Tipy, ako na jarný detox: Už po pár dňoch z vás bude nový človek!

jarný detox

Zima sa skončila, v záhradkách rastú prvé jarné bylinky a začína sa sezóna čerstvých vitamínov. Musíme očistiť organizmus od „zimných nánosov“ a škodlivín. Jarné upratovanie potrebuje nielen náš byt, ale aj naše telo. Je čas na detox!  

Jar je najideálnejším obdobím, pretože vtedy najlepšie reagujeme na očistné procesy. Začať s detoxikáciou však môžeme v ktoromkoľvek období, keď to naše telo potrebuje. Nepleťte si detox s hladovkou. Určite by ste sa nemali trápiť hladom, ale pochutnať si na zdravých jedlách, oddýchnuť si a načerpať novú energiu.

Čo je detoxikácia?

Vzduch, ktorý dýchame je znečistený, voda i potrava obsahujú toxíny a tie sa denne dostávajú do nášho organizmu. Náš životný štýl tiež nie je vždy ideálny, máme málo pohybu, minerálov, vitamínov a enzýmov. A hoci naše telo dokáže uskutočniť samočistiace procesy, orgány na to určené, sú preťažené a organizmus je zanesený odpadovými, škodlivými látkami. 

Uvádza sa, že len v hrubom čreve sa nachádza od troch do päť kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy. Musíme spraviť všetko preto, aby sme zlepšili funkciu pečene, obličiek, čriev, pokožky a lymfatického systému. Detoxikácia je teda odstránenie toxínov z tela a jeho prirodzená neutralizácia. Základom je zmena stravovania, kým nie je neskoro.

Signály, že telo možno potrebuje podporiť detoxom

Aj naši predkovia dodržiavali pred Veľkou nocou pôst. Možno povedať, že i ten bol takým malým jarným detoxom. Väčšinou vám naše telo napovie, čo potrebuje. Detoxikáciu potrebujete, ak trpíte aspoň tromi z nasledujúcich príznakov:

  • nedostatok energie,
  • únava, ktorú nezaženie ani dostatok spánku,
  • nadúvanie a zápcha,
  • zadržiavanie tekutín alebo zapchaté dutiny,
  • kožné problémy – akné, vyrážky, svrbenie pokožky,
  • bolesti hlavy z neznámych príčin,
  • znížená odolnosť proti infekciám,
  • problémy so sústredením,
  • jazyk najčastejšie s bielym povlakom, ktorý indikuje toxicitu v tráviacom trakte.

ako na detox
Shutterstock®

Čo jesť počas jarného detoxu?

Konzumujte vo zvýšenej miere potraviny s vlákninou, ktorá je označovaná ako „črevná metla“. Do jedálnička zaraďte detoxikačné potraviny, ako sú brokolica, cesnak, cvikla, hrášok, kapusta, kel, špenát, mrkva, stonkový zeler, uhorka, brusnice, čučoriedky. 

Konzumácia týchto potravín pomáha naštartovať trávenie, prečisťuje črevá a dodáva telu potrebné vitamíny, minerály a antioxidanty. Uprednostňujte čerstvú alebo šetrne tepelne upravenú zeleninu a ovocie, ideálne v podobe šalátov, polievok, smoothie alebo dusených jedál. Skvelou voľbou sú aj klíčky a microgreens, ktoré majú vysoký obsah živín a dodajú telu energiu počas celej očisty.

Zaradenie fermentovaných potravín do jedálnička

Počas detoxu môžu byť skvelou podporou aj fermentované potraviny ako kyslá kapusta, kimchi, kefír či kombucha. Obsahujú prospešné baktérie – probiotiká, ktoré zlepšujú trávenie, posilňujú črevnú mikroflóru a pomáhajú telu lepšie vstrebávať živiny. Zaradením týchto potravín do jedálnička podporíte prirodzenú očistu organizmu zvnútra.

potraviny na detox
Shutterstock®

Čo z jedálnička vyradiť pri jarnom detoxe?

Počas jarného detoxu je dôležité nielen zaradiť prospešné potraviny, ale aj vylúčiť tie, ktoré telo zbytočne zaťažujú a bránia prirodzeným očistným procesom. Ide najmä o potraviny, ktoré podporujú zápal, prekysľujú organizmus alebo spomaľujú trávenie. Ich vyradením uľahčíme prácu pečeni, obličkám aj črevám a podporíme celkovú regeneráciu organizmu. Zo stravovania vylúčte:

  • cukor, 
  • alkohol, 
  • červené mäso, 
  • vnútornosti, 
  • mlieko,
  • vajíčka.

Pitný režim pri detoxikácii

Pri detoxikácii je mimoriadne dôležitý pitný režim, najvhodnejšia je čistá voda, prípadne čaje z byliniek, ako sú žihľava, echinacea, púpava, pestrec mariánsky, vilcacora, rebríček obyčajný. Nie je vhodné dlhší čas piť čaj len z jednej bylinky. Striedajte ich. Vhodné sú  aj ovocné šťavy, ale rieďte ich s vodou. Nepite sladené nápoje, kávu, čierny čaj nahraďte zeleným alebo bielym čajom. 

Telu doprajte antioxidačné vitamíny A, E, C, selén, ale aj B-komplex, vápnik, horčík a zinok. Vhodné stravovanie dopĺňajte dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, relaxáciou a oddychovaním.

Dôležitosť kvalitného spánku a odpočinku pri jarnom detoxe

Počas detoxikácie organizmus vykonáva intenzívnu vnútornú očistu, ktorá si vyžaduje dostatok energie. Práve počas spánku prebieha obnova buniek, regenerácia orgánov a efektívne vylučovanie toxínov. Nedostatok spánku môže celý proces spomaliť a znížiť jeho účinnosť.

Okrem nočného spánku je dôležité aj vedomé oddychovanie počas dňa. Doprajte si čas na relax, vychádzky do prírody, dychové cvičenia alebo krátku meditáciu. Fyzická aj psychická rovnováha podporuje lepšie fungovanie detoxikačných mechanizmov a prináša telu i mysli novú energiu.

čaj na detox
Shutterstock®

Využitie sauny a suchého kefovania na podporu jarného detoxu

Ďalším skvelým spôsobom, ako podporiť vylučovanie toxínov, je pravidelné saunovanie. Teplo v saune rozširuje cievy, zvyšuje cirkuláciu krvi a stimuluje potenie, vďaka čomu sa telo zbavuje škodlivín cez pokožku. Po saune nezabudnite doplniť tekutiny, ideálne čistou vodou alebo bylinným čajom.

Suché kefovanie tela zas pomáha aktivovať lymfatický systém, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri očiste organizmu. Stačí niekoľko minút denne pred sprchou použiť kefku s prírodnými štetinami a pohybovať ňou smerom k srdcu. Okrem detoxikačných účinkov zlepšíte aj cirkuláciu a stav pokožky.

Význam postupnej prípravy na detoxikáciu

Na detoxikáciu by sme telo nemali pripraviť zo dňa na deň. Je vhodné niekoľko dní vopred začať postupne obmedzovať ťažké a spracované potraviny, ako aj sladkosti, kofeín či alkohol. Pomôžeme tak organizmu znížiť zaťaženie a zmierniť prípadné nežiaduce sprievodné prejavy, ako sú bolesti hlavy či únava.

Zároveň je dobré vopred zvýšiť príjem tekutín, čerstvej zeleniny a vlákniny, ktoré prirodzene podporujú trávenie. Tým pripravíme tráviaci trakt na očistu a zabezpečíme plynulejší priebeh celého detoxikačného procesu.

Nezľaknite sa!

Ak v organizme prebieha proces zbavovania sa toxínov, reakciou môže byť bolesť hlavy, prípadne únava, slabosť, precitlivelosť na zvuky, horší spánok. Nebojte sa, nie je to choroba, ale príznaky očisťovania organizmu.

Úspešný proces detoxikácie podporte fyzickou aktivitou, oddychom a relaxovaním. Veľký výdaj energie nie je vhodný, lebo organizmus potrebuje veľa energie na rozkladanie toxínov.

Aktualizovaný článok: 24.03.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE