Pod pojmom cukrovka 2. typu, odborne tiež Diabetes mellitus 2. typu, rozumieme pomerne rozšírené metabolické ochorenie. Charakteristické je zvýšenou hladinou cukru v krvi, pričom príčinou tohto stavu je postupne získavaná rezistencia tela na účinky inzulínu. Hoci sa v organizme postihnutého môže nachádzať dostatok tejto látky, problémom je, že dochádza k zníženiu citlivosti buniek tela na inzulín, ktorý následne nie je dostatočne účinný. Kedže je v súčasnosti toto ochorenie naozaj civilizačnou chorobou, ktorá sa dotýka čoraz viac jedincov, je vhodné vedieť, aké preventívne kroky je možné voči nej podniknúť. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú rizikové faktory cukrovky 2. typu a ktoré z nich možno eliminovať, aby sme tak prispeli k zníženiu rizika rozvoja tohto ochorenia.
1. Neovplyvniteľné faktory
Ako prvú môžeme medzi rizikové faktory cukrovky typu 2 zaradiť genetiku. Jedinci, u ktorých sa v rodine nejaký druh cukrovky vyskytuje, sa nachádzajú v rizikovej skupine. Riziko rozvoja ochorenia sa zvyšuje taktiež stúpajúcim vekom, i keď v súčasnosti je ochorenie diagnostikované aj mladším pacientom. Uvedené faktory sú, samozrejme, neovplyvniteľné a viac-menej ich nie je možné nejako eliminovať. Jedinec, ktorého sa začína hrozba cukrovky dotýkať, však môže pre ochranu svojho zdravia urobiť množstvo ďalších krokov.
Odporúčame: Top dôvody, prečo jesť patizóny: Nevídané, čo táto zelenina dokáže!
2. Nevhodné stravovanie
Na rozvoj cukrovky druhého typu má obrovský vplyv životný štýl pacienta a najmä spôsob stravovania. Negatívne pôsobí v tomto smere zvýšený energetický príjem a najmä nadmerná konzumácia nezdravých tukov, hlavne transmastných kyselín, čo všetko môže prispieť k zníženiu citlivosti buniek na inzulín. Pre určité eliminovanie rizika cukrovky typu dva je nevyhnutné upraviť svoje stravovacie návyky a zaradiť do jedálnička dostatok čerstvej zeleniny a zdravých tukov. Veľmi nevhodné a rovnako rizikové sú drastické diéty. Správnou voľbou je naopak racionálne stravovanie.
3. Sedavý spôsob života
Ďalším rizikovým faktorom diabetu typu 2 je aj sedavý spôsob života. Nedostatok pohybu má na celé telo veľmi negatívny vplyv a v kombinácii s nezdravým stravovaním môže prispieť k rozvoju obezity, ktorá výrazne zvyšuje riziko vzniku cukrovky tohto typu. Riziková je najmä brušná obezita. Prevencia ochorenia tak zahŕňa i potrebu pravidelnej pohybovej aktivity. V prípade potreby je vhodné znížiť hmotnosť, čo môže prispieť k eliminovaniu nejedného zdravotného problému.
4. Vysoké hladiny krvného cukru, tlaku i cholesterolu
Ak jedinca trápi zvýšená hladina cukru v krvi, ktorá ešte nedosahuje kritériá diabetu, neraz ide o stav, ktorý môže viesť k rozvoju cukrovky 2. typu a zároveň i rozličných kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho radíme medzi rizikové faktory diabetu typu dva vysoký krvný tlak či vysokú hladinu cholesterolu. Všetky tieto faktory je možné eliminovať. Často pomáha napríklad úprava stravy. S krvným tlakom môže pomôcť i zhodenie prebytočných kíl. V inom prípade sú potrebné aj lieky. Zdravotný stav je však vždy vhodné prekonzultovať s lekárom, ktorý dokáže najlepšie poradiť, ako dostať hladinu krvného cukru či cholesterolu do normálu.
5. Fajčenie a stres
Prispieť k zvýšeniu rizika cukrovky druhého typu môže nakoniec i fajčenie a nadmerná konzumácia alkoholu. Skoncovanie s cigaretami a maximálne iba príležitostná konzumácia alkoholu úspešne znižuje riziko mnohých vážnych ochorení. Okrem toho je v tomto smere vhodné eliminovať aj stres, ktorý má z dlhodobého hľadiska škodlivý vplyv nielen na psychické, ale aj fyzické zdravie. Napríklad negatívne pôsobí aj na spomínanú hladinu krvného tlaku.
Pozri aj: Prevencia aterosklerózy: Týchto 5 vecí môžete pre svoje zdravie spraviť i vy!