zďaleka nemusíte siahnuť hlboko do peňaženky. Zoženiete ju aj v bežných obchodoch, a to približne od 1,20 eura za 500 gramové balenie. Jej príprava je jednoduchá. Vo všeobecnosti ju stačí prepláchnuť a v osolenej vode povariť asi 5 až 6 minút. Vody pritom pridajte približne o 1,5 násobok viac ako pohánky. Po odstavení nechajte obilninu ešte chvíľu odstáť a napučať.  

Po miernom ochladnutí môžete do pohánky pridať olivový olej či rozličné bylinky. Takto pripravenú pohánku môžete použiť ako prílohu k mäsu či rybám. Pokojne vám nahradí napríklad ryžu. Skvele sa kombinuje i so zeleninou varenou na pare. Pohánka je tiež vhodná do polievok, pokojne ju však primiešajte i do cesta na fašírky.

Tipy na prípravu a podávanie pohánky:

  • Pohánka na sladko: Uvarenú pohánku môžete použiť ako základ pre sladké raňajky. Pridajte med, škoricu, orechy, sušené alebo čerstvé ovocie a trochu mlieka alebo jogurtu pre chutný a výživný začiatok dňa. Táto pohánková kaša je skvelým štartom do nového dňa.

  • Pohánka na slano: Pohánka je skvelá aj ako príloha k hlavným jedlám. Môžete ju zmiešať s restovanou zeleninou, bylinkami a korením. Pridajte ju do šalátov, aby ste zvýšili ich výživovú hodnotu a dodali im zaujímavú textúru.

  • Pohánkové placky: Rozmixovanú pohánku môžete použiť ako základ pre bezlepkové placky. Zmiešajte ju s vajcom, zeleninou a korením, vytvorte placky a opečte ich na panvici.

  • Pohánkové rizoto: Nahradením ryže pohánkou môžete pripraviť výživné a chutné pohánkové rizoto. Restujte cibuľu a cesnak, pridajte pohánku, zeleninový vývar a obľúbenú zeleninu, a varte, kým sa pohánka neuvarí do mäkka. Recept na pohánkové rizoto sa isto oplatí vyskúšať.

  • Pohánkové polievky: Pridajte pohánku do polievok pre zvýšenie ich výživovej hodnoty a hustoty. Je ideálna do zeleninových, hubových alebo mäsových polievok.

  • Pohánkové múky: Pohánku môžete zomlieť na múku a použiť ju na pečenie chleba, koláčov, palaciniek a iných pečených dobrôt. Pohánková múka je bezlepková, čo ju robí vhodnou pre ľudí s celiakiou alebo intoleranciou na lepok.

Článok aktualizovaný 18.7.2024

Aktualizovaný článok: 18.07.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE