Spoliehali sa na ňu v starovekom Egypte, milujú ju Ajurvédi a má dokonca svoje miesto aj v Biblii. O popularite škorice sa naozaj nedá pochybovať. Zatiaľ, čo v minulosti bola táto aromatická korenina veľmi vzácna a drahá a panovníkom sa nosila ako drahocenný dar, dnes je dostupná v každom obchode a používame ju v kuchyni či v kozmetike celkom bežne.
Zdravé účinky škorice sú známe široko-ďaleko. Povieme si o nich viac, no prezradíme vám aj to, čo sa stane, ak sa škorice počas sviatkov nabažíte viac, ako je prijateľné pre vaše telo.
Tradičná vianočná korenina
Škorica a Vianoce idú k sebe ako maslo a džem, takže sú v podstate neoddeliteľnými priateľmi. Vianočné sviatky bez škoricovej arómy zo sviečok, z koláčikov či z punčov azda nie sú ani sviatkami a preto by sme na túto koreninu nemali pri predvianočných nákupoch zabudnúť.
Najlepšie na tom je, že škorica pekne vonia, skvelo chutí a v neposlednom rade aj lieči a to takmer celý ľudský organizmus. Vedci veria, že za všetky skvelé vlastnosti škorice, aj liečivé účinky, môže organická zlúčenina cinnamaldehyd.
Pozri aj: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!
Shutterstock®Cejlónska škorica vs. škorica cassia
Existujú dva hlavné druhy škorice, ktoré sa líšia nielen chuťou, ale aj zložením a zdravotnými benefitmi: cejlónska škorica (Cinnamomum verum) a škorica cassia (Cinnamomum cassia).
Cejlónska škorica:
- Často sa označuje ako „pravá škorica“.
- Má jemnejšiu, sladšiu chuť a svetlejší odtieň.
- Obsahuje výrazne menej kumarínu, látky, ktorá môže byť vo vyšších dávkach škodlivá pre pečeň.
- Je považovaná za zdravšiu voľbu a odporúča sa pri pravidelnej konzumácii.
Škorica cassia:
- Je tmavšia, má výraznejšiu, mierne štipľavú chuť.
- Obsahuje vyššie množstvo kumarínu, čo ju robí menej vhodnou na každodenné použitie.
- Často je lacnejšia a bežnejšia v obchodoch, preto sa používa v komerčných výrobkoch, ako sú koláče či koreninové zmesi.
Pri výbere škorice na varenie alebo zdravé nápoje, ako je škoricový čaj, je vhodné zvoliť cejlónsku škoricu, ak chcete maximalizovať zdravotné benefity a vyhnúť sa nadmernému príjmu kumarínu.
Prekvapí ťa: Šťastie a jeho efekt na zdravie ľudí: Dôkaz, že naozaj existuje
Shutterstock®Pozitívne účinky a prínosy škorice – antioxidačné účinky, protizápalové účinky, zdravie srdca
Od vianočných sviatkov sa teda presuňme k tomu, čo škorica naozaj dokáže a teda, aké výhody ponúka ľudskému telu. A verte, že ich nie je málo. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Antioxidant a protizápalová bojovnica. Škorica je známa pre vysoký obsah antioxidantov, bojujúcich proti voľným radikálom a taktiež pre svoju protizápalovú funkciu. Máte tak väčšiu pravdepodobnosť, že vás budú obchádzať nepríjemné ochorenia.
Malé množstvo škorice denne dokázalo znížiť po čase riziko srdcových ochorení, akými sú rôzne príhody a infarkty. Škorica taktiež preukázateľne znižuje krvný tlak a stará sa aj o zdravú hladinu cholesterolu.
Škorica je účinným bojovníkom proti niekoľkým vážnym ochoreniam, ako je Alzheimer, Parkinson, ale aj rôzne druhy rakoviny. V prípade prvých dvoch ochorení chráni neuróny, v prípade rakoviny zasa pôsobí proti nekontrolovateľnému množeniu zlých buniek.
Odháňanie baktérií a prevencia infekcií je ďalšou silnou stránkou škorice. Táto korenina sa dokonca využíva aj na prevenciu zubného kazu či zničenie nepríjemného zápachu z úst.
Podobná téma: Ako si prečistiť cievy? Týchto 7 potravín pomáha predísť infarktu!
Shutterstock®Vedľajšie účinky škorice
Ani škorica nie je také neviniatko a nemôžete jej konzumovať koľko len chcete, pretože by vám mohla spôsobiť miernejšie aj vážnejšie zdravotné ťažkosti. Opäť sa potvrdzuje, že všetkého priveľa škodí a tak sa treba držať pri zemi aj pri používaní škorice. Priveľká spotreba škorice môže spôsobiť:
- U niektorých ľudí sa môže po nadmernej spotrebe škorice objaviť alergia, opuchy a podráždenie ústnej dutiny. Alergická reakcia sa môže prejaviť aj na pokožke, v podobe červených a svrbiacich miest.
- Priveľa konzumácie škorice môže pôsobiť toxicky, najmä na ľudí s problémami s pečeňou. Liečbe pomocou škoricových doplnkov by sa mali vyhýbať tehotné ženy a malé deti, ale aj diabetici. Ak nie vyhýbať, tak liečbu by mali určite konzultovať s diabetológom.
- Každý človek, ktorý sa lieči na vážne diagnózy, by mal branie škorice a doplnkov z nej konzultovať s lekármi. Môže sa totiž biť s antibiotikami, ale aj s liekmi na riedenie krvi či na srdce a cukrovku.
Inšpiruj sa: Puškvorec: Poznáš túto takmer vymiznutú liečivú rastlinku?
Koľko škorice je v norme, ak nechceme pociťovať negatívne účinky?
Ak sa pýtate, koľko škorice denne je prijateľným množstvom, musíme vás sklamať. Keďže ide skôr o účinnú a prospešnú látku, ako o potenciálne nebezpečenstvo, primeraná dávka nikdy nebola zistená. Odborníci na výživu však odporúčajú denne skonzumovať približne polovicu až celú kávovú lyžičku škoricového prášku, čo sú približne 2 až 4 gramy.
Kto by si mal dávať na škoricu najväčší pozor?
Škorica je obľúbeným korením so širokým spektrom zdravotných benefitov, no ani pri nej netreba zabúdať na mieru. Nadmerná konzumácia škorice môže spôsobiť zdravotné problémy, najmä ak sa používa vo veľkých množstvách dlhodobo. Preto je dôležité poznať jej potenciálne vedľajšie účinky a vedieť, kto by si na ňu mal dávať obzvlášť pozor.
- Alergické reakcie: U niektorých ľudí môže škorica vyvolať alergie, prejavujúce sa opuchmi, podráždením ústnej dutiny alebo svrbiacimi červenými miestami na pokožke.
- Ochorenia pečene: Kumarín, ktorý je obsiahnutý najmä v škorici cassia, môže byť vo vyšších dávkach toxický, najmä pre osoby s problémami s pečeňou.
- Interakcie s liekmi: Škorica môže ovplyvniť účinok niektorých liekov, ako sú antibiotiká, lieky na riedenie krvi, srdce alebo cukrovku. Preto by jej konzumáciu mali konzultovať s lekárom najmä osoby na pravidelnej medikácii.
- Opatrnosť počas tehotenstva: Tehotné ženy by sa mali vyhnúť veľkým dávkam škorice, pretože môže nepriaznivo ovplyvniť ich zdravie alebo zdravie dieťaťa.
- Riziko pre malé deti: Malé deti by nemali konzumovať škoricu vo veľkých množstvách, pretože ich organizmus je na kumarín citlivejší.
Anketa: Máte radi škoricu?
Odpovedalo 104 ľudí
37%
58%
2%
4%
Aktualizovaný článok: 23.12.2024