Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!

patizóny

Patizóny sú typicky letnou zeleninou, ktorá je nielen veľmi chutná, ale aj poriadne zdravá. V našich jedálničkoch však tento kultivar tekvice obyčajnej nemá až tak pevné miesto, ako iné druhy zeleniny. Je to však veľká škoda. 

Patizóny sú totiž jedinečné nielen svojím diskovitým tvarom s vlnitými okrajmi, ale aj vplyvom na zdravie človeka. Zväčša biele alebo žlté až oranžové plody obsahujú viacero dôležitých látok a majú tiež blahodarný vplyv na srdce či proces trávenia. Ako ešte podporuje patizón zdravie? Aké má patizón účinky? Viac v článku!

Účinky patizónu na zdravie: 

1. Patizóny obsahujú mnohé minerálne látky a vitamíny

Patizóny majú v prvom rade skvelé nutričné hodnoty. Sú zdrojom mnohých potrebných látok, vrátane minerálov aj stopových prvkov. Bohaté sú na draslík či fosfor, no rovnako telu dodajú vápnik, horčík, železo alebo selén a zinok. 

Táto chutná zelenina však nezaostáva ani v obsahu vitamínov. Patizón obsahuje vitamíny C, E aj K. Taktiež plody obsahujú veľa vitamínov skupiny B, ako je kyselina listová či niacín. Ukrýva však aj poriadnu dávku betakaroténu a menšie množstvo bielkovín.

Odporúčame: Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti

chudnutieShutterstock®

2. Patizóny sú nízkokalorické

Patizón je z viac ako 80 percent tvorený len vodou, pričom na 100 gramov má len okolo 30 kalórií, čo je skutočne nízky obsah kalórií. Je preto ideálnou potravinou, ktorú môžete do jedálnička zaradiť aj pri rozličných diétach, respektíve v rámci zdravého stravovania. Patizóny majú taktiež blahodarný vplyv na metabolizmus, čo sa hodí nielen pri redukcii váhy. Okrem toho podporujú imunitný systém človeka.

3. Patizón má priaznivé účinky na zdravie srdca 

Patizóny sú charakteristické len veľmi nízkym obsahom sodíka, preto sú vítanou súčasťou jedálnička jedincov, ktorých trápia nejaké problémy s obličkami či srdcovo-cievne ochorenia. Chutné diskovité plody napomáhajú k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu v krvi aj krvného tlaku.

4. Patizón pre zdravie obličiek

Aké má ešte patizón účinky? Okrem toho majú močopudné účinky, takže prispievajú k regulácii obsahu vody v organizme. To pomáha pri zadržiavaní vody v organizme.

Patizóny majú vysoký obsah vody, čo môže podporiť hydratáciu a zvýšiť produkciu moču. Zvýšená produkcia moču môže pomôcť pri vyplavovaní toxínov z tela. Hydratácia je dôležitá aj pre zdravie obličiek. Hydratované obličky môžu efektívnejšie odstraňovať odpadové látky z krvi.

Pozri aj: Záhadné choroby ľudstva: Pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli!

podpora tráveniaShutterstock®

5. Zdravý patizón podporuje trávenie

Patizóny obsahujú slušnú dávku cennej vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre tráviaci systém a jeho správnu funkciu. Nedostatok vlákniny sa môže prejaviť nepravidelným vyprázdňovaním aj zvýšeným cholesterolom. Patizóny účinne napomáhajú podporovať proces trávenia a konkrétne aj činnosť žalúdka či čriev. Prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu aj odstraňovaniu škodlivín z čriev. Ich výhodou je aj to, že nenadúvajú. 

Ako konzumovať patizón?

Tieto jedinečné tekvicové plody je možné vychutnať si na viacero spôsobov. Postačí im aj krátka tepelná úprava, pomerne rýchlo totiž zmäknú. Ošúpaný a na plátky narezaný patizón môžete obaliť v trojobale a vysmažiť. Je to lahôdka, aj keď nie veľmi zdravá. 

Zdravšou variantov je grilovanie patizónov spolu s ďalšími druhmi zeleniny a mäsom na grile. Rovnako ich môžete použiť na prípravu krémovej polievky alebo ich skúste naplniť mletým mäsom a zapiecť v rúre. Podávať môžete aj dusené patizóny. 

Surové si ich však môžete nakrájať aj do zeleninového šalátu. Dokonca je ich možné nakladať do sladkokyslého nálevu. S patizónmi objavíte vždy nové chute!

Ak si neviete dať rady, ako pripraviť patizón, tu nájdete skvelé tipy: Ako pripraviť patizón? Máme tipy na tie najlepšie recepty.

Článok aktualizovaný 31.5.2024

1 komentár
Alžbeta Stanková

Alžbeta Stanková

14.07.2019 12:29

pre mňa nové informácie!

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE