Prekvapivé účinky bromelínu: Ako telu poslúži táto látka?

účinky bromelínu

Naše telo potrebuje pre správnu funkciu základné živiny, a to bielkoviny, tuky a sacharidy. Okrem toho sú pre nás nenahraditeľné i vitamíny či minerálne látky a stopové prvky. V našom tele však majú význam i rozličné enzýmy a práve na jeden z nich sa pozrieme bližšie aj nasledujúcom článku. 

Prezradíme vám, aké sú účinky bromelínu, resp. bromelainu? Aké sú výhody užívania bromelaínu? Je to účinná pomoc pri trávení? Existujú nejaké nežiaduce účinky bromelainu? Zistite viac!

Ananásový enzým bromelín

Pod pojmom bromelín (bromelaín / bromelain) rozumieme enzým, ktorý radíme do skupiny proteolitických enzýmov. Svojimi vlastnosťami a pôsobením sa podobá ľudským enzýmom. Napomáha pri procesoch v tráviacom trakte a je užitočný priamo pri štiepení bielkovín. 

Má protizápalové účinky, prispieva k eliminácii mediátorov zápalu a je nápomocný pri nepriaznivom prekyslenom prostredí v tráviacom trakte. Táto látka bola prvýkrát izolovaná venezuelským chemikom Vicentom Marcanom v roku 1891 z ananásu. Za odporúčanú dennú dávku bromelínu je považované množstvo 250 až 500 mg.

Bude vás zaujímať: Je pšeničná tráva naozaj všeliek? Zistite o tomto fenoméne viac!

vplyv bromelínu
Shutterstock®

Protizápalové účinky a ďalšie pozitívne účinky bromelainu

Aké má bromelain účinky? Enzým bromelín pozitívne ovplyvňuje ľudský organizmus vo viacerých smeroch. Ako prvé má blahodarný vplyv na tráviacu sústavu človeka a procesy trávenia. Výrazne napomáha človeku pri rozličných tráviacich ťažkostiach, akými sú napríklad zápcha alebo hnačka či plynatosť. Rovnako môže zlepšiť stav pacienta pri zápalových ochoreniach čriev (napríklad Crohnova choroba) či pálení záhy. 

Zlepšuje činnosť tenkého aj hrubého čreva a celkovo posilňuje imunitu. Obmedzuje hnilobné procesy a kvasenie. Ďalej má bromelín pozitívny vplyv na cievny systém. Prispieva k odstraňovaniu cholesterolových usadenín zo stien ciev. Vďaka tomu napomáha znižovať riziko rozvoja trombózy, respektíve vzniku krvných zrazenín. 

Keďže  má protizápalové vlastnosti, môže byť užitočný pri liečbe reumatických zápalov kĺbov. Osožiť môže napríklad pri liečbe reumatickej artritídy. Známa je tiež schopnosť bromelínu rozkladať nadbytočný tuk. Okrem toho má tento enzým pozitívny vplyv aj na stav pokožky, podporuje hojenie rán a môže pomôcť i močovým cestám.

Bromelín získame vďaka konzumácii ananásu

Proteolytický enzým bromelín dokáže nášmu telu prospievať skutočne rozličnými spôsobmi. Kde ho však hľadať? Aké sú zdroje bromelainu? Samozrejme, rozličné živiny, látky a podobne by sme nášmu telu mali dopĺňať v prvom rade prostredníctvom pestrej stravy. 

Aké sú teda potravinové zdroje bromelínu? Ako sme spomenuli už vyššie, tento enzým bol izolovaný koncom 19. storočia z ananásu. A práve toto chutné exotické ovocie je primárnym a najvýznamnejším zdrojom bromelínu. Práve preto sa oplatí zaradiť ananás do jedálnička. 

Pravidelne si doprajte čerstvé kúsky ananásu, na zaváraný rovno zabudnite. Skvelou voľbou je aj zdravá ananásová šťava, ideálne doma pripravená. Lahodný ananás navyše pôsobí detoxikačne, doplní človeku i vitamíny C či K a taktiež mangán, draslík alebo zinok.

 Odporúčame: Najzdravšie exotické ovocie: Ktoré to je a prečo doň investovať?

zdroje bromelínu
Shutterstock®

Bromelain ako výživový doplnok – účinný pri podpore trávenia?

Bromelín sa často používa ako doplnok stravy pre svoje protizápalové a analgetické účinky. Môže pomôcť zmierniť zápal a bolesť pri stavoch, ako je artritída. Tiež sa používa na podporu trávenia, pretože pomáha štiepiť proteíny v potrave. 

Vďaka tomu môže zlepšiť trávenie a zmierniť príznaky tráviacich ťažkostí, ako sú nadúvanie a plynatosť. Je to účinný pomocník na podporu trávenia. Niektoré štúdie naznačujú, že bromelain môže prispieť k zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia tým, že znižuje tvorbu krvných zrazenín a zlepšuje cirkuláciu.

Ako užívať bromelín?

Bromelain je dostupný vo forme tabliet, kapsúl alebo prášku. Pred použitím je vhodné vždy konzultovať to s lekárom. Ak takýto výživový doplnok užívate, vždy dodržiavajte stanovenú dávku. Je dôležité dodržiavať pokyny na etikete výrobku alebo konzultovať vhodné dávkovanie s lekárom.

Ak užívate dlhodobo lieky na predpis, o to dôležitejšie je konzultovať užívanie bromelínu v kapsuliach s lekárom. Bromelain môže interagovať s niektorými liekmi, najmä s antikoagulanciami a protidoštičkovými liekmi, čo môže zvýšiť riziko krvácania. Preto je dôležité konzultovať užívanie bromelainu s lekárom, ak užívate tieto lieky.

Existujú riziká užívania bromelínu v tabletách?

Možné riziká súvisia v prvom rade so spomenutou interakciou s liekmi, ktoré jedinec dlhodobo užíva na predpis lekára. Pri nadmernom užití bromelínu, teda pri prekračovaní odporúčaných dávok, sa môžu objaviť žalúdočné a brušné ťažkosti. U citlivejších jedincov sa môžu objaviť vedľajšie účinky vo forme alergickej reakcie, a to hlavne v podobe svrbiacej pokožky či opuchu hrdla. 

Bezpečnosť bromelínu počas tehotenstva a dojčenia nie je dostatočne preskúmaná, preto sa takýto výživový doplnok v tomto období neodporúča užívať. Výživový doplnok bromelain sa obvykle neodporúča ani osobám s poruchami krvácania. 

Článok aktualizovaný 21.5.2024

Aktualizovaný článok: 21.05.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE