To, ako bábätko vyzerá po narodení nie je ani tak ovplyvnené genetikou, ale skôr tým, ako dlho bolo v plodovej vode. Taktiež jeho vzhľad je ovplyvnený náročným prechodom cez pôrodné cesty. Áno, tieto faktory ovplyvniť nemôžeme, ale starostlivosť o citlivú detskú pokožku je už v našich rukách. Je na nás, ako sa budeme o novorodenca starať.
A vedzte, že názory v starostlivosti o detskú pokožku sa líšia. Na jednej strane odborníci hovoria, že by sme v prvých týždňoch nemali používať žiadne prípravky a rovnako ani s kúpaním bábätiek by sa to nemalo preháňať, na druhej strane niektorí odporúčajú každodenný kúpeľ aspoň v čistej vode.
Ba dokonca niektorí radia bábätka natierať olejčekmi, ktoré podporia hydratáciu pokožky. Nech už je pravda akákoľvek, existuje niekoľko základných chýb, ktorých sa pri starostlivosti o novorodencov a predovšetkým o ich jemnú pokožku rodičia dopúšťajú. Čomu sa teda vyvarovať?
Prečo si pokožka novorodenca vyžaduje špeciálnu starostlivosť?
Pokožka novorodenca je oveľa tenšia a citlivejšia ako pokožka dospelých, preto je náchylnejšia na podráždenie, vysušenie a vonkajšie vplyvy. Po narodení ešte nemá plne vyvinutú ochrannú bariéru, čo znamená, že stráca vlhkosť rýchlejšie a je menej odolná voči baktériám či alergénom. Aj bežné podnety, ako je zmena teploty, kontakt s drsnými látkami alebo nevhodné kozmetické prípravky, môžu spôsobiť začervenanie či podráždenie.
Práve preto je dôležité voliť jemnú starostlivosť – používať hypoalergénne produkty bez agresívnych látok, obmedziť kúpanie na primeranú frekvenciu a chrániť pokožku pred prílišným vysušovaním. Správna starostlivosť pomáha udržať pokožku bábätka hydratovanú, zdravú a odolnejšiu voči vonkajším vplyvom.
Shutterstock®Chyby, na ktoré si pri starostlivosti o pokožku novorodenca dávajte pozor:
1. Časté kúpanie a používanie drastických prípravkov
Človek je tvor čistotný a len čistá voda mu na umývanie nestačí. Preto používame rôzne prípravky, ktoré sú nám nápomocné pri dôkladnom čistení pokožky. Nezabúdajte však, že dieťa nie je malý dospelý. U deti však máme pocit, že zvýšená hygiena je nesmierne dôležitá, najmä v oblasti, kde sa plienky dotýkajú detskej pokožky.
Obzvlášť z dôvodu dráždenia detskej pokožky močom alebo stolicou. Avšak treba si uvedomiť, že častým umývaním detskej pokožky narúšame jej prirodzený ochranný film, v dôsledku čoho môže dôjsť k podráždeniu detskej pokožky a jej vysušeniu.
Naša pokožka disponuje tzv. procesom samočistenia, preto pri kúpaní novorodencov nie je potrebné používať čistiace prípravky. Ak už, tak voľte predovšetkým tie, ktoré sú určené na citlivú detskú pokožku a používajte ich striedmo. Tiež platí, že detská kozmetika by nemala obsahovať žiadne alergizujúce zložky.
2. Príliš horúca voda pri kúpaní
Mnohí rodičia nevedomky používajú príliš teplú vodu, čo môže novorodeneckú pokožku vysušovať a dráždiť. Ideálna teplota vody by mala byť okolo 37 °C, čo je približne telesná teplota bábätka. Pred kúpaním je dobré skontrolovať teplotu vody teplomerom alebo ponorením zápästia či lakťa do vody – mala by pôsobiť príjemne vlažne, nie horúco.
Shutterstock®3. Menej časté prebaľovanie
Z dôvodu čo-to ušetriť na plienkach rodičia nechávajú bábätko v jednej plienke po dlhšiu dobu. Veď to nemôže nijako uškodiť. Ba práve naopak. Ak necháte novorodenca v pocikanej plienke príliš dlho, môže dôjsť k podráždeniu detskej pokožky v okolí zadočka i genitálií.
Pri prebaľovaní je tiež samozrejmosťou dôkladné očistenie pokožky, pričom netreba zabúdať na všetky záhyby v tejto oblasti. Pri prebaľovaní mnohí rodičia siahajú po detských vlhčených obrúskoch. No aj tie je potrebné vedieť si vybrať správne. Nevhodné sú parfumované obrúsky, obrúsky s obsahom alkoholu a pod.
4. Nedostatočná hydratácia pokožky
Aj keď sa hovorí, že detská pokožka nepotrebuje veľa produktov, v prípade vysušenej alebo šupinatej kože je vhodné použiť jemný hydratačný krém alebo prírodný olej. Častou chybou je používanie agresívnych alebo parfumovaných produktov, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Dobrou voľbou sú prírodné oleje (napr. mandľový alebo kokosový olej) alebo dermatologicky testované krémy určené špeciálne pre citlivú detskú pokožku.
Shutterstock®5. Nechránenie detskej pokožky pred zapareninami
Názory lekárov sa v tomto prípade líšia. Niektorí odporúčajú natierať zadoček bábätka pri každom prebaľovaní, aby ste predišli tvorbe zaparenín. Iní odporúčajú siahnuť po ochrannom kréme až vtedy, keď sa objavia prvé príznaky tvorby zaparenín.
Totižto uvádzajú, že takéto krémy sú zmesou chemických látok, ktoré môžu detskej pokožke viac uškodiť ako pomôcť. Aj v tomto prípade teda platí, že vhodnejšie sú krémy bez obsahu parfumácie, parabénov a iných nevhodných zložiek.
6. Zbytočné používanie púdrov
V minulosti sa detský zásyp (púder) používal na ochranu pred zapareninami, no dnes sa od jeho bežného používania upúšťa. Jemný prášok sa totiž môže ľahko vdýchnuť a dráždiť dýchacie cesty bábätka. Ak je potrebné použiť púder, mal by sa nanášať len v malom množstve a nikdy nie priamo na pokožku, ale najskôr na rodičovské ruky a potom jemne na pokožku dieťaťa.
7. Používanie nevhodného pracieho prostriedku
Pokožka novorodenca je citlivá aj na kontakt s oblečením, preto je dôležité používať jemné, hypoalergénne pracie prostriedky bez parfumov, farbív a agresívnych chemikálií. Použitie bežných pracích gélov a aviváží môže spôsobiť podráždenie, svrbenie alebo dokonca alergické reakcie. Oblečenie bábätka je tiež dobré vždy dôkladne vypláchať, aby v ňom nezostali zvyšky pracích prostriedkov.
Aktualizovaný článok: 27.02.2025