Ako zmierniť nadúvanie? Tradičným liekom je čaj z tejto koreniny!

Nadúvanie a pocity tvrdého nafúknuté brucha predstavujú veľmi nepríjemný zdravotný problém, s ktorým sa trápia mnohí. Spôsobov, ako zmierniť nadúvanie, je mnoho. Veľmi nápomocná môže byť napríklad úprava stravy. Z jedálnička je niekedy potrebné vyradiť potraviny spôsobujúce nadúvanie, prípadne ich konzumovať s rozumom. Pre niekoho sú to strukoviny, iným ťažkosti robí napríklad kapusta. Bojovať proti nadúvaniu napomáhajú aj voľnopredajné lieky, ktoré zoženiete v každej lekárni. Čo však skúsiť tradičnejšiu medicínu a spoľahnúť sa na bylinky, na ktoré nedali dopustiť naši predkovia?

No po ktorej rastline sa poobzerať, keď je ich toľko? Výborným pomocníkom môže byť saturejka záhradná, ktorá je využívaná v prvom rade ako korenina. Jej domovinou je Stredomorie, dorastá do výšky asi 30 centimetrov, má drobné lístky a malé biele kvety, ktoré môžu mať ružový či fialkový nádych. Na prvý pohľad by sme si ju mohli pomýliť so známym tymianom. Dôležité je však zmieniť, že táto bylina má blahodarný vplyv na funkciu tráviaceho traktu a môže byť nápomocná pri rozličných zažívacích ťažkostiach. V článku vám povieme, ako si môžete pripraviť saturejtový čaj a aké sú jeho účinky.

Pozri aj: Ako sa prejavuje salmonelóza? Tieto fakty potrebujete ovládať!

saturejka záhradná

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Sušenú vňať saturejky zoženiete i na internete, v lekárni či predajniach so zdravými potravinami. Pestovať si však túto bylinku môžete aj doma, napríklad i v kuchyni na parapete a vysušiť si ju do vlastných zásob nie je žiadny problém. Nie je totiž náročná na pestovateľské podmienky a ak vám chýba medzi pestovanými bylinami, rozhodne to napravte. Stačí, ak jej zaobstaráte teplé stanovište s priepustnou pôdou. Saturejka má ochlpené stonky, ktoré časom drevnatejú. Z nich vyrastajú lístky kopijovitého tvaru. Na liečebné účely sa zberá vňať. Pozor však, vňať vždy strihajte aspoň 5 cm od koreňa! Rastlina tak bude môcť ďalej rásť.

Saturejku je možné vysušiť pri teplote do 35 °C a uskladniť do zásoby. Na prípravu saturejkového čaju budete potrebovať menšiu polievkovú lyžicu sušenej drogy a 2,5 až 3 dcl vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať asi 10 minút a následne ho sceďte. Počas pretrvávajúcich ťažkostí si môžete dopriať dve šálky čaju zo saturejky záhradnej denne. V prípade, že si ho z času na čas chcete dopriať ako formu prevencie, stačí pri pripraviť 3 či 4 šálky týždenne.

nadúvanie

Zdroj: Shutterstock®

Aké účinky má saturejkový čaj?

Saturejka má v ľudovom liečiteľstve nezastupiteľné miesto. Časom sa totiž osvedčila pri liečbe mnohých zdravotných ťažkostí. Obsahuje triesloviny, vlákninu i viaceré minerálne látky. Má výrazné antiseptické účinky, prispieva k dobrej funkcii imunitného systému a zlepšeniu prirodzenej obranyschopnosti. Známa je hlavne ako tradičný liek na poruchy tráviaceho traktu. Podporuje proces trávenia aj vylučovanie žlče. Osoží pri kŕčoch, bolestiach žalúdka aj spomínanom nadúvaní. Okrem plynatosti sa podáva aj pri hnačkách, črevných parazitoch či nechutenstve.

Saturejkový čaj má tiež mierne močopudné účinky a napomôže tak z tela odstrániť nadbytočnú vodu. Účinne zároveň prečisťuje močové cesty. Nakoniec má i upokojujúci vplyv na nervový systém človeka. A na záver máme pre vás ešte malú radu. Ak máte problém s nadúvaním, pripravte si nielen saturejkový čaj, ale túto bylinku používajte aj pri príprave pokrmov, a to najmä tých, ktoré zvyknú byť príčinou nadúvania. Jej pikantná chuť navyše dokonale ozvláštni každé jedlo – mäso, omáčky aj polievky.

Odporúčame: Pozor, toto je TOP sezónna zelenina! Prečo sa oplatí jesť cuketu?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE