Netoxický prístup (non-toxic) spočíva v snahe žiť bez zbytočných a potenciálne škodlivých chemických látok. Pravdepodobne vás neprekvapí, že netoxické by mali byť potraviny, kozmetika aj čistiace a pracie prostriedky. Vedeli ste však, že aj vaša spálňa môže byť z tohto pohľadu „toxická“? Zistite, či je to váš prípad a čo s tým môžete urobiť.
Mali by ste vedieť: Ako dlho skladovať vajcia v chladničke a kedy ich radšej vyhodiť?
Netoxická spálňa
Z pohľadu non-toxic, môže byť vo vašom byte množstvo vecí, ktoré sú nevyhovujúce. A to od podláh cez textílie až po nábytok. Problém spočíva v tom, že niektorí výrobcovia svoje výrobky napúšťajú látkami, ktoré sa následne uvoľňujú do ovzdušia a môžu škodiť vášmu zdraviu, ako aj zdraviu vašich detí alebo domácich miláčikov. Napríklad drevotrieska sa lepí za pomoci formaldehydu, ktorý je dnes všeobecne považovaný za karcinogén. Ten sa nachádza dokonca aj v toneroch laserových tlačiarní, takže pozor na to, ak vaša spálňa zároveň slúži ako pracovňa. Do kobercov sa zase pridávajú nebezpečné látky, ktoré znižujú riziko škvŕn. Ľahšia údržba je však malým benefitom v porovnaní s potenciálnymi rizikami vdýchnutia týchto chemikálií.
„A to si mám všetko kúpiť nanovo?“ Nie! Dobrou správou je, že väčšina týchto látok sa časom odparí. Záleží na ich type, vlhkosti v miestnosti a na tom, ako často vetráte. Ak si kupujete vintage alebo second-hand kúsky, s najväčšou pravdepodobnosťou budú už netoxické. A ak nemáte inú možnosť než kúpiť veci obsahujúce škodlivé látky, počas prvých dvoch týždňov často vetrajte, aby ste sa týchto chemikálií čo najskôr zbavili.
Poradíme vám: Ako správne skladovať rýchlo sa kaziace potraviny? Máme návod a tipy!
favi.skDrevená posteľ
V posteli trávime až tretinu dňa, preto je pomerne dôležité, či sa z postele a matraca neuvoľňujú nežiadúce látky. Pri výbere postele odporúčame kvalitné masívne drevo a ak vám to rozpočet nedovoľuje, poobzerajte sa po kúsku z druhej ruky. Určite sa však vyhnite drevotrieske. Ak je to možné, vyhnite sa tiež náterom, lakom a lepidlám.
Neprehliadnite: Cesnakové šupky nepatria do koša: Uvarte z nich výživný odvar plný zdravia!
favi.skFuton namiesto matraca
Matrac je možno ešte dôležitejší než samotná posteľ, pretože medzi ním a vami je len plachta. Jeho výber je z pohľadu non-toxic pomerne jednoduchý, pretože existuje len jedna skutočne netoxická možnosť – futon. Ide o kruhový vankúš naplnený tkaninou – aspoň tak znie doslovný preklad japonského znaku pre futon (布団). Vďaka rúnu z prírodných vlákien je vhodný aj pre alergikov a astmatikov. Výborne absorbuje vlhkosť, no je relatívne tvrdý (v mäkšej verzii neexistuje) a je potrebné ho pravidelne otáčať.
Obliečky jedine z prírodných vlákien
Obliečky musia byť bezpodmienečne z prírodných vlákien a tiež ich treba prať netoxicky. Bezpečné obliečky by mali byť z bio-bavlny, bambusu alebo ľanu. Non-toxic prášok alebo gél si môžete buď kúpiť, alebo vyrobiť vlastný. Na internete nájdete množstvo návodov. Skvelou alternatívou je Terra Wash. Ide o vrecúško s guľôčkami horčíka, ktoré vydrží až 365 praní. Oprané guľôčky môžete potom jednoducho zlikvidovať tak, že ich pridáte do kvetináča, čím dokonca pohnojíte svoje rastliny. Táto eco-friendly vychytávka pochádza (rovnako ako futon) z Japonska.
Odporúčame: Efektívne tipy na organizáciu domácnosti: Ako si udržať čistý a prehľadný domov bez veľkého úsilia
favi.skKvety prečistia vzduch
Okrem toho, že zútulnia každú miestnosť, niektoré rastliny dokážu absorbovať nežiadúce látky:
Chryzantéma bojuje proti benzénu, ktorý sa nachádza v niektorých plastoch,
Chamaedorea dokáže vzduch zbaviť formaldehydu, ktorý sa často nachádza v nábytku, najmä v tom z drevotriesky,
Lopatkovec pohlcuje trichlóretylén obsiahnutý vo farbách,
Filodendron pomáha odstraňovať zo vzduchu prchavé organické látky (VOC) z rozpúšťadiel.
Zdroj úvodnej fotky: favi.sk