Pálčivý pocit v hrdle a na hrudi poznáme azda všetci. Pálenie záhy niekoho trápi len veľmi sporadicky alebo vôbec, no u niekoho ide (bohužiaľ) o bežnú súčasť života. Otázkou však zostáva, ako pálenie záhy zmierniť alebo úplne poraziť. Mnohí pritom nedajú dopustiť na takzvané babské rady. Je skutočne overeným liekom na pálenie záhy nálev z kyslých uhoriek? Ako pre koho!
Jeho pôvod je rôzny
Ako vždy, poďme si o pálení záhy na úvod povedať o čosi viac. Azda najdôležitejšou informáciou je to, že k nemu dochádza, keď sa obsah žalúdka vracia do pažeráka aj so žalúdočnými kyselinami. Práve tie spôsobujú pálčivý pocit v hrdle a v oblasti hrude, ktorý je často sprevádzaný aj trpkou chuťou v ústach.
Dôvod vzniku pálenia záhy sa rôzni od človeka k človeku. U niekoho môže byť na vine oslabený pažerákový či srdcový zvierač, u žien často pálenie záhy súvisí s tehotenstvom a zväčša odíde v období šestonedelia. Ovplyvňujú ho však aj ďalšie faktory a náchylnejší sú naň fajčiari či obézni ľudia, ale aj milovníci kávy, alkoholu a pikantných jedál. Pálenie záhy často nastáva aj vtedy, ak si bezprostredne po jedle ľahnete do vodorovnej polohy a spôsobiť ho môžu aj určité lieky.
Odporúčame: 15-minútová joga proti stresu: Rozlúčte sa so stresom a úzkosťou!
Pálenie záhy a nálev z uhoriek
Ak sa pozriete do akéhokoľvek článku o domácich trikoch na to, ako pálenie záhy potlačiť, celkom určite v ňom nájdete kyslý nálev zo zaváraných uhoriek. Skutočnosť je však taká, že nálev z kyslých uhoriek je v tomto smere skôr subjektívna záležitosť. Znamená to, že na niekoho zaberá a na niekoho nie a čo je úplne najhoršie, u niekoho môže práve táto uznávaná domáca liečba pálenie záhy spôsobiť.
Celá teória o tom, ako vlastne nálev z kyslých uhoriek funguje je nasledovná. Vedci sa domnievajú, že probiotiká, ktoré nálev obsahuje, pôsobia pozitívne na ľudský gastrointestinálny trakt, čo upokojuje celý proces vracania žalúdočných kyselín do pažeráka. V skutočnosti však kupované kyslé uhorky prechádzajú pasterizáciou, ktorá odstraňuje nielen škodlivé, ale aj dobré probiotické baktérie. Môže sa tak stať, že si na pálenie záhy dávate v podstate len čistý ocot, čo môže symptómy pálenia záhy vyvolať alebo zhoršiť.
Prevencia je najlepší liek
Pri pálení záhy je najlepší liek to, ak mu úplne predídete. Dôležité je poznať vlastné symptómy a pokúsiť sa identifikovať, čo ho spôsobilo. Následne sa musíte danej potravine alebo činnosti jednoducho vyvarovať. Z preventívnych opatrení však môžete vynechať alkohol a tabak, môžete jesť skôr menšie porcie viackrát za deň a po jedle si zásadne nelíhajte.
S tým súvisí aj odporúčaný čas posledného jedla pred nočným spánkom – mali by ste jesť najneskôr 4 hodiny pred spaním. V rámci prevencie pred vznikom pálenia záhy popíjajte zázvorový čaj alebo žuvajte žuvačku. Z diéty vynechajte aj sýtené nápoje, čokoládu, mätu, citrusy a džúsy a obmedzte aj príjem kofeínu.
Pozri aj: Aká je najčastejšia príčina smrti u žien? Spoznajte varovné signály!