Dunenie v hlave a žalúdok na vode. Aj to sú veľmi nepríjemné príznaky opice, ktorú si uštedríme po noci plnej zábavy s priateľmi, samozrejme, sprevádzanej alkoholom. Alkohol je skutočne metla ľudstva a my si to, žiaľ, uvedomujeme, až keď je príliš neskoro.
Napriek tomu, že sa zaprisaháme, že už nikdy nebudeme piť, urobíme to znova a znova. Práve preto je dobré vedieť, čo zaberá na opicu a čo nie, pretože babských rád existuje neúrekom, no nie všetky sú naozaj účinné.
Ktoré triky neskúšať po nadmernej konzumácii alkoholu?
1. Ďalší alkohol – klin sa klinom (ne)vybíja
Poznáte príslovie: „Klin sa klinom vybíja?” Pri zaháňaní opice sa ho nedržte! Ak si myslíte, že ráno začnete pivkom, tak to pre vás môže byť len klinec do rakvy. Drink vás možno upokojí a zaženie niektoré symptómy opice, no nevylieči vás a opicu len oddiali.
Keď sa vaše telo dostane do módu postupného vytriezvenia, čo sa skôr či neskôr stane, odskáčete si to niekoľkonásobne. Pozor, ak ste zvyknutí na kávu, tá tiež opicu nezaženie, pretože dehydruje podobne ako alkohol.
Ako na to? Keď sa ráno zobudíte s opicou, pomôžu vám tekutiny, ktoré nie sú alkoholom, takže nesladené čaje a voda. Do tela potrebujete dostať tekutiny, ktoré z organizmu dehydrujúci alkohol vypudia. Vynikajúce sú aj minerálky, pretože z tela častým močením vyšli aj minerály, no a potom domáci vývar – zeleninový, slepačí alebo hovädzí.
Shutterstock®2. Nadmerný príjem vody
Mnohí z nás medzi drinkami pijú čo najviac vody v nádeji, že môžu vypiť aj rieku tvrdého alkoholu a nič negatívne to nespôsobí. Voda však nie je vakcína, a teda podľa odborníkov proti opici H2O nezaberie. Aj keď si často namýšľate, že voda vás zachráni, nie je to tak.
Naliatie žalúdka veľkým množstvom vody naraz môže spôsobiť viac problémov, než si myslíte. Príliš rýchla hydratácia môže zriediť žalúdočné šťavy, spomaliť trávenie a dokonca podráždiť už aj tak citlivý žalúdok po alkohole, čo môže viesť k nevoľnosti alebo zvracaniu. Odborníci preto odporúčajú piť vodu postupne, v malých dúškoch počas dňa, aby telo malo dostatok času na jej efektívne vstrebávanie a rehydratáciu.
Pozor aj na to, ak sa spoliehate po celý večer na pivko čí vínko v slepej nádeji, že zo slabšieho alkoholu vám na druhý deň nič nebude. Niekedy však nezáleží ani tak na tom, čo pijete, ale na tom, čo alkohol obsahuje, z čoho je vyrobený a ako veľmi je (ne)kvalitný. Preto môžete vypiť vínka koľko chcete, ak doň výrobca pridal najrôznejšie chemikálie, odskáčete si to.
3. Nezapíjajte opicu kávou
Aj keď sa môže zdať, že šálka silnej kávy vás po prehýrenej noci prebudí a osvieži, v skutočnosti môže stav ešte zhoršiť. Kofeín síce na chvíľu potlačí únavu, no zároveň zužuje cievy, čo môže zintenzívniť bolesti hlavy a zvýšiť krvný tlak.
Navyše, káva má močopudné účinky, čo znamená, že ešte viac prehĺbi dehydratáciu spôsobenú alkoholom. Namiesto kávy je lepšie siahnuť po vode, bylinkovom čaji alebo iontových nápojoch, ktoré telu pomôžu rýchlejšie sa zregenerovať.
Shutterstock®4. Lieky proti bolesti
Vždy, keď prídete domov po párty, nasadíte svoju zaručenú rutinu – pred spánkom si dáte liek proti bolesti hlavy a myslíte si, že ráno budete úplne čerství bez akejkoľvek ujmy. Viete však, že na opicu lieky neexistujú? Sem patria aj lieky a doplnky, ktoré v lekárňach či pri pokladniach sľubujú úľavu od nežiaducich prejavov opitosti. Podľa odborníkov však ide len o dobrý marketingový ťah.
Vráťme sa k však k liekom proti bolesti. Pred spánkom sa vám ich dávať neoplatí, pretože zväčša stratia účinok skôr, ako vôbec vaša opica nastúpi. Jediné, čo sa vám pred spánkom oplatí, je užiť antacidový liek, ktorý upravuje žalúdočnú flóru a pasuje sa s problémami ako je: reflux, vracanie, nevoľnosti a podobne.
S ostatnými symptómami a ich liečbou sa odporúča počkať do rána, kedy naozaj nastanú a riešiť ich potom. Na bolesti hlavy zvoľte lieky s obsahom aspirínu a jedlej sódy – tie by vás mali dať do poriadku. Vyhnite sa však liekom s obsahom látok, ktoré by mohli pečeň zaťažovať ešte viac, napríklad s acetaminofénom.
Pozor na kombináciu alkoholu s liekmi proti bolesti – Paracetamol (acetaminofén) môže pri nadmernej konzumácii alkoholu vážne poškodiť pečeň. Nesteroidné protizápalové lieky, ako ibuprofén alebo aspirín, môžu dráždiť žalúdok a zvýšiť riziko krvácania do tráviaceho traktu.
5. Nezajedajte opicu ťažkým jedlom
Mastné a vyprážané jedlá síce môžu pôsobiť ako lákavé „riešenie“ opice, no v skutočnosti môžu spôsobiť ešte väčšie tráviace problémy. Alkohol už sám o sebe dráždi žalúdok a mastné jedlo ho ešte viac zaťaží, čo môže viesť k nevoľnosti, páleniu záhy alebo dokonca zvracaniu.
Namiesto vyprážaných pokrmov a mastných jedál je lepšie zvoliť ľahšie alternatívy, ktoré upokoja žalúdok a doplnia živiny. Skvelou voľbou sú napríklad banány, ovsená kaša, nesladený jogurt alebo vývar, ktorý pomôže telu obnoviť rovnováhu elektrolytov.
Aktualizovaný článok: 16.02.2025