Ako pripraviť smoothie nápoj? Pozor na kombináciu ovocia a zeleniny!

ako pripraviť smoothie

Smoothie nápoj predstavuje skvelý spôsob, ako zaradiť do jedálnička viac zeleniny a ovocia, ktoré nášmu telu doplnia množstvo dôležitých vitamínov a minerálov či vlákniny. Denne by sme predsa mali zjesť niekoľko zeleninových a ovocných porcií, čo nie je niekedy jednoduché. A vďaka smoothie, ktoré vlastne predstavuje výživné jedlo, môžeme svojmu telu dopriať dostatok ovocia a zeleniny, a to vo forme chutného nápoja, ktorý si môžeme zobrať na cesty či dopriať na desiatu alebo olovrant. 

Ako sa však hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj v súvislosti s týmito zdravými nápojmi sa môžu vyskytnúť nejaké problémy. Predstavte si totiž, že na posedenie zjete celý banán, hrsť jahôd a dve hrste špenátových listov, prípadne ešte aj s polovicou mrkvy. Asi sa to dá predstaviť len ťažko. No ak všetku túto zeleninu a ovocie zmixujeme, s pitím hotového nápoja bude mať problém už len málokto. 

Zároveň sa však u niektorých jedincov môžu objaviť určité ťažkosti, najmä s trávením. I keď je spravidla smoothie ľahko stráviteľné, najmä pri kombinácii veľkého množstva surovín, alebo aj nevhodných surovín, môže spôsobiť plynatosť a pocity nafúknutého brucha, niekedy i bolesti či kŕče. Preto je vhodné pri jeho príprave dodržiavať isté pravidlá a niektoré suroviny nekombinovať vôbec. 

Začínate so smoothie nápojmi? V tom prípade musíte vedieť, ako na to. Kedy patrí voda do smoothies a kedy nie? Aké je správne zloženie smoothie nápoja? Ako si pripraviť zdravé smoothie, ktoré nám nezaťaží trávenie? V článku si zodpovieme dôležité otázky. 

Pozri aj: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

ovocné smoothies Shutterstock®

Správne zloženie – môžeme mixovať ovocie so zeleninou?

Kombinovanie ovocných a zeleninových druhov v smoothie nápoji je aj nie je vhodné. Mixovanie ovocia a zeleniny do jedného nápoja v mnohých prípadoch nebýva dobrou voľbou, hrozia totiž problémy s trávením. Existuje však zopár výnimiek. Ideálna je listová zelenina, ktorá môže tvoriť základ prakticky každého smoothie nápoja. Kombinovať ju môžete ľubovoľne. Použite špenát, mangold, listový šalát či kel. V kombinácii s ovocím dostanete veľmi chutné a výživné jedlo. 

Miešať s ovocím hľuzovú či koreňovú zeleninu sa zvyčajne nevypláca. Výnimkou sú mrkva a cvikla, ktoré sa celkom dobre kombinujú s jablkami. Do smoothie nápoja vôbec nie sú vhodné zemiaky, špargľa či baklažán, naopak je vítaná aj uhorka. Taktiež sa neodporúča kvôli tráveniu používať melón, či už ho radíte medzi zeleninu alebo ovocie.

Ako pripraviť zdravé smoothie z ovocia?  

Pripraviť je možné aj čisto ovocné smoothie, no ak do neho pridáte spomínanú listovú zeleninu, bude nápoj vyváženejší a na chuti mu to nijako neuškodí. Pravidlá pri príprave smoothie platia aj v rámci kombinovania ovocia. Pre bezproblémové trávenie je vhodné miešať sladké ovocie s polosladkým, alebo potom polosladké s kyslím. 

Medzi sladké ovocie radíme hlavne banány, taktiež papáju i figy. Polosladké sú jablká, čučoriedky, mango i maliny a medzi kyslé zase radíme kivi, jahody aj ananás. 

Ak na tom vaše trávenie nie je niekedy najlepšie, od kombinácie kyslého a sladkého ovocia, najmä vo väčšom množstve, radšej upustite. Do smoothie nápojov je pritom vhodné používať nielen čerstvé ovocie, ale aj mrazené ovocie, vďaka ktorému si vytvoríte osviežujúcu pochúťku.

Odporúčame: Prečo a ako používať ocot na vlasy? Vyrob si domáci malinový či žihľavový ocot

príprava smoothies Shutterstock®

Voda, kravské mlieko, mandľové mlieko – akú tekutinu použiť pri príprave smoothies?

Pri príprave smoothie nápoja pridávame do mixéra spravidla nejakú tekutú zložku. Často sa využíva klasické mlieko, no to nemusí byť pre mnohých najlepšia voľba. Kombinácia ovocia a mliečneho výrobku môže pôsobiť na tráviaci trakt zaťažujúco a spôsobiť tráviace problémy. V takýchto prípadoch je lepšie voliť rastlinné mlieka, napríklad kokosové či mandľové. 

Ak vám to nespôsobuje ťažkosti, použiť môžete biely jogurt, vďaka ktorému bude nápoj hustejší a krémový. I jogurty však dnes majú aj svoju rastlinnú verziu. Mimo spomínaných ingrediencií je možné použiť čistú vodu či dokonca kokosovú vodu. Tým nič nepokazíte.

Aké ďalšie suroviny obohatia čerstvé smoothie nápoje?

Do smoothie nápojov je možné pridávať rôzne druhy orieškov, i keď tie sa odporúča pridávať skôr do tých zeleninových. Toto výživné tekuté jedlo môžete obohatiť o zdravé tuky aj vďaka semienkam či avokádu. V jednom smoothie však vždy použite len jeden zdroj zdravých tukov. Tieto nápoje navyše môžete ozvláštniť mnohými ďalšími surovinami. 

Skvelé a osviežujúce sú lístočky mäty alebo medovky. Jedinečnú príchuť pridajú koreniny, ako sú napríklad škorica, kurkuma či zázvor. Koreniny a bylinky skvelo podporia trávenie a majú množstvo ďalších účinkov. Ak chcete skúsiť niečo netradičné, neváhajte použiť kokos alebo kakao. 

Odporúčame: Ako pestovať ligurček? Objavte jeho účinky aj spôsoby použitia!

zdravé smoothies Shutterstock®

Ako pripraviť výborný smoothie nápoj – overené kombinácie

Aké recepty na smoothies vyskúšať? Pri príprave smoothie nápojov platí, že fantázii sa medze nekladú. Zároveň však aj platí, že v jednoduchosti je krása. Čo to teda znamená? Pri príprave smoothie sa nebojte skúšať nové kombinácie a objavovať nové chute, no zároveň nápoj príliš neprekombinujte. Verte, že zmiešanie veľkého množstva rozličných druhov ovocia a zeleniny nemusí byť tou správnou cestou. 

Takýto nápoj nemusí byť ani chutný, ani nemusí sadnúť vášmu žalúdku. Zvyčajne postačia i kombinácie dvoch, troch či štyroch základných surovín. Skúste mango, špenát a mätové lístky. Klasikou je kombinácia jablka, mrkvy a banánu. Vyskúšať tiež môžete banán s hruškou a kelom. 

Ak chcete ochutnať niečo viac zeleninové a nie úplne sladké, dozaista sa oplatí ochutnať kombináciu špenátu, uhorky a limetkovej šťavy. Pri príprave smoothie nápojov však platí aj to, že treba počúvať svoje telo a zistiť, čo mu vyhovuje. Ak niektoré kombinácie nie sú ideálne, no nespôsobujú vám žiadne ťažkosti a vaše telo s nimi nemá žiaden problém, nemusíte sa obmedzovať. Naopak, ak vám niektoré kombinácie nesadnú, už ich ani neskúšajte.

Kedy je najlepšie piť smoothie?

Je dobré raňajkové smoothie, desiatové smoothie, obedové smoothie či smoothie na večer? Smoothie je skvelým spôsobom, ako začať deň, pretože je plné živín a energie. Môže vám pomôcť naštartovať metabolizmus a poskytnúť potrebné vitamíny a minerály. Smoothie je skvelé aj na desiatu alebo olovrant, taktiež pred obedom a cvičením.

Po fyzickej aktivite je smoothie bohaté na bielkoviny a sacharidy skvelým spôsobom, ako podporiť regeneráciu svalov a doplniť stratenú energiu. Ak potrebujete medzi hlavnými jedlami niečo na zasýtenie, smoothie môže byť ideálnou voľbou, ktorá vám poskytne zdravé živiny bez preťaženia žalúdka. Večer nie je ideálny čas na pitie smoothie, najmä ak obsahuje vysoký obsah cukru alebo kofeínu. To môže negatívne ovplyvniť váš spánok.

Jednoduché recepty na smoothies:

Článok aktualizovaný 14.6.2024

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE