Mäta pieporná patrí medzi najznámejšie liečivé bylinky. Radíme ju do čeľade hluchavkovité a charakteristická je 60 až 80 centimetrov vysokou štvorhrannou vzpriamenou stonkou, z ktorej vyrastajú výrazné listy, ktoré majú podlhovastý tvar a zúbkatý okraj. Na čepeli lístkov, ktoré sa používajú aj na liečebné účely, sa nachádzajú žliazky s obsahom silíc. Kvety sú bledoružové až fialkové a vyskytujú sa koncom jari a počas letných mesiacov. Celá rastlina je silno aromatická. Najmä lístky sú typické svojou mentolovou vôňou aj chuťou.
Listy mäty je možné využiť rozličnými spôsobmi. Typický je chutný mätový čaj, ktorý blahodarne pôsobí na nervovú sústavu, črevnú mikroflóru aj imunitný systém.Okrem toho sa zo spomínanej bylinky dajú pripraviť napríklad liečivé tinktúry či mätový olej. Taktiež je ju možné použiť pri výrobe domácej ústnej vody či dezodorantu. Dokonca môžete lístky mäty aj pravidelne žuť, čím podporíte zdravie ústnej dutiny a elimináciu nepríjemného zápachu. Dnes vám jeden tip na využitie mäty prinášame aj my, a tým je úžasný mätový sirup, ktorý sa stane vaším spoločníkom počas horúcich letných dní. Tak čo, ochutnáte aj vy?
Pozri aj: Toto sú najčastejšie príznaky celiakie. Neignorujte ich!
Ako na to?
Mäta sa hlavne pri vysadení do záhrady pomerne rýchlo rozrastá, a tak sa vám môže stať, že zrazu budete mať slušné zásoby tejto liečivej byliny. Ak už máte čo-to nasušené, neváhajte si z ešte čerstvých listov pripraviť aj mätový sirup. Budete naň potrebovať približne 30 až 50 olistených vetvičiek mäty piepornej, 1 kg prírodného trstinového cukru, 2 litre vody a 2 väčšie citróny. Požadované množstvo vody najskôr prevarte a po vychladnutí do nej pridajte umyté listy mäty, šťavu z jedného citróna a na kolieska pokrájaný druhý citrón. Túto zmes trochu rozmixujte ponorným mixérom a nechajte ju odstáť v chladničke aspoň 24 hodín.
Ďalší deň zmes priveďte do varu a následne varte asi 5 až 10 minút. Následne ju sceďte cez gázu či kus látky. Tuhé časti do tekutiny ešte poriadne vyžmýkajte a následne do nej pridajte cukor. Zmes za stáleho miešania ohrievajte, až kým sa všetok cukor nerozpustí. Mierne stuhnutý sirup ešte za horúca prelejte do dobre uzatvárateľných sklenených fliaš či zaváraninových pohárov. Môžete sterilizovať. Skladujte na chladnejšom a tmavom mieste a po otvorení najlepšie priamo v chladničke.
Skvelý partner do horúcich letných dní
Mäta pieporná obsahuje množstvo účinných látok, vrátane trieslovín, horčín, flavonoidov či minerálnych látok. Významná je silica, ktorá je bohatá na mentol. Ten má výrazné antiseptické aj mierne anestetické účinky. Spomínaná bylinka podporuje obranyschopnosť aj proces trávenia. Môže byť nápomocná pri bolestiach brucha a rovnako potláča plynatosť. Taktiež má upokojujúci vplyv na nervový systém a prispieva k zlepšeniu spánku. A ako používať chutný sirup, ktorý sa dá z liečivej mäty jednoducho pripraviť?
Jeho použitie je naozaj všestranné. Mätový sirup totiž tvorí základ pre prípravu rozličných nápojov, či už osviežujúcich letných limonád alebo príležitostne aj alkoholických koktailov. Na 3 dcl nápoja pritom stačí malá lyžička sladidla. Výborný je aj na dochutenie bylinkových čajov. Týmto sirupom si tiež môžete osladiť čerstvý ovocný šalát, jogurt, ovsenú kašu alebo tvaroh. Dokonca nájde uplatnenie aj pri pečení alebo príprave zákuskov. Nakoniec však nezabúdajte na jeho primeranú konzumáciu, predsa len ide o sladidlo.
Pozri aj: Čo robiť pri spálení slnkom? Vieme, čo vám zaručene uľaví od bolesti