Epsomská soľ predstavuje z chemického hľadiska zlúčeninu s názvom síran horečnatý. Čo je však dôležitejšie, má blahodarný vplyv na zdravie človeka, a to zvonka i zvnútra.
Táto prírodná forma soli horčíka bola objavená ešte v 17. storočí, a to práve v meste Epsom v Anglicku, podľa ktorého bola i pomenovaná. Miestny farmár mal údajne problém so studňou, v ktorej mal príliš horkú vodu.
V nej sa totiž ukrýval vysoký podiel spomínaného síranu horečnatého. V súčasnosti ho za pomerne nízku cenu zoženiete na internete i v lekárni. V dnešnom článku vám prezradíme, ako epsomskú soľ používať. S akými zdravotnými problémami vám pomôže?
1. Bolesť hlavy
Epsomská soľ je skvelou prísadou do kúpeľa. Do vane s teplou vodou nasypte približne 1 až 2 šálky síranu horečnatého a nechajte ho poriadne rozpustiť. Vo vani relaxujte aspoň 15 až 20 minút.
Počas kúpeľa sa svaly krku i ramien poriadne uvoľnia a nepríjemná bolesť hlavy ustúpi do pozadia. Epsomskú soľ si do vane s vodou môžete pridať aj pri bolestiach kĺbov či zápalových procesoch v tele.
Pozri aj: Kokosový olej: Je to naozaj zázrak na všetko tak ako sa hovorí?
2. Opuchnuté nohy
Podobný kúpeľ môžete pripraviť aj pre svoje unavené, ťažké či opuchnuté nohy. Ak ste sa počas dňa poriadne nachodili, celý deň ste pobehovali v topánkach na vysokom podpätku, alebo ste si nešťastnou náhodou podvrtli členok, neváhajte si do väčšieho lavóra s teplou vodou pridať pol šálky epsomskej soli.
Takýto kúpeľ zmenší opuch, zjemní pokožku, ba dokonca odstráni aj zápach chodidiel.
3. Svalové kŕče
Kúpeľ s epsomskou soľou môže vyriešiť i problém s bolesťou svalov či svalovými kŕčmi. Ak máte po cvičení či športových aktivitách napäté svaly, neváhajte si dopriať relax vo vani s rozpusteným síranom horečnatým.
Prirodzene zvýšená hladina horčíka v tele blahodarne pôsobí nielen na svaly, ale tiež pomôže odbúrať stres, čo môže pomôcť napríklad k ľahšiemu zaspávaniu.
4. Akné
Epsomská soľ s antimikrobiálnymi účinkami je skvelým pomocníkom pri problémoch s akné.
Pol lyžice síranu horečnatého zmiešajte s trochou čistej, prípadnej micelárnej vody. Túto hmotu môžete ako píling použiť nielen na pleť, ale i pokožku celého tela. Epsomská soľ zbaví kožu odumretých častí, vyhubí škodlivé baktérie a hĺbkovo vyčistí póry.
5. Mastné vlasy
Vďaka epsomskej soli môžete zabudnúť i na mastné vlasy. Síran horečnatý zmiešajte s obľúbeným kondicionérom v pomere 1:1, naneste až ku korienkom vlasov a nechajte pôsobiť 15 až 20 minút. Následne opláchnite vlažnou vodou.
Pokožka hlavy bude zbavená nadmerného mazu dlhší čas. Vlasy navyše napohľad získajú úžasný objem.
6. Bodnutie hmyzom
Epsomská soľ predstavuje prvú pomoc pri bodnutí hmyzom. V šálke studenej vody nechajte rozpustiť 2 polievkové lyžice síranu horečnatého. Do tohto roztoku namočte kus látky či gázy a vo forme obkladu aplikujte na postihnuté miesto.
Nepríjemné svrbenie sa rýchlo stratí. Podobným spôsobom môžete ošetriť aj pokožku spálenú od slnka. Roztok z epsomskej soli dokáže účinne potlačiť mierne príznaky spálenia kože.
7. Zápcha
Ako sme spomínali už vyššie, síran horečnatý je možné používať aj zvnútra. Takýmto spôsobom však používajte len epsomskú soľ určenú na vnútorné použitie! Táto informácia by mala byť uvedená na obale produktu.
Vnútorné užitie tejto soli môže byť nápomocné pri zápche alebo iných tráviacich ťažkostiach. Pokiaľ sa na produkte nepíše inak, zvyčajne sa ráno nalačno užíva jedna lyžička síranu horečnatého rozpustená v pohári vody.
TIP: Vyrobte si domácu soľ do kúpeľa z epsomskej soli
- 4 šálky epsomskej soli
- 1 šálka hrubej morskej soli
- 40-60 kvapiek esenciálnych olejov (podľa vlastného výberu)
- 4-6 polievkových lyžíc sušených byliniek
Všetky prísady zmiešajte a používajte. Odporúča sa použiť 1/2 až 1 šálku soli do kúpeľa, aby ste z účinkov epsomskej soli vyťažili maximum. Vo vani sa odporúča zotrvať 20 minút.
Aktualizovaný článok: 5.7.2023