Viete, aká je najčastejšia príčina smrti u ľudí? Možno by ste tipovali rakovinu, no rakovina sa v tomto neslávnom rebríčku umiestnila „až” na druhom mieste. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) totiž ľudia najčastejšie prichádzajú o život pre ochorenia, ktoré spadajú pod chronicky venózne, teda kardiovaskulárne ochorenia. A alarmujúce sú štatistiky najmä u žien. Ako rozpoznať skoré príznaky kardiovaskulárneho ochorenia u ženy, kým ešte nie je neskoro?
Hrozivá štatistika
Vedeli ste, že štatisticky zomrie na ochorenie obehovej sústavy 1 z 5 žien na svete? Podľa WHO takto príde o život ročne celkovo takmer 18 miliónov ľudí, drvivá väčšina z nich zomiera na infarkt či mŕtvicu. Vo väčšine prípadov však ide o smrť, ktorej sa dalo predísť, a tu prichádza na rad kameň úrazu.
Odborníci bijú na poplach a vystríhajú pred nedostatočnou edukáciou. Keďže mnohé ženy o vysokom výskyte kardiovaskulárnych ochorení ani len netušia, nepoznajú ani varovné signály, ktoré im telo dáva, aj preto zostanú často nepovšimnuté.
Odporúčame: 3 najzákladnejšie cviky na zdravý chrbát: Toto vám zaručene prospeje!
U žien sa prejavuje inak
Možno sa pýtate, prečo odlišujeme príznaky srdcového ochorenia u žien a u mužov. Je tomu tak jednoducho preto, že u žien sa mierne líšia. Poďme si ale povedať, prečo kardiovaskulárne ochorenia vôbec vznikajú, teda kto má na ne nábeh.
Rizikové sú najmä ženy s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, pacientky s diabetom, no príčinou môže byť aj genetika. Čo sa nezdravého životného štýlu týka, rizikové sú fajčiarky, ženy so sedavým životným štýlom aj obézne ženy. I keď nepatríte do žiadnej z týchto rizikových kategórií, odborníci upozorňujú, že je dôležité mať sa na pozore. Samozrejmosťou by mala byť zdravá strava bez užívania tabaku a alkoholu, redukcia až eliminácia stresu, dostatok pohybu aj oddychu.
Bolesť sánky či krku
Na záver sa pozrieme na ranné príznaky kardiovaskulárneho ochorenia, ktoré mnohé ženy až príliš často bagatelizujú, nechajú ich upadnúť do zabudnutia a nevyhľadajú potrebnú lekársku pomoc. Okrem notoricky známeho príznaku v podobe ťažoby či pichavej bolesti na hrudi sa môže srdcovo-cievne ochorenie prejaviť napríklad aj ako ostrá bolesť vystreľujúca do oblasti brucha, krku, sánky a oboch rúk. Príznakom môže byť aj studený pot, dýchavičnosť sprevádzaná bolesťou hrude alebo dýchavičnosť sama osebe a symptómom môže byť aj dezorientácia a zvracanie či nevoľnosti.
Ak niektoré z týchto príznakov spoznávate a vyskytujú sa u vás pravidelne, mali by ste neodkladne navštíviť lekára. Príznaky by nemali brať na ľahkú váhu ani mladšie ženy, pretože sa aj tie stávajú čoraz viac obeťou odvrátiteľného srdcovo-cievneho ochorenia.
Pozri aj: Čo sú streptokoky? Toto by sme o nich mali vedieť!