Aké úlohy má železo v našom organizme? V prvom rade viaže kyslík na červené krvinky a je nevyhnutné pre prenos kyslíka z pľúc do celého tela a výmenu dýchacích plynov. Význam má aj z hľadiska obranyschopnosti organizmu či činnosti mozgu. Táto látka je dobre zastúpená v mnohých potravinách. Medzi najlepšie zdroje železa radíme špenát, šošovicu, jahody či červenú repu.
Ak je však tejto látky v tele nedostatok, viesť to môže ku vzniku mnohých zdravotných ťažkostí. Môže tiež viesť k rozvoju anémie, čiže chudokrvnosti. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú typické prejavy nedostatku železa. Aké ťažkosti môže spôsobiť nedostatok železa? Ktoré zdravotné problémy upozornia na nízku hladinu železa? Ako doplniť železo telu? Aké sú najlepšie zdroje železa? Zistite viac v článku!
Aké sú príčiny nedostatku železa?
Príčiny nedostatku železa môžu byť rôznorodé a zahŕňajú:
- Nedostatočný príjem železa: Strava s nízkym obsahom železa, napríklad vegetariánska alebo vegánska strava bez dostatočného množstva rastlinných zdrojov železa zvyšuje riziko nedostatku železa v tele.
- Zvýšená potreba železa: Tehotenstvo (tehotné ženy patria medzi rizikové skupiny), dojčenie, obdobie rastu u detí a dospievajúcich, ktoré vyžadujú vyšší príjem železa.
- Straty krvi: Menštruácia, gastrointestinálne krvácanie (napríklad z vredov, hemoroidov alebo rakoviny), darcovstvo krvi, chirurgické zákroky alebo úrazy.
- Poruchy vstrebávania železa: Celiakia, Crohnova choroba, odstránenie časti tenkého čreva alebo iné stavy, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie živín v črevách (osoby s týmito zdravotnými problémami patria medzi rizikové skupiny).
- Chronické ochorenia: Renálne zlyhanie, zápalové ochorenia, rakovina, ktoré môžu ovplyvňovať produkciu červených krviniek a metabolizmus železa (je narušená absorpcia železa).
- Zlá výživa: Nedostatok živín, ktoré podporujú vstrebávanie železa, ako je vitamín C.
- Parazitárne infekcie: Napríklad črevné parazity, ktoré môžu spôsobiť krvácanie alebo zhoršené vstrebávanie živín.
Odporúčame: Hľadáte prírodný liek na vysoký tlak? Bylinkári odporúčajú túto rastlinu!
Ako sa prejavuje nedostatok železa v krvi?
1. Nadmerná únava
Ako zistíte nedostatok železa? Typickým príznakom nedostatku železa v ľudskom tele je v prvom rade nadmerná únava. V prípade, že má človek dostatok spánku, no i napriek tomu mu chýba energia, môže byť na vine práve deficit spomínanej látky. Pridať sa k tomu môže celková slabosť a zhoršený výkon. Extrémna únava je však príznakom mnohých ochorení, preto je nevyhnutné sledovať i ďalšie signály.
2. Znížená koncentrácia
Pri nedostatku železa v tele môže dôjsť nielen k úbytku fyzických síl, ale aj tých psychických. Typická je zhoršená schopnosť koncentrácie a pozornosti. Pridať sa môžu častejšie pocity úzkosti a horšie odolávanie stresu.
3. Bledosť pokožky
Aké sú ďalšie príznaky nedostatku železa? Ďalším typickým prejavom nedostatku železa v tele je veľmi bledá pokožka. Telo sa pri deficite spomínanej látky snaží bojovať so zníženou distribúciou kyslíka do tkanív. Jedinci s týmto problémom tak môžu pôsobiť nielen unavene, ale aj bledo a nezdravo. Objaviť sa môžu priamo i kožné problémy, napríklad veľmi suchá pokožka.
Odporúčame: 7 signálov, že vaše telo trpí na nedostatok bielkovín
4. Vypadávanie vlasov a zlá kvalita vlasov
Nedostatok železa v našom tele môže spôsobiť i nadmerné vypadávanie vlasov. Strata vlasov je však opäť problémom, ktorý môže mať obrovské množstvo rozličných príčin, a preto je ich potrebné zvážiť. Príčinou totiž môže byť i hormonálna nerovnováha či zlá životospráva. Deficit železa sa ďalej neraz prejavuje aj zhoršenou kvalitou nechtov. Ak sú vaše nechty krehké a lámu sa, zaraďte do jedálnička viac zdrojov železa.
5. Dýchavičnosť a búšenie srdca
Ďalším prejavom nedostatočnej hladiny železa v krvi je dýchavičnosť. Ak sa ľahko zadýchate aj pri menšej fyzickej aktivite, príčinou môže byť práve nedostatok spomínanej látky. Ďalším príznakom je aj rýchlejšie búšenie srdca. Bežné je aj hučanie v ušiach alebo nepríjemné brnenie v končatinách.
6. Nechutenstvo do jedla
Nechutenstvo do jedla môže byť jedným z príznakov nedostatku železa. Nedostatok železa môže viesť k anémii, ktorá má rôzne príznaky, vrátane únavy, slabosti, bledosti, závratov a problémov so sústredením. Medzi ďalšie príznaky patrí aj znížená chuť do jedla, najmä u detí. Nedostatok železa ovplyvňuje schopnosť tela produkovať dostatok hemoglobínu, čo môže mať za následok zníženú energiu a záujem o jedlo.
Odporúčame: Mužská neplodnosť: Aké sú jej najčastejšie príčiny?
7. Mdloby a bolesti hlavy
Aké ďalšie najčastejšie príznaky nedostatku netreba ignorovať? Jedinec trpiaci na deficit železa môže často pociťovať i nepríjemné mdloby. Dôvodom býva nedostatočne okysličený mozog. Kyslík sa totiž do mozgu nedostáva v optimálnom množstve v dôsledku nedostatku železa a hemoglobínu, teda červeného krvného farbiva, ktoré viaže kyslík. K závratom sa pridávajú aj bolesti hlavy či nepríjemný tlak v hlave.
8. Studené končatiny / studené ruky a nohy
Aj studené končatiny môžu naznačovať nedostatok železa. Nedostatok železa vedie k anémii, čo znamená, že telo nemá dostatok červených krviniek na prenášanie kyslíka do tkanív a orgánov. Toto môže spôsobiť, že sa krvný obeh spomalí a vaše končatiny, ako sú ruky a nohy, môžu byť chladné.
9. Zníženie obranyschopnosti / znížená imunita
Aké sú ešte následky nedostatku železa? Ako sme spomínali už v úvode článku, železo sa podieľa aj na dobrej obranyschopnosti organizmu. Ak nám chýba, môže byť naše telo jednoducho menej odolné. Môže to viesť k častejším infekciám a k ľahšiemu šíreniu zápalu v organizme. Pre budovanie dobrej obranyschopnosti je preto nevyhnutné konzumovať i mnohé zdroje cenného železa.
Zdroje železa – potraviny aj výživové doplnky stravy
- Červené mäso: Hovädzie, jahňacie, bravčové mäso (pomôžu skvelo doplniť nedostatok železa)
- Vnútornosti: Pečeň, obličky
- Hydina: Kuracie, morčacie mäso
- Ryby a morské plody: Tuniak, losos, krevety, mušle
- Strukoviny: Šošovica, fazuľa, cícer
- Listová zelenina: Špenát, kel, rukola
- Obilniny a zrná: Quinoa, ovsené vločky, celozrnný chlieb
- Orechy a semená: Tekvicové semienka, kešu oriešky, slnečnicové semienka
- Sušené ovocie: Hrozienka, marhule, slivky (pomôžu zvýšiť príjem železa aj u vegetariánov)
- Obohatené potraviny: Obohatené cereálie, chlieb, cestoviny
- Výživové doplnky s obsahom železa: tabletové doplnky železa, multivitamíny so železom, tekuté železné doplnky, žuvacie tablety so železom
Článok aktualizovaný 6.8.2024