Aké sú príznaky zeleného zákalu? A čo je vlastne jeho príčinou?

zelený zákal

Potrápiť nás môžu rozličné problémy s očami, niekedy menšie, v mnohých prípadoch však i väčšie. Ťažkosti môžu vytvárať opuchnuté, začervenané, veľmi suché či páliace a svrbiace oči. Príčiny podobných problémov nemusia byť vôbec vážne. Môže to spôsobiť alergia, nedostatok nočného spánku, nejaká dráždivá látka v ovzduší a podobne. Horšie je, ak dôjde k zhoršeniu zraku a rozvoju nejakého ochorenia, ktoré s očami súvisí. 

Mnohých ľudí trápi ďalekozrakosť či krátkozrakosť, medzi choroby očí tiež radíme astigmatizmus či keratokonus. Témou dnešného článku bude rovnako jedno očné ochorenie, a to zelený zákal (glaukóm). Čo stojí za vznikom zeleného zákalu? Sú známe rizikové faktory glaukómu? Aké typy glaukómu poznáme? Aké sú príznaky glaukómu? Je nutná operácia zeleného zákalu? Odpovede na dôležité otázky nájdete v našom článku!

Glaukóm – zelený zákal

Zelený zákal, odborne glaukóm, je chronické očné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu zrakového nervu. To môže viesť postupne k zhoršovaniu zraku a v neskorších fázach to môže spôsobiť až slepotu. Glaukóm predstavuje jednu z najčastejších príčin slepoty. K spomínanému poškodeniu zrakového nervu dochádza spravidla v dôsledku zvýšenia tlaku vo vnútri oka. 

Zvyčajne je toto zvyšovanie tlaku spôsobené nadbytočnou tvorbou vnútroočnej tekutiny a jej nedostatočným odtokom, respektíve vzniká v dôsledku narušenia vstrebávania tekutiny a jej následnému hromadeniu. To spôsobí zvyšovanie tlaku a postupnú degeneráciu a odumieranie zrakového nervu. Uvažuje sa však aj o ďalších mechanizmoch, ktoré môžu viesť k vzniku spomínaného ochorenia.

Rizikové faktory zeleného zákalu

Môžeme spomenúť viacero rizikových faktorov, pri ktorých sa predpokladá vplyv na rozvoj zeleného zákalu. V prvom rade ide o zvyšujúci sa vek. Glaukóm sa častejšie vyskytuje u jedincov po 40. až 50. roku života. Vo väčšej miere je ochorenie zaznamenané u žien. Vplyv tiež majú dedičné faktory. Vyššie riziko je prítomné u jedincov, u ktorých sa v rodine toto ochorenie už vyskytlo. Medzi rizikové faktory je však radená aj cukrovka, kolísavý krvný tlak, fajčenie, úrazy oka, liečba kortikoidmi či iné očné poruchy a choroby.

Pozri aj: TOP 7 dôvodov, prečo jesť čerešne: Milujete toto sladučké ovocie i vy?

ako sa prejavuje zelený zákal
Shutterstock®

Typy zeleného zákalu – glaukóm s otvoreným uhlom, glaukóm s uzavretým uhlom a iné typy glaukómu

Pri zelenom zákale môžeme v podstate hovoriť o skupine očných chorôb. Toto ochorenie má totižto viacero rozličných foriem, pri ktorých môžu pacientov trápiť rozličné sprievodné príznaky. 

  • Primárny glaukóm s otvoreným uhlom: Toto je najbežnejší typ glaukómu, ktorý sa vyskytuje, keď sa vnútroočná tekutina (komorová voda) nevypúšťa dostatočne dobre cez odtokové kanáliky oka, čo spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku. Tento typ glaukómu sa vyvíja pomaly a často bez zjavných príznakov až do pokročilého štádia. V tomto prípade sa u pacienta dlhú dobu nemusia vyskytovať žiadne ťažkosti. Tie nastávajú až po tom, čo dôjde k výraznému odumretiu zrakových nervov a zúženiu zorného uhla. K jeho odhaleniu tak neraz dochádza až v pokročilom štádiu. Toto ochorenie je chronické a postupne sa u postihnutého zhoršuje zrak.

  • Primárny glaukóm s úzkym či uzavretým uhlom: Tento typ glaukómu je menej častý, ale môže byť závažnejší. Máva akútny priebeh. Spravidla vzniká v dôsledku zúženia uhla medzi dúhovkou a rohovkou, čo sťažuje odtok tekutiny z oka. Pri tomto glaukóme dochádza k záchvatom a opakovaným epizódam bolestí hlavy a očí. Glaukómový záchvat sa neraz prejavuje skutočne prudkými bolesťami, môže dôjsť i k sčervenaniu oka, rozmazanému a zahmlenému videniu, citlivosti na svetlo či nevoľnosti a zvracaniu. Pacient môže okolo zdrojov svetla, napríklad žiarovky, vidieť dúhové kruhy. 

  • Sekundárny glaukóm: Vzniká v dôsledku iného očného ochorenia u pacienta, prípadne je príčinou úraz oka, alebo sa rozvinie po operácii oka. Môže mať charakteristiky glaukómu s otvoreným alebo uzavretým uhlom.

  • Normotenzný glaukóm: V tomto prípade dochádza k poškodeniu optického nervu napriek tomu, že vnútroočný tlak je v normálnom rozmedzí. Príčina nie je úplne jasná, ale predpokladá sa, že je spojená so zníženým prekrvením optického nervu alebo jeho zvýšenou citlivosťou.

  • Kongenitálny glaukóm: Zriedkavý typ glaukómu, ktorý môžeme považovať za vrodený zelený zákal. Je diagnostikovaný u malých detí, často dojčiat. Príznakmi sú zväčšenie postihnutého oka, citlivosť na svetlo či slzenie.

Všeobecné príznaky glaukómu:

  • postupná strata periférneho (bočného) videnia,
  • tunelové videnie v pokročilých štádiách,
  • náhla, silná bolesť očí,
  • rozmazané videnie,
  • dúhové kruhy okolo svetiel,
  • začervenanie očí,
  • bolesť hlavy,
  • nevoľnosť a zvracanie (často pri akútnom glaukóme).

Odporúčame: Najčastejšie ochorenia prenášané kliešťami: Čo o nich musíme vedieť?

liečba zeleného zákalu
Shutterstock®

Včasná diagnostika zeleného zákalu – zabezpečia ju preventívne prehliadky

Pri neposkytnutí vhodnej a potrebnej liečby môže pacient so zeleným zákalom prísť o zrak. Preto neradno problémy s očami podceňovať. V rámci prevencie i skorého odhalenia problému sú veľmi dôležité pravidelné prehliadky u očného lekára, najmä ak pacient má nejaké očné ochorenie, alebo sa u neho vyskytli rôzne problémy s očami a súčasne sa nachádza v rizikovej skupine. Včasná diagnostika je často rozhodujúca. Hlavné diagnostické:

  • Meranie vnútroočného tlaku (tonometria): Toto vyšetrenie meria tlak v oku, ktorý môže byť zvýšený pri glaukóme. Existuje niekoľko metód, najčastejšie je aplanáčná tonometria, ktorá využíva malý prístroj na jemné stlačenie rohovky.
  • Vyšetrenie zorného poľa (perimetria): Toto testovanie meria rozsah periférneho videnia pacienta. Glaukóm často spôsobuje postupnú stratu periférneho videnia, čo sa dá zachytiť pomocou tohto testu.
  • Oftalmoskopia (vyšetrenie očného pozadia): Lekár používa oftalmoskop na preskúmanie optického nervu a zisťovanie jeho poškodenia. Zmeny v tvare a farbe optického nervu môžu byť príznakom glaukómu.
  • Gonioskopia: Toto vyšetrenie umožňuje lekárovi preskúmať uhol medzi rohovkou a dúhovkou, kde sa nachádzajú odtokové kanáliky. Pomáha rozlíšiť medzi glaukómom s otvoreným a uzavretým uhlom.
  • Optická koherenčná tomografia (OCT vyšetrenie): Tento bezbolestný test vytvára detailné obrazy vrstiev sietnice a optického nervu, čím umožňuje lekárovi sledovať prípadné poškodenie.
  • Pachymetria: Meria hrúbku rohovky, čo je dôležité pre presné hodnotenie vnútroočného tlaku, pretože hrúbka rohovky môže ovplyvniť namerané hodnoty.

Liečba zeleného zákalu – konzervatívna liečba glaukómu, operácia zeleného zákalu

Ochorenie, akým je zelený zákal, síce nie je možné úplne vyliečiť, no správnou liečbou sa dá progres výrazne spomaliť, respektíve zastaviť. V rámci konzervatívnej liečby sú v prvom rade využívané rôzne kvapky či lieky na znižovanie vnútroočného tlaku. V prípade, že sú tieto metódy liečby nepostačujúce a bez želaného efektu, môže byť potrebná laserová operácia. Prostredníctvom nej môže byť pri zelenom zákale zabezpečený odtok vnútroočnej tekutiny, čím sa zníži tlak v oku. 

Pri neúčinnosti i tejto metódy či ťažkom priebehu ochorenia sa pristupuje ku klasickému chirurgickému zákroku, počas ktorého lekár vytvára umelý odtok pre tekutinu v oku. V niektorých prípadoch dochádza pri menšom chirurgickom zákroku aj k preventívnemu ošetreniu druhého oka, u ktorého sa črtajú isté anatomické predpoklady pre vývoj glaukómu. 

Liečba kongenitálneho (vrodeného) zeleného zákalu je zameraná na zníženie vnútroočného tlaku a ochranu zraku dieťaťa. Pretože tento typ glaukómu je výsledkom abnormálneho vývoja odtokových kanálikov oka, liečba je väčšinou chirurgická.

Liečba zeleného zákalu je spravidla dlhodobá a prakticky prebieha celý život. Poškodenie zrakových nervov je síce nezvratné, vďaka liečbe je však ďalšie poškodenie možné zastaviť a ochrániť si tak zrak. K liečbe zeleného zákalu by sa tak pacient mal stavať zodpovedne.

Článok aktualizovaný 1.9.2024

Aktualizovaný článok: 02.09.2024

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE