Prirodzená obranyschopnosť organizmu: Ako ju podporiť na maximum?

ako posilniť imunitu

Prirodzená obranyschopnosť organizmu je veľmi dôležitá, a to nielen počas chrípkových sezón či nebodaj pandémie, ktorú máme za sebou, ale celoročne. Viróza nás môže skoliť kedykoľvek počas roka, a to aj počas najhorúcejšieho leta. Ako už napovedá samotný názov, ide o prirodzenú schopnosť ľudského organizmu brániť sa proti rôznym baktériám a vírusom spôsobujúcim menej vážne, ale i vážnejšie ochorenia. Aj keď len silná imunita na boj proti rôznym ochoreniam nestačí a chrániť sa musíme aj inak, vždy je dobré imunitu posilňovať na maximum, a to všetkými možnými dostupnými spôsobmi.

Trápi vás nedostatočná funkcia imunitného systému? Čo robiť, ak sa vás týka oslabená imunita a opakovane počas roka vás skolí viróza? Pomôžu probiotiká či vitamíny na podporu imunity? Ale to ide aj inak? Ako čo najviac posilniť obranyschopnosť? V článku nájdete viaceré užitočné a hlavne účinné tipy. 

Oslabená imunita – aké sú príčiny?

Oslabená imunita môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ktoré ovplyvňujú schopnosť tela brániť sa proti infekciám. Medzi hlavné príčiny patria:

  • Nedostatok živín: Nedostatok kľúčových vitamínov, ako sú vitamín D, vitamín C, vitamín A a zinok, môže výrazne oslabiť funkciu imunitného systému a znížiť schopnosti imunitného systému efektívne reagovať na patogény. Tieto živiny sú kľúčové pre správnu funkciu imunitných buniek.
  • Chronický stres: Stres dlhodobo ovplyvňuje imunitný systém a môže viesť k jeho oslabeniu, čím znižuje schopnosť tela bojovať proti chorobám.
  • Nedostatok spánku: Nekvalitný alebo nedostatočný spánok zhoršuje imunitnú odpoveď a oslabuje obranyschopnosť organizmu.
  • Zlá strava: Zdravá strava bohatá na antioxidanty, probiotiká a esenciálne živiny je nevyhnutná pre zdravý imunitný systém a správne fungovanie imunitného systému. Naopak, nezdravá strava môže oslabiť imunitný systém a zvýšiť náchylnosť na infekcie.
  • Nedostatočná fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita podporuje imunitný systém, zatiaľ čo jej nedostatok môže oslabiť dôležité imunitné funkcie.
  • Prehnaná fyzická záťaž: Na druhej strane, nadmerná fyzická námaha bez dostatočného odpočinku môže tiež oslabiť imunitný systém, čo vedie k väčšej náchylnosti na infekcie.

Pozri aj: Ako si doplniť pyridoxín? Získajte vitamín vďaka správnym potravinám!

pohyb a imunita
Shutterstock®

Tipy, ako posilniť obranyschopnosť a imunitný systém:

1. Vyvážená strava – nevyhnutná pre posilnenie imunity

Ani v úvode tohto článku sa nevyhneme poučkám o tom, ako veľmi je dôležité zdravo jesť. Pre obranyschopnosť je vyvážená strava veľmi dôležitá, a preto sa v súvislosti so silnou imunitou odporúča do potravy zaviesť dostatok zdravých tukov a potravín rastlinného pôvodu obsahujúcich antioxidanty, vlákninu a tiež toľko ospevovaný imunitu posilňujúci vitamín C. Zo stravy by sme mali naopak vyradiť rafinovaný cukor, alkohol, tabak, nasýtené tuky či fast food. 

2. Probiotiká – pre silný imunitný systém

Pri posilňovaní imunity nezabúdajme ani na zdravú črevnú mikroflóru, ktorú podporujú najmä fermentované jedlá a probiotické doplnky stravy. Nie nadarmo sa hovorí, že imunita sídli v črevách. Črevný mikrobióm, ktorý pozostáva z biliónov baktérií a iných mikroorganizmov, hrá rozhodujúcu úlohu v imunitnej funkcii. Probiotiká pomáhajú udržiavať rovnováhu medzi prospešnými a škodlivými mikroorganizmami v črevách. Týmto spôsobom zabraňujú premnoženiu patogénnych (choroboplodných) baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie a zápaly.

3. Pohyb aj odpočinok

Ako dobre vieme, vyťažené telo môže ľahko prepadnúť rôznym ochoreniam. Zatiaľ čo prehnaná pohybová aktivita môže uškodiť, normálna frekvencia a intenzita pohybu môže, naopak, imunite pomôcť. Je totiž preukázateľné, že normálna pohybová aktivita praktizovaná pravidelne pôsobí na organizmus protizápalovo a umožňuje tiež rýchlejšiu bunkovú regeneráciu. Odporúča sa približne 150 minút umiernenej aktivity týždenne a považuje sa za ňu svižná chôdza, bicyklovanie, ľahký beh, turistika či plávanie.

4. Zvládanie stresu

Ste v neustálom strese? Dlhodobý až chronický stres spôsobuje zápal v organizme, čo v konečnom dôsledku vedie k naštrbenému imunitnému systému. Zvládanie stresu, či ideálne jeho úplná eliminácia zo života, je pretom kľúčom k zdraviu silnému ako remeň. Pomáhajú praktiky, ako joga, meditácia, dychové cvičenia, počúvanie hudby, prechádzky v prírode a podobne. 

Odporúčame: Poznáte všetky príčiny upchatého nosa? Niektoré prekvapia

obranyschopnosť u detí
Shutterstock®

5. Hydratácia

A to je aj pitný režim, ktorý je pre zdravé telo alfou a omegou. Preto sa vyskytuje aj tu, v článku o prirodzenom posilnení obranyschopnosti organizmu. Aj keď dôkladná hydratácia preukázateľne telo neobráni pred vírusmi či baktériami, dehydratácia spôsobuje to, že organizmus je na ochorenia náchylnejší. Piť by sme mali ešte predtým, než sme smädní, minimálne 2 litre tekutín denne alebo si adekvátne množstvo tekutín za deň môžete vyrátať podľa svojej váhy.

NÁŠ TIP! Vedeli ste, že farba moču prezradí dehydratáciu alebo i to, že pijete príliš veľa? Sledujte ju a zistíte, ako ste na tom s vaším pitným režimom!

6. Výživové doplnky na posilnenie imunity – betaglukány, zinok, vitamín D, vitamín C

Povedzme si na rovinu, nikto nie je dokonalý. Vyvážená strava nám preto občas ujde a každému z nás niektoré dôležité vitamíny či minerály určite chýbajú. Našťastie existujú rôzne doplnky stravy a pomocníci, ktorí nám môžu s lepšou obranyschopnosťou pomôcť. Neberte však všetko, čo vidíte v telke. Na posilnenie imunity sa odporúča už spomínaný vitamín C, ale aj vitamín D, zinok.

Taktiež možno voliť betaglukány. Betaglukány sú prírodné polysacharidy (zložené sacharidy), ktoré sa nachádzajú v bunkových stenách húb, obilnín (napríklad ovsa a jačmeňa), kvasiniek a niektorých baktérií. V tabletovej forme sa betaglukány používajú ako doplnky výživy na podporu imunitného systému a celkového zdravia.

7. Rastlinná podpora imunity – echinacea, zázvor, baza

Aj bylinky pomôžu s imunitou. Echinacea, známa aj ako echinacea purpurová, je jednou z najpopulárnejších bylín používaných na podporu imunitného systému. Táto rastlina je cenená pre svoje imunostimulačné vlastnosti, ktoré pomáhajú zvýšiť odolnosť organizmu voči infekciám, najmä prechladnutiu a chrípke.

Okrem echinacey existuje mnoho ďalších bylín, ktoré podporujú imunitu, ako napríklad zázvor, ktorý má protizápalové účinky a môže pomôcť zmierniť príznaky nachladnutia, a kozinec blanitý, ktorý posilňuje imunitnú odpoveď organizmu. Ďalšie byliny, ako napríklad kurkuma a baza čierna, sú známe svojimi antioxidačnými a antivírusovými vlastnosťami, ktoré prispievajú k celkovému posilneniu imunitného systému.

Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos.com

Článok aktualizovaný 31.8.2024

1 komentár
Ema Novotná

Ema Novotná

30.06.2021 10:26

Prevencia je jednoznačne najlepším liekom :) ja osobne sa snažím žiť zdravo, veľa športovať, otužovať a pred jesenou si doprajem aj toto aby som sa nemusela báť, že ochoriem :) ale samozrejme aj Cčko musí byť

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE