Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

kompostér

Kompostér, či už  má podobu podomácky zhlobených drevených dosiek alebo podobu zakúpenej nádoby z plastu, by rozhodne nemal chýbať v žiadnej záhrade. A my vám dnes prezradíme, prečo. Nech sa páči, milé majiteľky menších alebo väčších záhradiek, čítajte ďalej!

Kompostér – praktická a užitočná súčasť záhrady

Ani vy sa radšej nepozeráte do kútov svojej záhrady, pretože sú plné pokosenej trávy, zhrabaného lístia, vypletej buriny či zhnitého ovocia? Aj záhradné sedenie ste si preto uspôsobili tak, aby ste mali toto „zátišie“ za chrbtom, prípadne sa desíte návštevy susedky, aby si túto spúšť nevšimla? Skoncujte s tým! Záhrada má predsa slúžiť vám, nie vy jej.

Riešenie je viac, než jednoduché. A volá sa kompostér. Kompostér je ako stvorený pre všetkých záhradkárov, ktorí majú v sebe aspoň štipku ekologického ducha. Veď tento skvelý vynález viete využiť nielen na vyššie spomenutý odpad, ale aj na odpad z kuchyne, napríklad šupky zo zeleniny.

čo s lístím v záhrade
Shutterstock®

Všetok biologický odpad na jednom mieste

Okrem pokosenej alebo vytrhanej trávy môžete do kompostéru vhadzovať aj lístie (ktoré ste možno doposiaľ, na radosť vašich susedov, každú jeseň spaľovali na záhrade). 

V kompostéri má, jednoducho povedané, svoje miesto akýkoľvek biologický odpad, vrátane zhnitého ovocia či podrvených konárov a iných zvyškov drevín. Dôležité je, aby ste kompostovali tak zelený materiál (lístie, tráva), ako aj hnedý materiál (dreviny, vetvičky).

Poviete si, tak fajn, a načo je to vlastne všetko dobré? Aj tu je odpoveď veľmi jednoduchá a priamočiara. Čítajte ďalej!

Čo všetko môžem kompostovať z kuchyne?

  • Šupky z ovocia a zeleniny

  • Kávová usadenina a čajové vrecúška (bez plastových častí)

  • Vaječné škrupiny

  • Zvyšky surového ovocia a zeleniny

  • Papierové obrúsky a kuchynské utierky

  • Rolky z toaletného papiera

  • Zvyšky chleba a pečiva (neplesnivé, nemastné)

Čomu sa v kompostéri radšej vyhnúť?

Aj keď je kompostér určený na biologický odpad, neznamená to, že doň môžete hodiť úplne všetko. Niektoré suroviny by mohli spomaliť rozklad, prilákať škodcov alebo dokonca kontaminovať vznikajúci kompost. Preto sa týmto materiálom radšej vyhnite:

  • mäso, ryby a mliečne výrobky,

  • varené a mastné jedlá,

  • oleje a tuky,

  • výkaly domácich zvierat,

  • rastliny napadnuté chorobami alebo plesňami,

  • burina s vysemenenými hlavami,

  • lesklý alebo farebný papier, plastové časti čajových vreciek.

čo je kompostovanie
Shutterstock®

V zdravej pôde zdravá úroda

V kompostéri vám takýmto spôsobom, a predovšetkým naozaj rýchlo, vznikne ten najkvalitnejší humus, aký si viete predstaviť. Tento kompost vám následne poslúži ako najlepšie prírodné hnojivo, plné živín, pre celú vašu záhradu (namiesto drahých prípravkov, plných chémie). 

Ten sa po naplnení kompostéru (prípadne po nejakých dvoch mesiacoch) vyberá z jeho spodnej časti - nemá totiž dno. Kompostér potrebuje byť v priamom kontakte s pôdou, ktorá jeho obsah zásobuje mikroorganizmami a práve tie štartujú proces kompostovania.

Tipy pre lepšie kompostovanie

Správne vrstvenie, vlhkosť a premiešavanie sú kľúčom k tomu, aby ste mali voňavý a kvalitný kompost bez hnilobného zápachu. Kompostovanie nie je náročné, ale tieto tipy vám proces výrazne uľahčia:

  • striedajte zelený a hnedý materiál (napr. tráva a vetvičky),

  • kompost pravidelne premiešavajte, aby sa dostal vzduch aj dnu,

  • udržiavajte primeranú vlhkosť – nemá byť suchý ani rozmočený,

  • pridajte do kompostu trochu záhradnej zeminy ako prírodný aktivátor,

  • zakryte kompostér, aby ste ho chránili pred dažďom či vysušením.

ako funguje kompostér
Shutterstock®

Je len na vás, aký kompostér si vyberiete

Kompostéry sú na našom trhu dostupné v najrôznejších prevedeniach, tvaroch, veľkostiach, materiáloch aj cenách. Najčastejšie bývajú vyrobené z recyklovaného plastu, takže v záhrade nepôsobia ako päsť na oko – naopak, hravo do nej zapadnú a roky si udržia svoju farbu, tvar aj stabilitu. 

Užitočné je, že sú mrazuvzdorné. Predchádzajú zápachu, ktorý je pre záhradný či kuchynský odpad typický a ktorý bol už neraz jablkom sváru v rodine a na život a na smrť rozhádal už nejeden susedský vzťah.

Predtým, než si teda zájdete do obchodu pre kompostér, vezmite do úvahy viacero faktorov, v prvom rade veľkosť vašej záhrady, od ktorej potom závisí množstvo vyprodukovaného záhradného odpadu. Kvalitný kompostér vám vie dobre poslúžiť aj dvadsať rokov, takže po jeho zakúpení sa už nebudete musieť desiť ďalších investícií.

čo všetko sa môže kompostovať
Shutterstock®

Kompostovanie je jednoduchý, ekologický a vďačný spôsob, ako z odpadu vytvoriť niečo hodnotné. Vďaka domácemu kompostéru sa zbavíte zvyškov efektívne a s čistým svedomím. Navyše odmenou vám bude kvalitný kompost plný živín pre vašu úrodnú záhradu.

Anketa: Máte v záhrade kompostér?

Odpovedalo 35 ľudí

89%
6%
6%

Aktualizovaný článok: 15.06.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE