Poznáte najčastejšie poruchy štítnej žľazy? Nedávno sme sa u nás na stránke zaoberali tým, ako sa prejavuje hypertyreóza. Aká je to porucha štítnej žľazy? Je to zvýšená činnosť štítnej žľazy. Čo však ak sú hormóny štítnej žľazy, trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4), produkované v menšom množstve? Mnoho ľudí trápi presne opačný problém, a teda nedostatočná činnosť štítnej žľazy, respektíve nedostatočná produkcia jej hormónov, čiže hypotyreóza.
Toto ochorenie sa pritom môže rozvíjať pomaly a dlhšiu dobu bez toho, aby sa nejako výraznejšie prejavilo. Človek môže zaregistrovať len mierne a pomerne neurčité príznaky. Taktiež je vhodné spomenúť, že niektoré prejavy hypotyreózy sú v podstate rovnaké, ako aj pri spomínanej hypertyreóze. Obe ochorenia mávajú spoločnú napríklad nadmernú únavu či problémy s vlasmi aj menštruačným cyklom. Iné príznaky zase bývajú presne opačné.
Aké sú teda charakteristické prejavy hypotyreózy? Aké problémy sa typicky objavujú pri zníženej funkcii štítnej žľazy? Zistite viac v našom článku!
Príčiny hypotyreózy
- Autoimunitné ochorenia: Najčastejšou príčinou je Hashimotova choroba (autoimunitné ochorenie štítnej žľazy), kde imunitný systém napáda štítnu žľazu.
- Chirurgické odstránenie štítnej žľazy: Čiastočné alebo úplné odstránenie štítnej žľazy môže viesť k hypotyreóze.
- Liečba rádioaktívnym jódom: Používa sa na liečbu hyperaktivity štítnej žľazy, ale môže zničiť príliš veľa tkaniva štítnej žľazy a spôsobiť hypotyreózu.
- Radiačná liečba: Ožarovanie krku, napríklad pri liečbe rakoviny, môže poškodiť štítnu žľazu.
- Nedostatok jódu: Jód je nevyhnutný pre tvorbu hormónov štítnej žľazy; jeho nedostatok môže spôsobiť hypotyreózu.
- Genetické predispozície: Niektorí ľudia môžu zdediť zvýšené riziko hypotyreózy.
- Lieky: Niektoré lieky, ako napríklad lítium, môžu interferovať s funkciou štítnej žľazy.
- Popôrodná hypotyreóza: U niektorých žien sa po pôrode môže vyvinúť prechodná alebo trvalá hypotyreóza.
- Poruchy hypofýzy: Ak hypofýza nevytvára dostatok tyreotropínu (TSH), ktorý stimuluje štítnu žľazu, môže to viesť k hypotyreóze.
- Vrodené chyby: Niektoré deti sa môžu narodiť s nedostatočne vyvinutou štítnou žľazou alebo jej úplnou absenciou.
Koho častejšie trápi znížená činnosť štítnej žľazy?
Znížená činnosť štítnej žľazy, známa ako hypotyreóza, častejšie postihuje ženy než mužov, pričom riziko sa výrazne zvyšuje po dosiahnutí veku 60 rokov. Staršie osoby sú všeobecne viac ohrozené touto poruchou, dokonca aj tí, ktorí predtým nemali žiadne problémy so štítnou žľazou. Okrem toho, ľudia s rodinnou anamnézou hypotyreózy alebo iných autoimunitných ochorení majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku tejto choroby, čo naznačuje genetickú predispozíciu.
Ľudia trpiaci autoimunitnými ochoreniami, ako je Hashimotova tyreoiditída (Hašimotova choroba), sú tiež viac náchylní na hypotyreózu. Zvlášť ohrozené sú tehotné ženy a ženy po pôrode, u ktorých sa môže hypotyreóza vyvinúť v dôsledku hormonálnych zmien a autoimunitných procesov, ktoré súvisia s tehotenstvom a pôrodom.
Odporúčame: Sú aj vo vašom jedálničku? Tu je 7 dôvodov, prečo jesť artičoky!
Ako sa prejavuje znížená funkcia štítnej žľazy?
1. Pomalý metabolizmus a prírastok hmotnosti – typické príznaky hypotyreózy
V dôsledku nedostatočnej činnosti štítnej žľazy a produkcie jej hormónov sú narušené v prvom rade metabolické deje v organizme. Metabolizmus sa u pacienta výrazne spomalí. Kým pri hypertyreóze jedinca trápi zvyčajne výrazný úbytok váhy aj napriek zvýšenej chuti do jedla, pri hypotyreóze, čiže zníženej funkcii žľazy, sa objavuje priberanie na váhe, často pomerne prudké. Jedinec môže bojovať až s obezitou.
2. Nadmerná únava – často poukazuje na problémy so štítnou žľazou
Typickým príznakom nedostatočnej činnosti štítnej žľazy, v dôsledku ktorej je narušený a spomalený metabolizmus celého tela, je nadmerná únava. Človeka môže trápiť strata vitality a môže byť letargický a malátny. Je spavý a rýchlo vyčerpaný. Telesná i duševná výkonnosť je výrazne znížená. Jedinec je akoby spomalený. K tomu sa môžu pridať až depresívne stavy, strata záujmov či celková nechuť do života. Objaviť sa môžu aj problémy s pamäťou, sústredením sa a vnímaním okolia.
Odporúčame: Ako si doplniť vitamín E? Ukrýva sa v ovocí, zelenine či mäse?
3. Zimomravosť a zvýšená citlivosť na chlad
Aké sú ďalšie príznaky hypotyreózy? Medzi typické príznaky hypotyreózy môžeme zaradiť aj zimomravosť. Telesná teplota je znížená a pacient oveľa horšie znáša chlad, býva naň až nadmerne citlivý. Následne sa potrebuje neustále teplejšie obliekať. Pacienta pritom môžu stále trápiť pocity studených nôh a rúk. Jeho koža býva často bledšia a chladnejšia. Okrem toho sa môžu objaviť rôzne ťažkosti s pokožkou, najmä jej nadmerná suchosť a olupovanie.
4. Padanie vlasov a pomalý rast ochlpenia
Okrem problémov s pokožkou sa pri hypotyreóze zvyčajne objavujú aj problémy s vlasmi. Môžu byť nadmerne suché, krehké alebo zhrubnuté, často tiež vo zvýšenej miere vypadávajú. Problémy nastávajú aj s celkovým ochlpením. Dochádza k jeho ubúdaniu a pomalému rastu, či už hovoríme o chĺpkoch na tele alebo fúzoch, rovnako ubúda i z obočia. Pomaly rastú spravidla aj nechty a taktiež sa štiepia a lámu.
Odporúčame: Čím nahradiť maslo? Čo použiť pri pečení a čo natrieť na chlieb?
5. Zápcha
V dôsledku nedostatočnej činnosti štítnej žľazy a jej negatívneho vplyvu na viaceré systémy v ľudskom tele môže dochádzať aj k zhoršeniu peristaltiky čriev. Pacienta následne môžu trápiť zápchy. Okrem toho sa môžu objaviť aj problémy so zadržiavaním vody v organizme, čo rovnako prispieva k zvyšovaniu telesnej váhy. Chorý môže zaregistrovať rôzne opuchy, najmä na rukách či tvári, a to v oblasti očí, alebo aj na jazyku. U niektorých je príznakom ochorenia aj zhrubnutie hlasu až chrapot.
6. Nepravidelná menštruácia
U žien, ktoré trápi hypofunkcia štítnej žľazy, sa často vyskytujú poruchy menštruačného cyklu, najmä nepravidelná menštruácia alebo jej dlhodobá strata. Niektoré ženy tiež môže v dôsledku ochorenia trápiť veľmi silná menštruácia. Výrazne ohrozená je plodnosť. Neplodnosť sa môže objaviť u žien i mužov. Mužov môže trápiť impotencia. Sprievodným príznakom ochorenia tiež býva zníženie libida.
Liečba ochorení štítnej žľazy – ako sa rieši nedostatočnosť štítnej žľazy?
Nedostatočná funkcia štítnej žľazy sa musí správne liečiť, pretože znížená činnosť štítnej žľazy môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám. Ak sa súčasne objavujú viaceré vyššie spomenuté príznaky, je nutné vyšetrenie štítnej žľazy na choroby štítnej žľazy.
Liečba hypotyreózy zvyčajne zahŕňa substitučnú terapiu hormónmi štítnej žľazy, konkrétne levotyroxínom, ktorý nahrádza nedostatok hormónov štítnej žľazy, čím sa obnovuje normálna produkcia hormónov štítnej žľazy a zlepšujú sa funkcie štítnej žľazy. Liečba hypotyreózy je zvyčajne celoživotná, pričom je dôležité pravidelné sledovanie hladiny hormónov štítnej žľazy a úprava dávkovania liekov podľa potreby, aby sa zabránilo nedostatku hormónov štítnej žľazy a súvisiacim komplikáciám.
Článok aktualizovaný 21.8.2024
Aktualizovaný článok: 21.08.2024