Ako zmierniť príznaky menopauzy? Toto zaručene pomôže!

príznaky menopauzy

Kým niektoré ženy po prechode nepociťujú žiadne výraznejšie zmeny vo svojom zdravotnom stave, iné zase potrápia nemalé menopauzálne problémy. Typické sú najmä návaly horúčavy, zmeny nálad a podráždenosť či nadmerné potenie. Objavujú sa i bolesti hlavy či problémy so spánkom. Žena pritom môže pre ľahšie zvládanie menopauzy a celkovú fyzickú aj duševnú pohodu urobiť niekoľko opatrení. 

Veľký význam má v prvom rade zdravá strava, ktorá telu doplní všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny. Taktiež netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Žena by mala dbať aj na dostatok pohybu a rovnako je vhodné udržiavať si optimálnu telesnú hmotnosť. Pri výskyte rôznych sprievodných ťažkostí je pritom možné sa spoľahnúť aj na viaceré bylinky. Ktoré sú najlepším pomocníkom pri menopauze a sú dobré na zmiernenie príznakov? Ktoré byliny utlmia návaly tepla?

Najčastejšie príznaky menopauzy

Ktoré nepríjemné príznaky sú pre menopauzy bežné? Menopauza je prirodzená fáza v živote ženy, ktorá prichádza s rôznymi fyzickými a psychickými príznakmi. Medzi najčastejšie a najnepríjemnejšie príznaky patria:

  • Návaly tepla: Toto je jeden z najbežnejších príznakov menopauzy. Ženy môžu zažívať náhle vlny tepla, ktoré často sprevádza potenie a niekedy aj sčervenanie pokožky. Návaly tepla môžu trvať niekoľko sekúnd až niekoľko minút a môžu sa objavovať v rôznych frekvenciách počas dňa a noci.
  • Nočné potenie: Tento príznak je podobný návalom tepla, ale vyskytuje sa počas spánku. Nočné potenie môže viesť k narušeniu spánku a následne k únave a podráždenosti počas dňa.
  • Nespavosť:Problémy so spánkom sú časté počas menopauzy. Okrem nočného potenia môžu byť ženy postihnuté neschopnosťou zaspať, častým prebúdzaním sa alebo skorým prebúdzaním bez možnosti opätovne zaspať.
  • Zmeny nálad: Menopauza môže ovplyvniť emočnú stabilitu, pričom ženy často zažívajú náladovosť, úzkosť, podráždenosť a depresiu. Tieto zmeny sú často spojené s kolísaním hormonálnych hladín.
  • Únava: Neustále pocity vyčerpania alebo nízkej energie sú bežné. Únava môže byť dôsledkom kombinácie nespavosti, nočného potenia a emocionálneho stresu.
  • Suchosť pošvy: Znížené hladiny estrogénu môžu spôsobiť suchosť pošvy, čo môže viesť k diskomfortu a bolestiam pri pohlavnom styku.
  • Znížené libido: Zmeny v hladinách hormónov často vedú k zníženiu sexuálnej túžby, čo môže byť frustrujúce pre ženy aj ich partnerov.
  • Problémy so sústredením a pamäťou: Niektoré ženy zažívajú problémy s „mozgovou hmlou“, čo zahŕňa zhoršenú schopnosť sústrediť sa, zabúdanie a celkovú zníženú kognitívnu výkonnosť.
  • Zmeny v hmotnosti: Mnoho žien si počas menopauzy všimne zvýšenie hmotnosti, najmä v oblasti brucha, čo môže byť spojené s hormonálnymi zmenami a spomalením metabolizmu.
  • Zmeny na koži a vlasoch: Koža môže stratiť svoju pružnosť a hydratáciu, čo vedie k suchosti a tvorbe vrások. Vlasy môžu byť redšie a menej husté.

Odporúčame: Aká je prevencia kŕčových žíl? Toto môžete urobiť pre svoje zdravie!

ploštičník strapcovitý
Shutterstock®

Bylinky, ktoré pomôžu zvládnuť príznaky menopauzy:

1. Ploštičník strapcovitý

Ploštičník hroznovitý obsahuje izoflavóny aj esenciálne mastné kyseliny a napomáha v ženskom tele regulovať funkciu estrogénu. Výborne pomáha ženám s rozličnými hormonálnymi problémami. Tlmí príznaky pred aj po menopauze. Môže byť užitočný pri zmenách nálad, problémoch so spánkom, búšení srdca a celkovom nepokoji. 

Taktiež napomáha spomaľovať úbytok kostnej hmoty, k čomu počas menopauzy zvykne dochádzať. Na prípravu záparu sa využíva koreň rastliny. Ak však žena užíva nejaké lieky na menopauzu, je vhodné použitie tejto byliny konzultovať s lekárom. Rovnako sa neodporúča ženám, ktoré užívajú antikoncepciu.

2. Ďatelina lúčna – tlmí návaly tepla

Ďatelina lúčna ani zďaleka nie je obyčajnou burinou, ktorú hojne nájdeme rásť na každej lúke či v našich záhradách a okolo obydlí. Ide totiž o liečivú bylinku, ktorú by mali poznať všetky ženy, či už mladšie, alebo staršie. Obsahuje množstvo fytoestrogénov. 

Používa sa napríklad pri nepravidelnej menštruácii, no rovnako pri predmenštruačných ťažkostiach. Výborne sa však osvedčila aj pri príznakoch spojených s menopauzou. Pomáha ženám ľahšie zvládať návaly horúčav, podráždenosť a rovnako upokojuje nervový systém. Na liečebné účely sa používa kvet, z ktorého sa pripravuje čaj.

3. Šalvia lekárska – skvelá na nočné potenie

Ktorá ďalšia bylinka je dobrá na nepríjemné príznaky menopauzy? V období menopauzy je vhodné si pravidelne pripraviť aj šalviový čaj. Šalvia lekárska je charakteristická svojimi krásnymi fialovými kvetmi a zelenými listami so striebristým nádychom. Má skvelé utišujúce účinky, zmierňuje nervozitu a pomáha aj pri pracovnom preťažení. Priaznivo vplýva aj na menštruačný cyklus ženy. Výborne pomôže ženám, ktoré trápia počas menopauzy návaly tepla a hlavne nadmerné potenie. Na telo a myseľ vynikajúco pôsobí aj kúpeľ s odvarom zo šalvie.

Odporúčame: Prirodzená obranyschopnosť organizmu: Ako ju podporiť na maximum?

kokorík mnohokvetý
Shutterstock®

4. Kokorík mnohokvetý

Ďalšou bylinkou, ktorá pomôže ženám v menopauze, je kokorík mnohokvetý. Radíme ho do čeľade asparágovité a má krásne biele kvietky. Je cenený v mnohých ázijských krajinách a je súčasťou tradičnej ľudovej medicíny. Rastlina údajne podporuje dlhovekosť a múdrosť. Ženám v menopauze kokorík dodáva silu a podporuje hlavne dobrú a euforickú náladu. Pozitívne ovplyvňuje psychiku a tvorivosť. Na prípravu liečivého čaju sa využívajú podzemné časti rastliny.

5. Dioskórea huňatá  – zmierňuje typické príznaky menopauzy

Pri rozličných gynekologických ťažkostiach sa v tradičnej medicíne používa aj diskórea huňatá, a to pri príznakoch predmenštruačného syndrómu aj klimakterických problémoch. Eliminuje nervozitu a nepokoj, zlepšuje koncentráciu. Pozitívne vplýva na hladinu ženských pohlavných hormónov. V období menštruácie tiež pomáha zmierňovať kŕče. Taktiež podporuje funkciu svalov maternice a napomáha eliminovať suchosť pošvy. Ak vás trápi vaginálna suchosť, skúste práve túto bylinku. Celkovo prispieva k spomaľovaniu starnutia organizmu.

Pozri aj: TOP bylinky na stres či úzkosť: Ktoré rýchlo upokoja našu myseľ?

vitex jahňací
Shutterstock®

6. Vitex jahňací

Medzi bylinky pomáhajúce pri menopauzálnych ťažkostiach patrí aj vitex jahňací. Ide o stredomorský ker, ktorý má modrofialové kvety. V ľudovej medicíne sa využívajú semená rastliny. Vitex výrazne podporuje vyváženosť ženského hormonálneho systému. V tele pôsobí antisepticky, antioxidačne, protizápalovo aj antimikrobiálne. Podporuje plodnosť, reguluje hladinu hormónov a prispieva k zdraviu prsníkov. Pomáha pri napätí a úzkosti, zmenách nálad, zadržiavaní tekutín v tele aj návaloch tepla.

7. Ľubovník bodkovaný

Nakoniec môžeme spomenúť aj ľubovník bodkovaný, ktorý má žlté kvety zoskupené v súkvetiach. Rastlina dostala názov podľa bodkovaných listov. Tieto bodky sú pritom žliazky naplnené hypericínom. List stačí pošúchať medzi prstami a toto červené farbivo sa uvoľní. Ľubovník sa využíva pri mnohých zdravotných ťažkostiach. Prispieva k duševnej a telesnej pohode, eliminuje úzkosť a nervozitu. Môže tiež pomôcť zlepšiť spánok. Čaj sa pripravuje z kvitnúcej vňate rastliny.

Ďalšie tipy, ako tlmiť fyzické a psychické príznaky menopauzy:

  • Pravidelný pohyb: Cvičenie, ako je chôdza, plávanie, joga alebo silový tréning, môže pomôcť zmierniť návaly tepla, zlepšiť náladu a kvalitu spánku. Pohyb tiež prispieva k udržiavaniu zdravej hmotnosti a posilňuje kosti, čo je dôležité vzhľadom na riziko osteoporózy počas menopauzy.
  • Zdravá strava: Vyvážená strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a zdravé tuky, ako sú tie v rybách a orechoch, môže znížiť príznaky menopauzy. Konzumácia potravín bohatých na fytoestrogény, ako sú sójové produkty, môže tiež prirodzene pomôcť vyrovnať hladiny estrogénu v tele.
  • Dodržiavanie spánkového režimu: Dostatok kvalitného spánku je kľúčový pre zvládanie nálad a stresu. Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu a vytvorenie pokojného prostredia na spánok môže pomôcť minimalizovať problémy so spánkom, ktoré sú často spojené s menopauzou.
  • Techniky zvládania stresu: Relaxačné techniky, ako je meditácia, hlboké dýchanie, progresívna svalová relaxácia alebo mindfulness, môžu pomôcť zmierniť úzkosť a stres, ktoré sú počas menopauzy časté. Tieto techniky môžu tiež pomôcť pri zvládaní návalov tepla a nočného potenia.
  • Podpora sociálnych vzťahov: Pravidelný kontakt s rodinou a priateľmi, ako aj zapojenie sa do komunitných aktivít alebo podporných skupín, môže výrazne prispieť k zlepšeniu psychickej pohody počas menopauzy. Silné sociálne väzby môžu poskytnúť emocionálnu podporu a pomôcť zvládať zmeny, ktoré prichádzajú s týmto obdobím života.

Článok aktualizovaný 7.9.2024

Aktualizovaný článok: 07.09.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE