Aké chyby pri starostlivosti o pokožku novorodenca nerobiť?

To, ako bábätko vyzerá po narodení nie je ani tak ovplyvnené genetikou, ale skôr tým, ako dlho bolo v plodovej vode. Taktiež jeho vzhľad je ovplyvnený náročným prechodom cez pôrodné cesty. Áno, tieto faktory ovplyvniť nemôžeme, ale starostlivosť o citlivú detskú pokožku je už v našich rukách. Je na nás, ako sa budeme o novorodenca starať. A vedzte, že názory v starostlivosti o detskú pokožku sa líšia. Na jednej strane odborníci hovoria, že by sme v prvých týždňoch nemali používať žiadne prípravky a rovnako ani s kúpaním bábätiek by sa to nemalo preháňať, na druhej strane niektorí odporúčajú každodenný kúpeľ aspoň v čistej vode. Ba dokonca niektorí radia bábätka natierať olejčekmi, ktoré podporia hydratáciu pokožky. Nech už je pravda akákoľvek, existuje niekoľko základných chýb, ktorých sa pri starostlivosti o novorodencov a predovšetkým o ich jemnú pokožku rodičia dopúšťajú. Čomu sa teda vyvarovať?

Odporúčame: TOP bylinky proti únave: Tieto dokonale povzbudia organizmus!

ako často kúpať bábätko

Zdroj: Shutterstock®

Časté kúpanie a používanie drastických prípravkov

Človek je tvor čistotný a len čistá voda mu na umývanie nestačí. Preto používame rôzne prípravky, ktoré sú nám nápomocné pri dôkladnom čistení pokožky. Nezabúdajte však, že dieťa nie je malý dospelý. U deti však máme pocit, že zvýšená hygiena je nesmierne dôležitá, najmä v oblasti, kde sa plienky dotýkajú detskej pokožky. Obzvlášť z dôvodu dráždenia detskej pokožky močom alebo stolicou. Avšak treba si uvedomiť, že častým umývaním detskej pokožky narúšame jej prirodzený ochranný film, v dôsledku čoho môže dôjsť k podráždeniu detskej pokožky a jej vysušeniu.

Naša pokožka disponuje tzv. procesom samočistenia, preto pri kúpaní novorodencov nie je potrebné používať čistiace prípravky. Ak už, tak voľte predovšetkým tie, ktoré sú určené na citlivú detskú pokožku a používajte ich striedmo. Tiež platí, že detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne alergizujúce zložky. Melem detský šampón 3v1 je kombináciou ošetrujúcich olejov, harmančekového extraktu a provitamínu B5 (pantenolu), ktorý je k pokožke veľmi šetrný a zároveň pokožku hydratuje a podporuje jej bariéru.

ako často prebaľovať novorodenca

Zdroj: Shutterstock®

Menej časté prebaľovanie

Z dôvodu čo-to ušetriť na plienkach rodičia nechávajú bábätko v jednej plienke po dlhšiu dobu. Veď to nemôže nijako uškodiť. Ba práve naopak. Ak necháte novorodenca v pocikanej plienke príliš dlho, môže dôjsť k podráždeniu detskej pokožky v okolí zadočka i genitálií. Pri prebaľovaní je tiež samozrejmosťou dôkladné očistenie pokožky, pričom netreba zabúdať na všetky záhyby v tejto oblasti. Pri prebaľovaní mnohí rodičia siahajú po detských vlhčených obrúskoch. No aj tie je potrebné vedieť si vybrať správne. Nevhodné sú parfumované obrúsky, obrúsky s obsahom alkoholu a pod. Melem detské obrúsky však pomáhajú udržiavať prirodzené pH pokožky. Zároveň sú k detskej pokožke šetrné, hydratujú ju a pomáhajú predchádzať tvorbe zaparenín.

kedy používať krém na detský zadoček

Zdroj: Shutterstock®

Nechránenie detskej pokožky pred zaparenínami

Názory lekárov sa v tomto prípade líšia. Niektorí odporúčajú natierať zadoček bábätka pri každom prebaľovaní, aby ste predišli tvorbe zaparenín. Iní odporúčajú siahnuť po ochrannom kréme až vtedy, keď sa objavia prvé príznaky tvorby zaparenín. Totižto uvádzajú, že takéto krémy sú zmesou chemických látok, ktoré môžu detskej pokožke viac uškodiť ako pomôcť. Aj v tomto prípade teda platí, že vhodnejšie sú krémy bez obsahu parfumácie, parabénov a iných nevhodných zložiek. Skvelý je v tomto prípade Melem detský krém pre oblasť plienok, ktorý hĺbkovo vyživuje a účinne chráni citlivú detskú pokožku v oblasti plienok.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE